| ExistaMosCraciun a întrebat:

De ce credeti ca majoritatea barbatilor "fug" de femeile independente? De ce le inspira frica, in loc sa le trezeasca admiratia?

Răspuns Câştigător
| Lilith_6353 a răspuns:

O femeie ce nu este independenta este o femeie care va sta la cratita si va depinde de barbat.Barbatilor le plac astfel de situatii pentru ca
-daca depinde de ei femeia nu va avea curajul sa rupa relatia
-o femeie care nu a fost in stare sa-si gaseasca rostul nu va fi in stare nici sa-l critice pe partenerul ei.
-barbatul vrea sa fie stapanul si asta fara sa fie nevoie de mari eforturi.
Alti barbati poate cred ca o femeie independenta este prea buna pentru ei si se tem ca daca o abordeaza vor da gresi (nu prea cred ca barbatilor le place sa piarda)
Dar, exista si barbati care au nevoie de o partenera cu care sa poata discuta si care sa-i ajute cand au probleme, nu doar barbati care vor o menajera fara tarie de caracter.

21 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Sunt mai multe explicatii, mai multe categorii de barbati, care prefera sa fuga de o femeie independenta (din mai multe puncte de vedere). O sa-ti prezint doar cateva: 1 - pentru ca sunt slabi, 2 - pentru ca li-e frica, ca vor parea slabi in comparatie cu femeia (sunt superficiali si se tem de gura lumii - deci, tot slabi se numesc oh go on ), 3 - barbatii, care dintotdeauna au preferat sa domine, sa aiba langa ei o femeie cu o personalitate mai slaba, care sa fie mai timida, mai domola, care nu va incerca niciodata sa iasa in evidenta, sa-i eclipseze, 4 - sunt convinsi, ca o femeie independenta nu stie sa iubeasca, este rece, egoista, lipsita de feminitate si n-ar fi buna in calitate de sotie (apropo, pentru unii e o scuza foarte confortabila, dupa care pot sa se ascunda, sa-si mascheze propriile defectewinking ). In general o mare parte dintre barbati nu vrea sa fie dominata intelectual, financiar, social, nu vrea sa se complice, si apropo, nu-i judec - fiecare cu preferintele lui.winking

P. S. nu sunt nici vreo feminista fanatica, dar nici una, care nu stie sa gandeasca singura si se lasa condusa in totalitate de barbat.winking

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Din pacate, si pentru ca sunt pline de aere, desi rareori sunt si culte!, s-au masculinizat grotesc in maniere, vestimentatie si limbaj, fumeaza, au voci dogite si degete ingalbenite de nicotina, vor sa epateze cu cheile de la masina, sunt egoiste, ipocrite si extrem de superficiale! Majoritatea, cu cateva exceptii rarissime!
Tot asa de rar cum si "singure" au reusit sa fie "independenter!" - adica "nu" s-au folosit de nici un barbat / sef / sponsor, nici pentru masina, nici pentru apartament, nici pentru silicoane si alte alea!

De regula, se tradeaza singure, in maxim 3 minute!

Ai idee cate din astea sunt, sau au fost "amante" sau intretinute de fotbalisti sau alti masculi potenti financiar?! si cate sunt frigide si simuleaza la greu?!

Etc, etc, etc.

| cristi202 a răspuns:

Eu sunt casatorit cu o femeie extrem de independenta, si nu mi-a inspirat frica, dimpotriva, mi-a trezit admiratia. E adevarat ca nu e usor uneori sa traiesti cu o femeie independenta linga tine, insa si eu la rindul meu am fost o persoana extrem de independenta, si nu e nimic anormal in relatia noastra in acest sens.

| cristi202 a răspuns:

Poate ca nu fug de independenta femeii, cit de personalitatea ei. O femeie, ca sa fie independenta, trebuie neaparat sa aiba o personalitate puternica, si cred ca acesta e lucrul de care se tem unii barbati. Cind personalitatea femeii e mai puternica ca a barbatului, atunci in casa cinta gaina. Si nu e bine, barbatii simt asta si se retrag.

| Razvan a răspuns:

Tipele independente se cred prea superioare.Asta e problema lor cea mai mare.Nimeni nu le contesta frumusetea sau capacitatea profesionala dar mai trebuie sa lucreze la capitolul modestie si implicit la pretentii fata de ceilalti.Si in dragoste e ceva mai complicat. Ele tind sa conduca in relatie. Or, un barbat in adevaratul sens al cuvantul nu ar accepta niciodata asta.Trebuie sa fie armonie, implicit egalitatewinking

Abh
| Abh a răspuns:

In general, femeile independente, cum le zici tu, se cred inaccesibile, au pretentii mari de la partener si nu sunt dispuse sa faca concesii fiindca se cred superioare.

| thealchemist a răspuns:

Pentru ca nu sunt obisnuiti cu ideea unei femei ca egal?

| Gizăz a răspuns:

Sunt complet de acord cu Abh, în plus... bărbaţii au nevoie de afecţiune îţi zic eu. Femeile de tipul ăla sunt prea reci de obicei. Majoritatea femeilor independente sunt de fapt nişte laşe; au fost rănite în trecut şi acum le e frică să se deschidă iar. De ce ar sta un bărbat cu una care se crede aşa bună încât îl tratează ca pe un preş?
Nu sunt de acord de loc cu al doilea răspuns, dacă am zis ce am zis mai sus nu înseamnă că sunt misogin. Eu aş da partenerei toată libertatea din urmă. Atâta timp cât mă iubeşte, ARATĂ ASTA şi mă respectă nu e nicio problemă, o voi repsecta şi o voi iubi în egală măsură.

Nu e vorba de asta, e vorba că majoritatea femeilor „independente" cum zici tu sunt nişte defecte frustrate.

| luana1 a răspuns:

Daca vorbim de independenta financiara a unei femei, nu cred ca e un lucru condamnabil.Nu vad de ce unii nu pot accepta ca o femeie chiar e capabila sa-si asigure un trai bun fara sa fie ajutate de barbati.Sa faca bani pentru ca isi pune mintea si calitatile la contributie.Mentalitatea barbatului din Romania nu s-a prea schimbat.Imi pare rau ca trebuie sa spun asta dar e adevarat, chiar daca unii nu vor recunoaste nici in ruptul capului.Pentru unii din ei, dupa cum am citit mai sus, o femeie independenta e un monstru cu o lipsa totala de feminitate si delicatete care repugna.Ma intreb ce-o fi gandit barbatii in matriarhat.

| Hombre a răspuns:

Ba din contra, cel mai mult astfel de femei imi place.

| foxi a răspuns:

Asa zise. femei independente...nu exista! e o falsa impresie a lor! nimeni nu-idependent! toti depindem unii de altii, asa e firesc...omeneste!

| Aiicha a răspuns:

Fug pentru ca barbatii au un ego urias, ei vor mereu sa se simta superiori, se simt mai bine cand femeile sunt vulnerabile, au o oarecare fragilitate.Nu vor o femeie egala cu ei, sau mai rau superioara(dpdv economic, social, intelectual), vor o femeie dependenta de ei.Sunt egoisti din acest punct de vedere, noi femeile trebuie sa depindem de un barbat, el sa fie centrul universului nostru.

| pauladrian a răspuns:

Poate fi si nepotrivire de caracter. Eu as ''fugi'' de ele doar daca stau mai bine ca mine la capitolul finante.

| Pedala a răspuns:

Daca fug barbatii de tine nu inseamna neaparat ca esti independeta! Daca as fi in aceeasi camera cu tine probabil si eu as fugi si te-as lasa sa fii indepndentahappy

| Byclick a răspuns:

Pt. ca barbatii nu se maturizeaza niciodata.

| lleylla a răspuns:

Femeile independente au un caracter mai puternic iar uneori le pot inspira frica barbatilor, prin modul lor de a se comporta, de a gandi unele probleme si asa mai departe.Fiind independente sunt foarte sigure pe ele, pe ceea ce zic si ceea ce fac iar aceasta siguranta probabil trezeste sentimente de frica.

Lleylla

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cunosc eu unul caruia nu-i e frica, dar mie mi-e teama ca e "luat".
Si cred ca restul, pentru ca tu ai vorbit de o majoritate, nu fug deloc. Depinde doar in ce mediu traiesc si unii si ceilalti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O femeie independenta nu depinde de barbat.cu nimic.nici financiar, nici sentimental, nici sexual.se descurca singura. dar femeile de ce admira doar pe cei macho? sunt barbati sensibili, dulci, fini, care sunt priviti, nu cu placere de femeile obisnuite?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E adevarat ca vi se acreste de atata dulceata si mai vreti si amar cateodata? sau acru?

| Tito97 a răspuns:

Aia e boală mintală antisocială, sălbăticie, nu independență ceea ce manifestă acele femei. Locul lor e în grotă ca omul de Neanderthal nu în societate. Chiar deloc, atâta,, independență" creează dezgust la o femeie...nu frică.

| gmihai65 a răspuns:

Si eu sint barbat, Sorina, unii barbati fug pentru ca sint fraieri.Eu as dori sa cunosc o astfel de femeie, dar care sa isi foloseasca creierul, pentru ceva mai real, nu sa dea din colt in colt.