| anonim_4396 a întrebat:

De ce parintii din ziua de azi nu-si mai lasa copii sa se joace pe afara? Cand eram mai mic se rugau ai mei sa mai intru in casa. Observ cum copii din ziua de azi nu mai sunt sociabili. Se plang parintii ca copii stau pe telefoane, dar tot ei nu ii lasa afara

Răspuns Câştigător
| Raptor1234 a răspuns:

Asta patesc eu! Sunt clasa a 9 a. Si acum am voie doar din cand in cand. Cand eram de 12-13-14 ani. Nu aveam voie sa ies. Mama era ceva gen "lasa tu nu tot umbla prin cocioabe" si daca stau acasa e ceva gen "ce dracu tot faci pe teletonul ala ca ti-l sparg! Iti strici ochii" si chestii de genul. Si asta m-a afectat si inca ma afecteaza. Aici la liceu eram foarte timid la inceput. Pana si acum, daca nu sunt cu vreun coleg, cand trec elevi necunoscuti pe drum sau prin liceu eu bag capul in pamant. Chestiile astea te afecteaza. In generala colegii radeau de mine ca stateam doar in casa. Asta te afecteaza foarte tare pentru ca pe viitor ti-e greu sa socializezi cu lumea si sa iti faci prieteni. Plus ca acum m-am obisnuit sa fiu singur. Chiar daca acum sunt deschis si am prieteni, imi place mai mult sa stau singur decat cu cineva.

21 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pt ca fac prostii, tigari droguri sex si bautura. Prefera sa le dea un internet sau telefon si sa isi strice ochii in casa. Oricum cand merg la scoala tot fac prostii

| emy a răspuns:

Buna seara, dragul/a meu/a!happy Problema este ca, din pacate, traim intr-o jungla in care esti permanent in pericol. Bietii parinti sunt speriati; le este teama ca le vor fi rapiti copiii, atacati, batuti de rromi, de tot felul de specimene. Din cauza asta prefera sa-si stie copiii in casa, in siguranta, langa ei.Referitor la internet si tableta: eu zic ca internet-ul este bun, deoarece gasesti tot felul de informatii utile, dar pe de alta parte este nociv, deoarece apar si alte porcarii postate tot de specimene. Iar copiii, in loc sa caute informatii care ii ajuta in viata, se uita la toate mizeriile. De aceea, eu cred ca parintii ar trebui sa-i urmareasca sa vada pe ce intra si sa nu le mai permita sa intre pe net dupa o anumita ora. Parerea mea! Sper ca ti-am fost de folos! Te pup si iti doresc, din suflet, o seara frumoasa, o noapte linistita si un weekend minunat! Te pup! kiss Pa, pa!

| Bondarel99 a răspuns:

Sunt prea protectivi.

| PainTech a răspuns:

Ii lasa afara, dar daca plozii prefera sa stea in casa ce sa le faci?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu-i lasă părinții, sau nu vor ei să iasă?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mentalitati incã de comunisti, ce sa zic probabil parintii astia au avut si ei niste trairi nu prea placute si cred cã lumea incã nu sa civilizat. Suntem in 2018 oameni buni, nu acum 10-30 de ani in care tara asta se putea auzi doar lucruri de rahat de ea.

| Kogaion a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti zic eu ca acum 30 de ani, iti lasa i copilul linistit afara, fara vreo grija ca cineva ti-l fura si il duce la organe. In schimb astazi iti e frica ti-e ca adult sa iesi afara, dar sa-ti lasi copilul.

| anonim_4396 explică (pentru Kogaion):

Aha acum 30 de ani daca nu avea parinti copilul era pe lista de organe, voi chiar nu va inchipuiti ca mai periculos este media socialã?
Te uiti prea mult la TV de crezi cã are cineva tupeul sa se atinga de un copil, in parc sau in coltul strazii, mai ales daca sunt in grup.mult mai periculos Este ce face si ce oameni ii prostesc de pe telefon, de acolo poate ajunge unde nu trebuie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sociabilitatea aceea cauzeaza prea mult rau. Exista prea multi pedofili, sociopati etc. care pot ruina un copil si viitorul lui. De asemenea, influente negative care-l vor face sa se lase de educatie si sa ajunga cersetor.

| PumpkinDoll a răspuns:

Dracu stie, tin minte ca si eu faceam ca toate alea cand ma chema in casa, evolutie frate...nu mai sunt prea sociabili fata in fata, ca avem Facebook si ce mai e, ne strangeam afara o gramada sa vedem care are cel mai smecher beyblade sau cele mai bune carti(Duel Masters sau Yu-Gi-Oh)rolling on the floor. Multora le e frica ca ii calca masina, ii violeaza careva si chestii de genul

| Kogaion a răspuns:

Inainte pe vremea parintilor, iti puteai lasa copilul linistit afara pentru ca stiai ca nu are cine sa-i faca vreun rau(pedepsele erau groaznice daca cineva ii facea rau unui copil). In schimb azi e plin de drogati, tigani, boschetari, pedofili, ca sa nu mai zic de traficanti de organe. Pe langa toate astea, unde sa-ti mai lasi copilul afara? Ulitele, maidanele, parcurile, bazele sportive, au disparut, nu mai ai unde sa-ti lasi copilul sa se joace. Iti zic eu ca parintii chiar vor sa si duca copiii la joaca, dar nu au unde si decat sa-l lasi singur prin oras, mai bine il ti-i acasa.

| BlueDark a răspuns:

Afara...Unde? Hai sa fim seriosi, mai alea daca stai la oras.Prin sate e inca plin de copii pe ulițe,dar in oras nicio sansa! Unde sa-ti lasi copilul? Daca iese in mall e tot una,mai bine sta in casa si nu mai toaca banii la H&M.
Pe strazi e plin de boschetari (toti aurolacii de pe Pamant), javre turbate si tigani(sau rromi, ca ma acuza astia de rasism)
Ti-e frica, mai nou, sa-l lasi si in parc...Iti ciordeste vre-unu' copilul sau cine stie ce-i mai face...Plus ca la felul in care arata parcurile in orasul meu, nici copilul nu cred ca ar vrea sa mearga laughing
Cum am spus, toti tiganii si boschetarii dorm pe tobogane si apoi iti duci tu copilul, sa ia si SIDA de p-acolo.Doamne fereste! laughing
Daca treburile nu se remediaza, tot tableta o s-ajung sa ii iau copilului meu...

| Raptor1234 a răspuns (pentru BlueDark):

Am inteles ce ai vrut sa spui. Dar eu nu stau intr-un oras foarte mare. Si oamenii de aici sunt destul de ok daca iti vezi de treaba ta. Uite, de exemplu. Nu in mall-uri si chestii de genul. Dar la un teren de fotbal, la un suc ceva. Tot ar trebui. Adica, nu ma refer sa stai pana la miezul noptii prin baruri si sa fumezi si sa bei. Eu nu sunt genul. Credetima ca eu am fost de foarte multe ori intrebat si chiar pus sa fumez sau sa beau de anumiti oameni, dar niciodata nu am facut asa ceva. Nu mi se pare misto sa te imbeti, dar din pacate asa sunt copii din ziua de azi.

| BlueDark a răspuns (pentru Raptor1234):

Copilul tot copil ramane.E usor coruptibil.Iar daca eu, ca tata, as putea iesi cu el, nu e bine? Singur nu mi-as lasa copilul.Stau intr-un oras mare.Se intampla vrute si nevrute...Stii cum e.

| BlueDark a răspuns (pentru Raptor1234):

Situatia e naspa
Si de adulti se leaga, da'de copii

| utilizator9 a răspuns:

De ce sa stea prin praf si noroi, cand pot citi o carte sau pot sta in fata unui calculator unde sunt feriti

| Justlikeme2 a răspuns:

Eu cred părinții nu ii lasă pe copii afara deoarece în tara asta se întâmplă o groaza de nenorociri. Frica de a nu li se întâmpla ceva copiilor asta ii face pe părinți să nu îi lase afara. La partea cu telefonul, unii părinți sunt de vina că îi lasă să stea pe telefoane și le spun ceva de genul: mai bine stai pe telefon decât să ți se întâmple ceva rau. Daca nu ar mai fi fost atâtea întâmplări nefericite, probabil, părinții i-ar mai lasă și pe copii afara.

| Bluuueee a răspuns:

Îți zic eu de ce: pentru că afară se pot întâlni cu oameni periculoşi, nebuni, care să-i jignească ş.am.d. Când ei văd la ştiri că multor copii li se întâmplă să se întâlnească cu astfel de oameni, normal că le e frică să-şi lase copilul afară. În oraşul meu, de exemplu, nu prea vezi copii care să se plimbe singuri în parc, centru, restaurant etc., decât cu un adult care are grijă de ei.
Şi da, se plâng că stau pe telefoane pentru că în loc să citească o carte sau să învețe ei se joacă la un telefon. Ei nu-şi doresc să aibă un copil prost, ci îl vor deştept.
Numai bine:*

| AlexandraMunteanuTpU a răspuns:

Părinții sunt extraordinar de protectori, asta este trist. Eu pe la 11 ani plecam de dimineata si ma mai intorceam seara happy Revenind la intrebarea ta, practic parintii sunt de vina, nu ei le cumpara telefoane copiilor? Degeaba se plang.

| JOHN71 a răspuns:

Fiindcă așa este această eră modernă. Pe vremea când eram eu tânăr, abia așteptau copii să ajugă acasă, să lase ghiozdanul pe jos și să plece să se joace afară. Acum tehnologia le-a spalat mințile, la fel ca nouă adulților.

| Pavel56 a răspuns:

Aici depinde despre ce copii vorbim. Că sunt și fătucile astea pline de hormoni în ele din ziua de azi care, dacă nu le ții oleacă în curele și le lași să facă ce vor ele, ajung mai rău ca prostituatele. Dar depinde și de caracterul lor, că poți tu ca părinte să le dai pe brazdă că degeaba, dacă ele se nasc cu libidoul exagerat, așa rămân până la menopauză...