| Cristi42 a întrebat:

De o vreme ma cert cu prietena aiurea ca mereu are chef de cearta.
Nu ma mai inteleg deloc cu ea si vreau un sfat ce pot sa fac.
De cativa ani de cand i-a murit unul din frati intr-un accident de masina ca a dat masina peste el, mereu gaseste motiv de cearta si poate un psiholog ar putea vedea ce problema are, ca poate trebuie sa ia un tratament ca mereu e agitata si cu chef de cearta. Poate un psiholog ma poate ajuta cu un sfat?

10 răspunsuri:
| ania a răspuns:

De câțiva ani ești prieten cu ea și încă nu ai stabilit când va căsătoriți? E normal sa fie frustrata și certareata dacă vede ca o ții de fraiera și nu o onorezi sa fie soția ta!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Incearca sa o intelegi trece printr o perioada grea degeaba o duci la psiholog nu o va ajuta cu nimic, bani pierduti ca pshihologul nu este gratis, nu stim ce varste aveti voi doi tu si ea, dar incearca sa analizezi situatia voastra si sa vezi ce anume declanseaza cearta si sa incerci sa numai faci, ea are nevoie de sprijinul tau nu de reprosuri, cu toate ca fratele ei a murit acum cîtiva ani nu recent totusi rănile nu sau vindecat deloc, ar putea incerca sa ia sedatif Pc nu da dependenta si este un produs naturist care o va ajuta sa se calmeze, se ia fara retetă, sau ai putea sa te programezi cu ea la un medic homeopat care la fel o va ajuta cu pastile naturiste care se tin sub limba si au un efect extraordinar, ele nu sunt antibiotice si nu dau dependenta, un medic homeopat stie exact ce sa i dea sa se calmeze si sa treaca mai usor peste suferinta cauzata de moartea fratelui ei, ca sigur ea poate are cojmaruri nosaptea poate ca il viseaza, voi stati impreuna? Daca da incearca seara inainte de culcare asa nu va uitati la filme thriler sau horor si ai putea sa i faci masaj si sa bea ceai de tei care îi induce somnul, dar mai ales sa ia melatonină si sedatif pc care ambele îi vor induce o stare de bine un somn profund si vise faine va avea. Sanatate multa!

| Violleta2022 a răspuns:

Da-i papucii si scapi de cearta, stres si nervi!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce propaganda religioasa ieftina.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai trimite-o la un psiholog. Ca nu o sa isi dea nimeni cu parerea asa dupa o relatare de 3 randuri pe TPU.

| mihai69 a răspuns:

La psiholog trebuie să meargă ea, și nu pentru un sfat, ci pentru terapie.

| Hyperion7 a răspuns:

Eu nu sunt psiholog, dar o sa las o părere totuși.
Cheful de cearta poate fi generat și din cauza faptului că tu nu o mai asculți.
Da, ai citit bine.
De obicei femeile au ca mecanism de apărare reproșul, iar când vede că nu îi mai acorzi atenția necesară și o neglijezi, îți reproșează chestii.
Asta+că a trecut prin 2 decese,deci acum e și mai dificil.
Poate că e și din cauza faptului că o neglijezi per total sau poate că relația s-a cam consumat.
Din nou, ai citit bine.
Uneori, fetele (unele) dramatizează pentru a mai da niste culoare relației care a intrat într-o stare de monotonie constanta.Iar cum ea a simțit că plictiseala plutește în aer, s-a gândit că poate așa te mai scoate din zona de confort.
Iar un ultim factor ar mai fi faptul că posibil sa își fi găsit pe altcineva, iar ca sa scape de tine, îți caută nod în papura, crezând ea că poate așa scăpa de tine.
Acum, nu știu exact daca e vorba de toate 3 la un loc, combinații de 2 cate două sau doar cate una.Tu ar trebui sa identifici asta in comportamentul ei în general.
Îți recomand și să discuți cu ea și să afli ce exact o deranjează,iar daca afli,încearcă să rezolvi sau desparte-te, daca te depășește,crede-mă,știu ce zic.
Iar dacă e secretoasa și nu vrea sa discutați despre asta, cel mai probabil are totuși pe altcineva de rezerva (însă există posibilitatea și să nu fie așa).
Așa că pătrunde în adâncurile relației, vezi ce o nemulțumește și ia o decizie în acest sens.
Până la urmă nu e nici ultima și nici prima fata, iar daca te depășește, e mai bine sa depășești situația, toxicitatea se cam ia.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Dacă o iubești cu adevărat, fi înțelegător și răbdător

| Cristi42 explică (pentru DeMicUnCălător):

O sa incerc. Multumesc pentru sfat.

| Miruna333 a răspuns:

Un psiholog nu te ajuta cu un sfat. O va ajuta terapia. Proces indelungat. Cu un sfat-doua, nu-i trece problema peste noapte. Nu exista asa ceva.