| rosoc a întrebat:

Salut am patit un accident de masina si a murit mama. Eu am condus msina. Tata ma acuza ca am omorato pe mama nu ma inteleg deloc cu el ma cert toata ziua nu stiu ce sa mai fac. A luato rasna de tot daca ma poate ajuta cineva cu ceva un sfata o vorba buna nu mai am pe nimeni sunt singur pe lume nu as vrea sa ma omor cel putin cred ca mama de sus nu vrea sa fac asta.Simt ca. mi pierd mintile...

8 răspunsuri:
| matchpoint a răspuns:

Buna,imi pare tare rau ca trebuiesa treci prin asemenea momente. Sincere condoleante. Oamenii reactioneaza diferit la asemenea tragedii, ca ceea prin ce treci tu este o tragedie. Imi parerau ca nu ai pe cineva aproape care sa-ti aline suferinta.
Chiar nu ai frati sau verisori, o matusa cu care sa poti vorbi?
Cat despre tatal tau ce sa spun.Doliul este trait diferit de oameni. Toti am pierdut pe cineva si toti reactionam altfel. Unii se inchid in casa si nu discuta cu nimeni, altii cauta vinovati pentru cele intamplate, altii consuma bauturi alcolice sau droguri pentru a le face suferinta mai usoara. Acorda-i tatalui tau timpul necesar pentru a trece peste asta, nu forta lucrurile ca ele pot sa degenereze. Cauta momentul potrivit pentru a discuta cu el, probabil te va respinge prima oara dar nu o poate face la nesfarsit. Spune-i ce simti si tu da-i de inteles ca si tu suferi si mai ales ca ai nevoie de el, de iertarea lui pentru a trece peste acest doliu.Nu-i da motive de cearta, cand vezi ca cauta cearta, lasa-l in pace pana ii trece. Din moment ce ai permis inseamna ca esti major.Ai job? Poate gasesti incolegii de munca un sprijin. Gandurile, de gen vreau sa mor, trebuie sa le stergi din mintea ta. Mama ta a suferit mult pana te-ai nascut, pana te-a educat si ai ajuns la acesta varsta si crede-ma sufera si acum cand vede prin ce treceti si mai ales cand iti citeste gandurile negre. Iti dorescsa gasesti putere sa treci peste aceste momente cumplite si Dumnezeu sa-ti lumineze gandurile spre a gasi calea de inpacare cu tine insuti in primul rand si cu tatal tau.Pa

| EmaS a răspuns:

Tatal tau ar trebui sa inteleaga ca a fost un eveniment nefericit, si ca acest accident te-a afectat si pe tine foarte mult.Stai de vorba cu el si spune-i tatalui tau ca aceasta a fost voia lui Dumnezeu sa o ia pe mama ta la El. Spune-i cat de tare te doare ca ai pierdut-o pe cea care ti-a dat viata si ca tu suferi mai mult decat el pentru ca ai constiinta incarcata pentru ca ai fost la volan. Spune-i ca ai nevoie ca el sa te inteleaga, si sa te ajute sa treci peste aceste evenimente dureroase si neplacute din viata ta.Sa nu faci un asemenea gest. Dumnezeu ti-a dat viata in dar, si numai El are dreptul ca sa ti-o ia.Tu ai un viitor in fata.Roaga-te ca Dumnezeu sa te intareasca, sa te ridici deasupra imprejurarilor, si sa faci pace cu tatal tau care este foarte ranit si trebuie sa il intelegi cat sufera.Doamne ajuta!

| niknip a răspuns:

Cu siguranta tatal tau trece printr-o perioada vrea. poate depresie.Nu ii este usor cum nici tie nu tie tot una ca nu mai traieste mama ta.Multa rabdare.trebuie sa fi tare sa il intelegi ca te cearta acum ca e disperat. asta nu inseamna ca nu tine la tine.
Cu timpul va intelege, poate ar fi cazul sa apelati la un preot sau pshiolog sa va spuneti necazul.
Sunt sigura ca parintii tai tin mult la tine de aceea exclude ideea sinuciderii ai inrautatii si mai mult situatia.
Roaga-te la bunul Dumnezeu si Maica Domnului sa te ajute sa treci cu bine peste aceasta perioada dificila.

| Ecea a răspuns:

A fost din vina ta accidentul?

| Alemoni a răspuns:

Buna!
Imi pare tare rau pentru tine! Nu esti singur pe lume, sigur ai pe cineva sa te sfatuiasca, o ruda, un prieten. Ar trebui sa ii explici tatalui tau, ca a fost un accident! Nu uita Dumnezeu e mare! Condoleante!

| Alemoni a răspuns:

Sper ca sfaturile noastre sa te ajute!

| Diabl0 a răspuns:

Poti oricand sa incepi o viata noua daca vrei, nu trebuie sa zici ca tu ai fost de vina, asa a vrut dumnezeu poate, poate ar trebui sa te muti singur o vreme macar. Toate bune!

| Blayan18 a răspuns:

Condoleante! Mama e mama e unica in lume! Spune-i ca a fost un accident