| andreiboss31 a întrebat:

De unde provine numele de familie apalaghitei.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pana in secolul IX, pentru cei mai multi, nu existau nume de familie in Moldova si erau cunoscuti dupa mama, respectiv de ex. Ion a Smarandei, Gheorghe a Tudoritei, Petru a Palaghitei, etc. In momentul cand s-a trecut la numele de familie multi au ales aceste nume, respectiv Apalaghitei, Asmarandei, Atudoritei, etc. Numai bine!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Imi cer scuze, nu am observat mai repede greseala cu secolul. Este vorba de secolul XIangrypesemne eram flamand, am mancat un X). O seara buna!