| Username7388383839 a întrebat:

Deci nu stiu cu ce sa incep, vreau sa va spun ca tatal meu e genul ala agresiv.Si vine vara si el nu ma lasa sa ies cu nimeni asa prin oras si daca ii spu ca merg cu cineva ma intreaba o gramada(cu cine mergi,cat stai,unde mergi,ce mananci, unde mananci etc) asa ca denu cele mai multe ori il mint si ii spun ca merg la sala si eu de fapt merg in oras.Mi s.o intamplat vara trecuta am venit pe la 9 acasa si o inceput sa ma faca vagabond si cum imi permit sa vin la ora asta si ca eu trebuie sa.I dau socoteala de ce fac.Eu il numesc disperat, cu pot sa il fac sa ma lase pana tarziu (vara ma refer) m.amcum saturat ca aproape toata vara am stat in casa, vreau sa se schimbe vara asta cum pot sa.l convig pe tatacare sa ma lase.Sunt baiat am 16ani. Ajutor va rog, m.am saturat

7 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Ştiu cum e. Eu am 23 de ani şi de când m-am întors la ai mei tot aşa fac şi cu mine.
E dubios şi enervant ca cineva să te interogheze mereu în aşa hal încât să fi nevoit să îl minţi dar trebuie să ajungi la un consens cu el. Acuma eu pot să iau atitudine că am o vârstă dar tu trebuie să discuţi cu el.
I-aţi un loc de muncă part time să faci nişte bani de buzunar şi să vadă tatăl tău că iei viaţa în serios (până în 4 ore pe zi dimineaţă nu te afectează dacă mergi) şi apoi stabileşte cu el să îţi de-a un răgaz măcar de ora 22 22:30 ca după dacă vede că totul este ok sunt sigură că îţi va permite mai mult.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Freya1):

Fac asta din prea multa iubire. Sunt mult prea protectori, sufocanti de protectori, dar nu-si dau seama ca fac o greșeală. Nu-i judecati, va iubesc ca pe ochii din cap. Iar la cate vezi in lumea asta au toate motivele, dar ce vorbim de stirile internationale, căci si la noi in tara curg crimele si jafurile pe banda rulantă. Valabil si pentru tipul cu întrebarea, cumetre la 16 ani nu esti buricul pământului, poti fii prostit de "smecherasi" si sa ajungi o victimă dmpdv.

| Freya1 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Nu neg ca trebuie avut grija de asta i-am spus si lui sa se inteleaga cu tatal lui si etc.Normal ca nu trebuie acum sa il lase de capul lui cu saptamanile pe mai stiu eu unde dar trebuie sa se inteleaga.
In legatura cu mine nu as vrea sa comentez ca ai mei nu mi-au purtat grija atunci cand a trebuit si am gresit acum nu cred ca mai e cazu. Poveste lunga nu are rost sa intram in detalii.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Freya1):

Fapta e consumată. Am trecut prin ceva mai rau, i-am amenințat, înjurat și chiar m-am pus in fața tatălui sub forma de amenințare, instigare la violență chiar. Noroc ca a fost mai mult decat înțelept si a facut pasul in spate caci probabil apăream pe la stiri. Am fost si sunt cel mai mare retardat, am probleme de comportament si iesiri agresive. La fel ca tine, fapta e consumată, dar ma macină fiecare cuvânt spus, nu meritau asa ceva NICIODATA. Asa ca voi stati cuminți și iubiții necondiționat caci asta fac si ei. Ai mei ma iubesc si acum, iar eu nu mi-am cerut nici macar scuze, cam atât de mare e dragostea părinților pentru proprii copii. Sper sa n-am niciodata un copil ca mine.
Iubeste-i, iubeste-i, iubeste-i.

| Freya1 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Nu am spus niciodata ca nu trebuie sa ii iubesti sau ca ei nu te iubesc in felul lor.
Eu nu am avut iesiri din alea cu ei ma refeream ca ma deranjaza uneori faptul ca imi poarta acum de grija si nu stiu unde erau cand eram mai mica si am facut alte boacane si chiar atunci cand am plecat de acasa ca eu am fost plecata 8 ani si destul de mica.Acuma e tarziu sa ma educe daca pana la varsta asta m-am educat singura.Nu spun ca nu ii iubesc dar aia e...

| anonimaalee29 a răspuns:

Convinge-l sa stabiliti un anumit timp in care trebuie sa stai afara, iar daca il depasesti sa te pedepseasca o zi sa nu mai iesi afara. Si cand intri in casa ii spui tot ce ai facut, ca sa nu va certati. Insa mi se pare destul de ciudat ca un tata sa isi faca baiatul vagabond...De obicei baietii stau mai mult pe afara, in găşti mari, dar asta nu inseamna ca sunt vagabonzi...Ar trebui sa te lase mai liber, poate el considera ca asta e doar o masura de precautie ca sa nu devii golan.Dar cu un parinte asa strict nici nu ai cum.

| Username7388383839 explică (pentru anonimaalee29):

Imi zice ca, cat timp mananc de la el de pe masa fac ce zice el