| GeorgeBerbec a întrebat:

Nu am iesit pe afara de vara trecuta la propriu. Pe timpul scolii doar veneam acasa si stateam pe calculator sau invatam. Asta fac de vara trecuta(vara trecuta cam aceelasi lucru am facut doar ca am mai iesit pe afara). Acum vreau sa merg la un concert zilele ce urmeaza asta imi doresc de foarte mult timp si mama nu vrea sa ma lase deoarece incepe la ora 22:00si se termina inspre dimineata. M-am rugat de ea i-am zis ca stie foarte bine de cand nu am mai iesit din casa si ea zice nu deoarece este seara tarziu si ca cica sunt drogati la concert si ea nu ii cunoaste pe noi mei prieteni cu care vreau sa merg. Dati-mi un sfat cum sa o convig sa ma lase va rog. Am 16 ani daca conteaza

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Conteaza varsta! --- majoritatea organizatorilor de concerte care se desfasoara dupa ora 22 permit intrarea fara insotitor major numai daca adolescentul a implinit varsta de 16 ani( la intrare se verifica cartea de identitate!). Ori, tu nu poti avea 16 ani impliniti daca in acest an ai sustinut examenele de admitere in liceu!
Verifica conditiile organizatorului inainte de orice incercare de a obtine permisiunea parintelui.

| alina2k18 a răspuns:

Adu si tu un prieten -2, eventual sa fie si o fata si sa faca pe cumintiiwinking - ii vede maica-ta si mai capata incredere.
Oricum ai 16 ani, banuiesc ca inveti si f bine plus ca esti in vacanta, ar cam trebui sa te lase oricum ca doar nu iesi zilnic asa.

| GeorgeBerbec explică (pentru alina2k18):

Ideea este ca, cu cei cu care merg nici eu nu ii cunosc ne stim doar de pe net si stau in alt cartier din Bucuresti ei iar eu in altul si nu o sa vrea nici unul din ei sa vina pana la mine doar ca sa ma lase mama cu ei. Si da am luat premiul 1 alt motiv pentru care ar trebui sa ma lase si nu mai gasesc deloc ce sa ii zic

| suntserios a răspuns (pentru GeorgeBerbec):

Nu iti usurezi deloc situatia cu " nici eu nu ii cunosc ne stim doar de pe net". S ar putea ca parintii tai sa aiba mare dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mare rahat... o rogi sa-ti ia o drona, duci drona la concert si te uiti de acasa. Una alta si niste ochelari VR dar sunt greu de gasit drone pe aici sa te poti uita pe camera lor de pe telefon si sa le misti cu accelerometrul.