| Osana254 a întrebat:

Este ceva greșit sa nu poți fi lângă un membru din familie în momentele în care se chinuie cu o boala crunta? Dacă nu ai cum sa ajungi,ești la distanta,ai copii mici și nu îți permite sănătatea sa participi la chinurile unui om cu problema asta e de judecat?
Cati dintre voi pot sa facă fata unei peroane muribunde? E ok dacă ai probleme de sănătate (cardiace,neurologice etc) ce iti pot afecta viata la un soc sa treacă prin suferinta de a vedea un alt om chinuit?
Voi ati judeca pe cineva ce nu poate fizic,psihic și din cauza problemelor cotidiene (serviciu, copii) sa fie în permanenta lângă acest om?

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

"Este ceva greșit sa nu poți fi lângă un membru din familie în momentele în care se chinuie cu o boala crunta? Dacă nu ai cum sa ajungi, ești la distanta, ai copii mici și nu îți permite sănătatea sa participi la chinurile unui om cu problema asta e de judecat?"

ai pus o intrebare si ai dezvoltat si raspunsuri fara sa iti dai seama
nu este ceva gresit cand nu poti fi acolo din motive justificate cum sunt cele expuse de tine...
si nici nu are voie nimeni sa judece, totusi constiinta iti va da ceva batai de cap, desi poate nu ar trebui!

| Hyperion7 a răspuns:

Nu e greșit, fiecare are problemele sale.
Nu sunt în măsură să judec.

| adryang78 a răspuns:

Nu este nimic greșit. Și oricând se va găsi cineva să te judece, e mai bine să nu bagi în seamă.

| Dragobeta a răspuns:

Numai cine nu are probleme este capabil sa judece pe altii.
Pe de alta parte, exista multi care stiu sa inventeze povesti induiosatoare ca sa fie compatimiti desi nu au nimic. Cu cat e mai induiosatoare povestea, cu atat mint mai mult.

| MihaiMB a răspuns:

Nu, pentru că fiecare om are problemele lui, trebuie să ținem cont de ajutorul orcărei persoane oricât de mic ar fi, chiar și o îmbrățisare poate însemna mult.

| AlexCriss2000 a răspuns:

Să nu îl vizitezi deloc în toată aceasta perioadă, nu e ok, vorbim totuși de cineva din familie. Că nu se poate să rămâi în permanență din cauza altor probleme și responsabilități, asta e de înțeles și nu trebuie nimeni blamat sau judecat.

| Osana254 explică (pentru AlexCriss2000):

Nu e de nevizitat, e vorba ca ar vrea sa merg sa locuiesc acolo în condițiile în care are și alți oameni ce pot face asta și nu au obligatii.