| anonim_4396 a întrebat:

Eu doresc ca parintii mei sa divorteze, este o cale ca cel care a muncit mai mult sa ia mai mult de 50% chiar daca sunt aman2 in casa?

Răspuns Câştigător
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Asltracker!

Te ingrijoreaza ceva sau crezi ca esti in pericol?
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente

| mixxjim a răspuns (pentru 116111 TelefonulCopilului):

Heeeeeeeeei, bine ati venit, ma bucur sa va vad aici! Am indrumat deseori utilizatori de pe TPU catre voi si v-am si trimis un mesaj la un moment dat in care va vorbeam despre acest site, tare imi pare bine sa fiti aici! La rubrica Familie&Relatii sunt atat de multi care au nevoie de voi! Sper sa citeasca un om mesajul meu si nu un robotel laughing Numai bine, mult spor pe site, ar fi minunat sa-i puteti ajuta uneori si cu raspunsuri concrete, nu doar cu mesajul acesta standard.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns (pentru mixxjim):

Va multumim tare mult pentru un bun venit atat de generos, ceea ce ne da speranta ca tot mai multi dintre voi vor beneficia de serviciile noastre. Pentru ca problemele cu care va confruntati reprezinta subiecte delicate, iar unii dintre voi se pot simti in largul lor mai degraba in mediul online, va indrumam sa ne transmiteti mesajele voastre la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro.

| AslTracker a răspuns (pentru 116111 TelefonulCopilului):

Multumesc oricum. Nu sunt in pericol cu nimic imi e frica de ce il paot duce gandul pe tata cand este beat. Va voi contacta daca am neaparata nevoie, multumesc.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns (pentru AslTracker):

Oricand ai nevoie de ajutor, noi iti stam la dispozitie!

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Am aproape 65 de ani si n-am mai intalnit asemenea dorinta, dimpotriva.
Daca au dobandit casa pe durata casatoriei atunci fiecare are dreptul la jumatate din ea, de altfel tot ce au dobandit impreuna este bun comun si fiecare are dreptul la jumatate. Doar daca unul poate dovedi ca a contribuit mai mult, de exemplu cu bani primiti de la parinti sau cu vreo mostenire, numai atunci se va lua in considerare o alta impartire a bunurilor comune. Numai bine!

| Cosmin1I a răspuns:

Stai asa ca nu inteleg.TU iti doresti ca parintii tai sa divorteze? Sau nu se mai inteleg ei, se cearta, etc si vor sa divorteze?

| RaluMary a răspuns:

Copile? Tu gandesti ce spui? Cum sa vrei sa divorteze parintii tai, doar ca sa ai tu mai multi bani ( eu asa am inteles). Du-te si te culca laughing

| AslTracker a răspuns (pentru RaluMary):

Auzi? De ce te abati de la subiect?
Da se cearta mai mereu si pe mine ma enerveaza faptul asta. Dar stiu ca mereu tata vine beat si dupa ce ca nu face nimic si "traieste dupa urma altuia" ma enerveaza faptul asta la culme.

| RaluMary a răspuns (pentru AslTracker):

Aaa...atunci incearca sa vorbesti cu cineva despre aceasta problema, sau deschide acest subiect cu parintii tai happy.