| fuckbbi a întrebat:

Hello TPU! De la o seama de vreme, imi doresc ca parintii mei sa divorteze! Ce sa fac pentru a trece peste perioada asta? Pentru a uita aceste ginduri (

11 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Nu e bine ceea ce iti doresti! Care ar putea fi motivele?
O cauză a neintelegerilor ar putea fi lipsa in general a dialogului, iar în această privinţă atât tu dar şi părinţii tăi aveţi nevoie de dialog, de cunoaştere din partea lor a specificului vârstei tale (mereu în schimbare)...

Este important un cadru neutru al dialogului, undeva in afara rutinei casnice care prin obisnuinta raportarilor de un anumit tip ar putea sufoca dialogul...
Numai bine! happy

| danay72 a răspuns:

Concentreza-te asupra aspectelor pozitive despre fiecare dintre ei.Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi articole utile.

| vocea a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu amandoi si explica-le situatia sigur vor intelege

| ElenaSA a răspuns:

Ei se cearta, atmosfera din casa e neplacuta si destul de greu de acceptat de catre un copil. Incearca sa discuti cu amandoi sentimentele tale si spune-le ca orice ar gandi unul despre celalalt, macar sa nu faca atmosfera de nesuportat.

| fuckbbi explică (pentru ElenaSA):

Nu se cearta, sunt foarte linistiti, se impaca super bine, insa de curind, mi-am dat seama eu, ca vreau ca ei sa divorteze!

| ElenaSA a răspuns (pentru fuckbbi):

Pai daca se inteleg bine nu stiu de unde vine ideea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca un parinte nu este de acord cu alegerile tale, si te tine in frau sa nu ajungi batjocura cuiva, nu inseamna ca trebuie alungat din casa.

Daca ai avea un prieten, si ti-ar jura in biserica iubire pana la moarte, iar maine s-ar desparti de tine, nu te-ai da oare cu capul de perete facandu-l tradator, las si nemernic?

Ei bine, poate ca parintii au facut cununie civila, de ce vrei unul dintre ei sa plateasca un pacat enorm de mare, sa-si incalce juramantul de casatorie, de ce cauti sa desparti familia?

Nu ai voie sa desparti oameni, decat in cazuri speciale, cum ar fi violatori de copii, criminali etc. dar tu..ai asa multa ura in tine...incat esti impietrita, nici nu-ti dai seama ce inima intepata ai!

Doar parintii aleg ceea ce vor sa faca, si-o fac pe riscul lor, teme-te de blestemul de parinte si de jucata care te paste, daca desparti familia si aduci dezbinare, caci o sa patesti la fel, doar ca tu o sa primesti totul cu varf si indesat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai zis mai jos că se înţeleg foarte bine.
Atunci care-i problema, ţi se pare că viaţa ta e aşa perfectă că ar trebui să ai ceva pentru care să plângi?
Şi totuşi frate, CUM NAIBA SĂ ÎŢI DOREŞTI AŞA CEVA?

| unprietenaproape a răspuns:

Sigur urasti pe unul dintre ei si vrei sa ramai cu celalalt

| fuckbbi explică (pentru unprietenaproape):

Nu urasc pe nimeni! Ii ador pe ambii :*

| Lorika13 a răspuns:

Incearca sa petreci mai mult timp cu ei. Sa mergeti in oras, sa faceti activitati haioase impreuna etc.