| anonim_4396 a întrebat:

Eu si sotul am vrea sa adoptam un copilas, desi deja avem unul, in varsta de 6 ani. Problema e ca soacra-mea se opune cu vehementa si nu stiu, ce sa fac sa o conving?

10 răspunsuri:
Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

E usor de spus ca nu e treaba ei, dar sotul este copilul ei. Nu poate fi tratata ca si cum e doar o alta de pe strada.

Incearca o discutie in 3 : tu, sotul si ea. Asculta-i motivele sale fara sa te enervezi si incearca sa i le demontezi cu mult calm si intelegere. Daca va iubeste, va accepta la final.
Mult succes!

| friedaka a răspuns:

Nu te supara, dar de ce ar trebui sa o convingi? In fond e viata voastra si faceti ce credeti de cuviinta cu ea. Cine te pune sa tii cont de parerea soacrei? De ce ii dai dreptul sa aiba un cuvant de spus in familia voastra care (atentie) este compusa din voi doi si copii vostri. Pune-o in fata faptului implinit si gata, ce atatea scrupule! Mai ales ca mie mi se pare un lucru senzational ce vreti sa faceti. Nu va mai uitati in gura ei si ignorati-o! E singura solutie.

| BUBULINA a răspuns:

Nu e treaba ei happy

| Lorenyk a răspuns:

Pai il adoptati voi sau soacra ta? de ce s-o convingi? o sa accepte cu timpul.

| just.for.you a răspuns:

Parerea ei nu conteaza thu si cu sotul tau formati familia nu ea asa ca adoptati!

| andreea_9905 a răspuns:

Draga lasa-o tu pe soacrata ca nu-i ia barbatul tau ea ar trebui sa-si tina gura nu ea are rgije de el tu o sa ai daca asta este dorinta vostra ea nu are ce sa comenteze ci doar sa va sprijine, iar daca sotul tau asculta de ce spune ea asta nu mai este familie si relatie face-ti ce vre-ti si cum stiti voi ea nu are nici un cuvant de spus. Te-am pupat si las-o pe socra sa bombane cat vrea nu ii da-ti voie sa va strice reatia cam asa sunt soacrele adica mama baiatului ai grija ca cu cat ii permiti sa-si baga nasu cu atat ai de pierdut...Succes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai ce soacra o sa traiasca cat papura in balta? copilul v-a ramane nu? si ce treaba ar avea dansa cu adoptia voastra? adica voi, familia a-ti hotarat si se opune soacra? este tiran si va controleaza vietile?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai ce soacra o sa traiasca cat papura in balta?copilul v-a ramane nu?si ce treaba ar avea dansa cu adoptia voastra?adica voi,familia a-ti hotarat si se opune soacra?este tiran si va controleaza vietile?

| nmn a răspuns:

Faceti tot cum credeti voi ca este bine, daca va doriti sa adoptati un copil de ce sa nu o faceti? Pana la urma nu soacra se va trezi la 4 dimineata pentru ca plange copilul, nu soacra il va spala in fiecare seara, voi hotarati(dumneavoastra si sotul dumneavoastra)pentru ca sunteti o familie si luati deciziile cele mai bune, iar daca amandoi va doriti ceva de ce sa ascultati ce spune soacra, e chiar asa de temut soacra dumneavoastra sau aduce argumente serioase in legatura cu aceasta adoptie, argumente care chiar va pun pe ganduri?

| cristhina a răspuns:

Draga mea ue iti recomand sa o lasi deoparte pe soacra ta si sa-ti vezi de casnicia ta.ar trebui sa fi mandra ca sotul tau vrea sa adopti un copil si asta sa-ti dea putere sa-ti duci dorinta pana la capat. Felicitari tie si sotului pentru curajul de a avea un copil ADOPTAT.Tot inainte!