| mandreea13 a întrebat:

Exista vreo dovada k Dumnezeu exista?

34 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna dimi! cred ca intrebarea ta este fara un raspuns concret, si anume, tu cum crezi ca vei fi convins de existenta Domnului? sa vina in fata ta si sa se prezinte:eu sunt Dumnezeu, acum crezi ca exist? Dumnezeu exista atat timp cat tu, ai un suflet curat si poti sa zici o rugaciune, sa faci o sfanta cruce, si sa faci milostenie cu cei care au nevoie, oare simplu fapt ca tu esti viu si nevatamat/a nu e o dovada a bunului Dumnezeu? faptul ca nu ai handicap din nastere nu e o dovada ca el exista? faptul ca vezi, auzi, vorbesti, mergi, judeci nu e dovada vie ca el bunul Dumnezeu a facut si face minuni atunci cand crede el de cuviinta? sunt multe de explicat pe aceasta tema, dar daca tu esti scceptic/a nu cred ca ingerul tau pazitor va fi langa tine mereu.

Apache
| Apache a răspuns:

...nu,si probabil ca nici nu o sa fie

| ZuZzA4eVeR a răspuns:

Poate ca unii o sa ma judece, dar eu sunt atee de 3 ani si sunt f mandra de asta. La inceput credeam si eu, chiar credeam ca exista cineva acolo sus care are grija si de mine, dar de la un timp toate au inceput sa se prabuseasca in jurul meu. Pt inceput moartea celui mai bun prieten, la o varsta f frageda(16 ani, impinea in 3 zile 17), moartea a doi bunici la acre tineam f mult si moartea unei bunici care si ea a insemnat mult pentru mine. Am renuntat sa cred pentru ca mi-am sp asa: daca exista cineva acolo sus dc oameni imp din viata mea, si buni la suflet mor?; nu am gasit niciodata rasp. Poate ca nu e cea mai buna alegere, dar de cand nu mai cred ma simt mai bine, adica nu mai stau cu "frica" aia in suflet ca daca fac nu stiu c nu mai ajung in rai. De cand sunt atee cred in reincarnare, spirite, fantome si chesti de genu. Prefer sa nu ma inchin la nimic decat sa ma inchin la o bucata de lemn pictata. Dar oricum vreau sa mentionez c, chiar daca eu nu cred ii respect pe cei ce cred, adica poate ei au avut puterea de a intelege si eu nu, pote ca exista, numai ca eu nu mai cred. Oricum ca sa nu mai crezi ai nevoie de un motiv destul de bun si eu cred ca il am.

| NoNameJunior a răspuns:

Pai,ia gandeste-te, cum te trezesti dimineata?
-cum ai aparut pe lume?
-cine a creat lumea?
raspunusul la toate este Dumnezeu.

| VictorMihail1990 a răspuns (pentru NoNameJunior):

Sa mori tu? Tot a creat Dumnezeu? OAmenii sunt facuti din lut nu? Pamantu e plat nu? Asa zicea religia mai demult ca pamantul e plat, si ardea pe rug pe oricine care ii contrazicea, si da, dupa cum vedem..pamantul e foarte "plat"...eu cred in Dumnezeu, dar sunt unele lucruri spuse, care nu au nicio logica

| CristinaElena96 a răspuns:

Ai vrut sa auzi raspunsuri ca "Nu'', si ai dat inteligent la raspunsurile cu ''Nu'', si la cele cu exista stupid.Hai sa va zic eu fratilor,daca nu credeti asta nu inseamna ca sunteti mai inteligenti si ati dat un raspuns extraordinar,fiecare are dreptul sa creada ce vrea,de asta exista democratie si nu mai dat stupiduri aiurea,si eu chiar cred ca exista cineva acolo sus,care totusi are grija de noi, Ps:nu-mi pasa, puteti sa-mi dati cate stupiduri vretibatting eyelashes)

| mandreea13 explică (pentru CristinaElena96):

Sunt junior si nu pot vota

| NoNameJunior a răspuns (pentru CristinaElena96):

Ai dreptate.
nici pe mine nu ma intereseaza! puteti sa dati si 1000 de stupiduri, NU IMI PASA!
eu nu o sa imi schimb parerea.

| CristinaElena96 a răspuns:

Mandreea13,vorbeam la generalhee hee:*

| CristinaElena96 a răspuns:

ZuZzA4eVeR ii jignesti pe cei ce cred,cu afirmatia "o bucata de lemn", un om fara credinta( nu ma refer neaparat la ortodoxa) nu simte ca traieste cu adv, o credinta inseamna sa crezi ca exista ceva, in carecrezi ca exista un rost pentru care traiesti.Imi pare rau pentru moartea bunicilor taisad sper ca esti mai binebatting eyelashes

| angel74dm a răspuns:

Peste tot şi în toate... Citeşte Biblia...

| Dumnezău a răspuns:

Da' eu de unde crezi ca am venit aici sa va iluminez pe voi, pacatosilor? Normal ca exist!

| Minks a răspuns:

Asta cautam si noi de atat timp, dovezi credibile. Eu inca nu le-am gasit.

| sunshine939 a răspuns:

Pentru mine e o dovada ca absolut orice ii cer lui Dumnezeu mi se indeplineste.Incearca asa. poti sa afli singura zi asa"doamne daca existi arata mi si fa sa se intample nu stiu ce lucru"bine acum nu sa zbori peste blocuri.un lucru realizabil si ai sa vezi raspunsul.

| anisoara96 a răspuns:

Minunea de Lumina de la ierusalim este o dovata.

| DeathIncarnate a răspuns:

Nu inteleg intrebarile astea...sa fiu al dracu daca eu pana acum m-am intrebat asa ceva...sunteti ciudati rau

| roZatoare a răspuns:

Tot ceea ce te inconjoara si Biblia

| ciresepeetno a răspuns:

Nu,si oricum suntem in secolul 21 deja teoria evolutionista este cea mai credibila.A inceput ca Dumnezeu sa devina doar o fiinta imaginara si supranaturala in care ne indeamna credinta si impulsul de crestini sa credem, dar totusi nu exista nicio dovada.

| mady_8925 a răspuns:

Tot ceea ce te inconjoara e dovada.chiar si existenta ta!

| VictorMihail1990 a răspuns (pentru mady_8925):

Faptu ca existi nu inseamna ca D-zeu te-o facut! Eu cred in Dumnezeu, dar de amu mi se pare cam exagerat..chestia asta cu Dumnezeu a fost zisa cand oamenii nu stiau nimic! Nu stiau de ce ploua, fulgera, tuna, etc, asa ca acestia fiind..mai..nestiutori, au spus ca o existenta divina, supranaturala a creat aceste, fenomene...mai demult omul nu stia nimic! acum s-au trimis oameni pe luna, roboti, tehnologie,... tot D-zeu le-a facut? NU! Omul a evoluat, nu a fost facut din lut!

| ALLYALLY22 a răspuns:

Dumnezeu exista orce spune orcine el cu adevarat exista pentru ca el a creat tot animale frumoase,ciudate, urate finte rele, sinistre... eu nu sunt prea religioasa nu maduc poate de 20 pe an la biserica dar eu stiu ca exista

| MâţaD a răspuns:

Ce dovada mai clara vrei decat toata lumea asta, care este creata atat de frumos? Si omul.o fiinta cu totul si cu totul deosebita.cum din nimic apare in burta mamei, cum ii apar oasele.astea de unde vin? pica din cer? nici stiinta nu poate dovedi.si daca tot ne-am trage din maimute, cum se face ca acum nici una nu vrea sa se mai transforme? oamenii de stiinta ne mint ca nu mai sunt aceleasi conditii ca acum doua milioane de ani.ma lasi? au incercat sa creeze conditii identice cu acelea si maimutele probabil ca sunt in greva, ca nu s-a transformat nici una.deci?
sau daca voi preferati sa va considerati maimute, treaba voastra.

| VictorMihail1990 a răspuns (pentru MâţaD):

Da tu, Dumnezeu o facut tat ce ne inconjoara, da, D-zeu l-o facut pe Adam din lut, si pamantu e plat...da mersi de sfat...

| Krauser a răspuns:

Biblia este o dovadatongue.

| VictorMihail1990 a răspuns (pentru Krauser):

Dumnezeu nu a scirs Biblia..Biblia a fost scrisa dupa sutee de mii de ani dupa cele intamplate

| Krauser a răspuns (pentru VictorMihail1990):

Lol, am pus raspunsul de ceva vreme, si mi-am schimbat inclinatiile in legatura cu religia.

| VictorMihail1990 a răspuns (pentru Krauser):

Holywood undead forever

| Krauser a răspuns (pentru VictorMihail1990):

Yup.

| Termopile a răspuns:

Văd ca nu ai primit nici o dovadă concretă a existentei Lui Dumnezeu, Isus Hristos și a faptului că Biblia e adevărată (Bine acum e logic dacă Biblia e adevărată si Isus și Dumnezeu sunt adevărate și viceversa) bun să îți prezint dovezile :
1)Intoarcerea Iordanului:Iordanul este râul in care a fost botezat Mântuitorul Isus Hristos iar botezul Lui Isus Hristos se sărbătorește pe 6 Ianuarie, e treaba stă in felul următor in fiecare an de 2000 de ani în coace de bobotează Iordanul fără nici o explicație își modifică cursul adică curge in sens invers lucru anormal. Această minune este o dovadă forte a existentei sale, dovadă de necontestat, cum explică un ateu asta Adică de ce fix râul in care sa botezat Isus are această anormalitate, de ce se întâmplă mereu de bobotează adică de ce niciodată de 2000 de ani nu și-a schimbat cursul in altă dată de ce nu își schimbă cursul pe 6 Decembrie de exemplu.
2)S-a descoperit Arca lui Noetonguee muntele Ararat sa descoperit o arcă ce corespunde descrierilor biblice intr-un loc ce corespunde descrierilor biblice și aparține unei perioade ce corespunde descrierilor biblice, cercetătorii din Turcia susțin că sunt in proporție de 99, 99% siguri că despre Arca lui Noe este vorba în timp ce eu personal sunt 100% sigur acum bine înțeles ca 0, 01% nu e un procent așa semnificativ.
3)Sau descoperit cetățile biblice Sodoma și Gomora :Cetățile pot fi vizitate și reprezintă un sit arheologic studiat și analizat, de asemenea exista dovezi că cetățile au fost distruse "cu foc și puciaoasa" așa cum spune și Biblia acum sunt două mari posibilități
1)Dumnezeu le-a distrus
2)Un vulcamd le-a distrus dar chiar și așa sunt o dovadă bună a existentei lui Dumnezeu
4)Giulgiul de la Torino : S-a descoperit giulgiul/pânza cu care a fost acoperit Isus Hristos când a fost înmormântat, ba mai mult pe ea sa imprimat clar chipul lui Isus deci putem vedea fața lui Isus. Dacă vrei să vezi acest lucru minunat tot ce trebuie să faci e să mergi in orașul italian Torino, este expus la un muzeu din zonă și îl poți vedea fără probleme în toată splendoarea sa.
4)Tunelul lui Ezechia:Ezechia este personaj biblic care se spune că a construit un tunel subteran pentru a aduce apă in cetate deoarece cetatea urma să fie atacată și aveau nevoie de apă, tunelul sa descoperit și poate fi vizitat
5)Norul luminos de pe vârful Muntelui Tabat: Muntele Tabat este muntele după care se spune că Isus s-a ridicat la cer si in fiecare an de atuci pe acel munte apare un nor luminos, dar doar odată pe an de sărbătoarea creștină numită "Înălțarea la Cer", chiar nu se știe de ce norul este diferit de ceilalți nori, de ce apare doar odată pe an, de ce doar in locul înălțării la cer a Lui Isus Hristos de ce doar de această sărbătoare, e un mister total.
6)Sfanta Lumină de la Ierusalim : Cu toți știm nu e nevoie să mai explic această minune. Mulți zic că e o escrocherie realizată in fiecare an de două mi de ani. Eu zic că nu este o escrocherie din 3 motive:
1) De față sunt mii de oameni din cele câteva mi de oameni nimeni să nu își dea seama, nu cred
2)Lumânările, preoți, oameni și Sfântul Mormânt sunt verificate riguros de către politie, jandarmerie și chiar de armată
3) Dacă minunea asta e falsă si celelalte 2 minuni sunt false și nu sunt deci și asta e adevărată
7)Icoanele care plâng : Toți vor sări pe mine ca vezi doamne sunt 100% escrocherii, da multe dintre ele sunt escrocherii dar au fost unele care sau dovedit a fi reale 100% cei drept destul de puține dar totuși faptul că doar 5% sunt reale (procentul nu e real e pus la mișto) e o dovadă a existenței Lui Dumnezeu căci fără intervenție divină nu se poate întâmpla ca aceasta să plângă
8)Isus Hristos apare și in Creștinism și in Iudaism și in Islamism tongueractic majoritatea oamenilor îl cunosc pe Isus și pe Dumnezeu dat fiind că apare și in Biblie și in Talmud și in Koran
Ăstea sunt toate dovezile empirice ale existenței lui Dumnezeu și a Lui Isus Hristos și inplicit a faptului că Biblia e reală
PS e posibil să fi omis involuntar câteva dovezi ale existenței lui Dumnezeu din simplu fapt că nu le știu chiar pe toate eu zic să te documentezi mai mult și să nu mai crezi atei care cred aberații de genul Big Bang și alte prosti de genu (sunt spălați pe creier), oricum eu zic că sunt dovezi destule și convingătoare (bine atei spălați pe creier nu vor recunoaște) și sunt convins că mai sunt câteva dovezi la fel de convingătoare dar nu știu eu, tu documentează-te și lăsai pe atei să își vadă de maimuțele lor. O zi bună tuturor. Multă sănătate si fericire.

| Termopile a răspuns (pentru Termopile):

Scuză-mă muntele nu se numește Tabat se numește Tabor, iar sărbătoarea nu se numește înălțarea la cer și schimbarea la față.

| ILadyInBlack a răspuns:

Biblia nu e dovada! tot de oameni e scrisa.

| mandreea13 explică:

Daca nu ati inteles intrebarea, ma refer la faptul ca in istorie oamenii se inchinau la idoli si atele...dar de unde stim ca Dumnezeu nu este un idol? (si biblia nu e o dovada pentru ca a fost scrisa de oameni)

| mandreea13 explică:

Ai vreo problema? Mintala?

| AliiiMaddy a răspuns:

Nu exista dovada nici ca da, si nici ca nu.biblia sustine ca dumnezeu a creat lumea si bla bla bla si k el i-a creeat pe adam si eva, si toate povestea...istoria sustine ca oamenii provin din maimute.Sunt sute de contradictii in privinta asta.Eu una cred in Dumnezeu(si nu stiu de cethinking), desi nu pot spune ca viata mea a fost tocmai rozstraight face. Deci ca sa iti raspund la intrebare "nu exista dovezi"deoarece asa cum a mai fost mentionat"Biblia la randul ei este scrisa de oameni"...