| mandreea13 a întrebat:

Exista vreo dovada k Dumnezeu exista?

34 răspunsuri:
| VictorMihail1990 a răspuns (pentru Krauser):

Holywood undead forever

| Krauser a răspuns (pentru VictorMihail1990):

Yup.

| Termopile a răspuns:

Văd ca nu ai primit nici o dovadă concretă a existentei Lui Dumnezeu, Isus Hristos și a faptului că Biblia e adevărată (Bine acum e logic dacă Biblia e adevărată si Isus și Dumnezeu sunt adevărate și viceversa) bun să îți prezint dovezile :
1)Intoarcerea Iordanului:Iordanul este râul in care a fost botezat Mântuitorul Isus Hristos iar botezul Lui Isus Hristos se sărbătorește pe 6 Ianuarie, e treaba stă in felul următor in fiecare an de 2000 de ani în coace de bobotează Iordanul fără nici o explicație își modifică cursul adică curge in sens invers lucru anormal. Această minune este o dovadă forte a existentei sale, dovadă de necontestat, cum explică un ateu asta Adică de ce fix râul in care sa botezat Isus are această anormalitate, de ce se întâmplă mereu de bobotează adică de ce niciodată de 2000 de ani nu și-a schimbat cursul in altă dată de ce nu își schimbă cursul pe 6 Decembrie de exemplu.
2)S-a descoperit Arca lui Noetonguee muntele Ararat sa descoperit o arcă ce corespunde descrierilor biblice intr-un loc ce corespunde descrierilor biblice și aparține unei perioade ce corespunde descrierilor biblice, cercetătorii din Turcia susțin că sunt in proporție de 99, 99% siguri că despre Arca lui Noe este vorba în timp ce eu personal sunt 100% sigur acum bine înțeles ca 0, 01% nu e un procent așa semnificativ.
3)Sau descoperit cetățile biblice Sodoma și Gomora :Cetățile pot fi vizitate și reprezintă un sit arheologic studiat și analizat, de asemenea exista dovezi că cetățile au fost distruse "cu foc și puciaoasa" așa cum spune și Biblia acum sunt două mari posibilități
1)Dumnezeu le-a distrus
2)Un vulcamd le-a distrus dar chiar și așa sunt o dovadă bună a existentei lui Dumnezeu
4)Giulgiul de la Torino : S-a descoperit giulgiul/pânza cu care a fost acoperit Isus Hristos când a fost înmormântat, ba mai mult pe ea sa imprimat clar chipul lui Isus deci putem vedea fața lui Isus. Dacă vrei să vezi acest lucru minunat tot ce trebuie să faci e să mergi in orașul italian Torino, este expus la un muzeu din zonă și îl poți vedea fără probleme în toată splendoarea sa.
4)Tunelul lui Ezechia:Ezechia este personaj biblic care se spune că a construit un tunel subteran pentru a aduce apă in cetate deoarece cetatea urma să fie atacată și aveau nevoie de apă, tunelul sa descoperit și poate fi vizitat
5)Norul luminos de pe vârful Muntelui Tabat: Muntele Tabat este muntele după care se spune că Isus s-a ridicat la cer si in fiecare an de atuci pe acel munte apare un nor luminos, dar doar odată pe an de sărbătoarea creștină numită "Înălțarea la Cer", chiar nu se știe de ce norul este diferit de ceilalți nori, de ce apare doar odată pe an, de ce doar in locul înălțării la cer a Lui Isus Hristos de ce doar de această sărbătoare, e un mister total.
6)Sfanta Lumină de la Ierusalim : Cu toți știm nu e nevoie să mai explic această minune. Mulți zic că e o escrocherie realizată in fiecare an de două mi de ani. Eu zic că nu este o escrocherie din 3 motive:
1) De față sunt mii de oameni din cele câteva mi de oameni nimeni să nu își dea seama, nu cred
2)Lumânările, preoți, oameni și Sfântul Mormânt sunt verificate riguros de către politie, jandarmerie și chiar de armată
3) Dacă minunea asta e falsă si celelalte 2 minuni sunt false și nu sunt deci și asta e adevărată
7)Icoanele care plâng : Toți vor sări pe mine ca vezi doamne sunt 100% escrocherii, da multe dintre ele sunt escrocherii dar au fost unele care sau dovedit a fi reale 100% cei drept destul de puține dar totuși faptul că doar 5% sunt reale (procentul nu e real e pus la mișto) e o dovadă a existenței Lui Dumnezeu căci fără intervenție divină nu se poate întâmpla ca aceasta să plângă
8)Isus Hristos apare și in Creștinism și in Iudaism și in Islamism tongueractic majoritatea oamenilor îl cunosc pe Isus și pe Dumnezeu dat fiind că apare și in Biblie și in Talmud și in Koran
Ăstea sunt toate dovezile empirice ale existenței lui Dumnezeu și a Lui Isus Hristos și inplicit a faptului că Biblia e reală
PS e posibil să fi omis involuntar câteva dovezi ale existenței lui Dumnezeu din simplu fapt că nu le știu chiar pe toate eu zic să te documentezi mai mult și să nu mai crezi atei care cred aberații de genul Big Bang și alte prosti de genu (sunt spălați pe creier), oricum eu zic că sunt dovezi destule și convingătoare (bine atei spălați pe creier nu vor recunoaște) și sunt convins că mai sunt câteva dovezi la fel de convingătoare dar nu știu eu, tu documentează-te și lăsai pe atei să își vadă de maimuțele lor. O zi bună tuturor. Multă sănătate si fericire.

| Termopile a răspuns (pentru Termopile):

Scuză-mă muntele nu se numește Tabat se numește Tabor, iar sărbătoarea nu se numește înălțarea la cer și schimbarea la față.