| UnQ7 a întrebat:

Hei fratilor, am nevoie de niste sfaturi in legatura cu mama mea.
Am impresia ca este nebuna.Nu ma lasa afara nici macar 10 minute pe zi, si cand ma lasa afara dupa ceva timp vine dupa mine si imi face scandal si ma injura de se uita lumea ca la circ.
Nu mai suport.In casa ma injura incontinuu si mereu ma compara cu altii care nu au niciun viitor.Am aproape 18 ani si de la 15 ani duc o viata mizerabila.Niciodata nu am fost in stare sa mergem undeva in vacanta.In 17 ani nu am vazit nici macar o data marea.Vara in vacanta simt ca innebunesc, nu vorbesc cu nimeni...cand ies afara parca e o lume noua..nici nu mai stiu sa vorbesc cu oamenii, pana imi revin.In casa se cearta mai mereu cu tata si ne face in tot felul cu amandoi. Tata a zis ca nu putem pleca fiindca nu putem plati chirie si sa si traim decent.Mor cand vad ca ea sta toata ziua afara, nu a mai muncit de 5 ani..si nu face nimic bun, uneori ma enervez asa tare ca greu ma abtin sa nu ii dau cu lemnu in cap.Nu stiu ce sa mai fac, nu intelege de vorba buna...imi dustruge viata, am inceput sa ma enervez din orice mi se spune, si pun la suflet tot, va rog orice sfat este binevenit.Multumesc!

Răspuns Câştigător
| GeorgyGirl a răspuns:

Uite un sfat, in primul rand imi pare foarte rau pentru ca ti se intampla asta si pentru ca nu ai o familie fericita si sa se inteleaga bine, eu nu pot spune ca stiu cum e pentru ca nu mi s-a intamplat dar ma pun in locul tau pentru ca si parintii mei se mai cearta din cand in cand foarte rar dar si atunci imi vine sa plec de acasa nu suport sa aud cearta in familie si nu asi rezista in locul tau.eu pot doar sa te acult si sa te inteleg si si sa iti doresc o viata mai buna, ai deja 18 ani aporoape si cand vei termina scoala iti vei cauta un loc de munca si impreuna cu tatal tau va veti inchirea un apartament, o sa iti faci prienten si o sa ai si tu o viata frumoasa iti doresc.sau poate iti ve gasi de lucru in alta tara si iti vei strange bani si te vei descurca si mai bine.probabil ca ea nu va suporta dint-un anumit motiv..la inceput cand am citit am crezut ca poate nu te lasa afara pentru ca isi face griji pentru tine dar dupa ce am citit mai departe mi-am dat seama ca e egoista si se gandeste doar la ea daca ea sta toata ziua afara si nu munceste de 5 ani, nu i pasa de voi.imi pare foarte rau pentru tinesad, sper sa iti gasesti fericirea, am avut si eu asa o prietena care la 19 ani a plecat de acasa si-a gasit un prieten si gasit un loc de munca si acum traieste fericita.iti urez mult noroc!

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Apartamentul cui ii apartine lui sau lu maicata? Daca taicatu e proprietar spune-i sa o dea afara sa se duca la masa si tacsu. Nu se poate trai cu diavolul in casa.

| UnQ7 explică (pentru mgtow):

Nu e apartament, e casa si e pe numele "mamei mele" care zice ca mie nu imi lasa nimic ca doar no.

| mgtow a răspuns (pentru UnQ7):

Complicat, ea ce face sta toata ziua si consuma alcool, fumeaza? De ce nu plecati voi la parintii lui taicatu chiar daca stau la tara sau in alt oras va descurcati voi cu munca, etc.

| UnQ7 explică (pentru mgtow):

Tata mai are trei frati, bunicii mei au murit si au lasat casa de la tara unuia dintre ei, acolo e saracie, pana la oras faci 2 ore cu masina si deja m-am transferat de la un liceu teoretic la profesionala, macar sa am o meserie.

| Felys a răspuns:

Termina scoala, te angajezi si iti vezi de drum, cam asta e tot ceea ce poti face

| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

In fiecare zace un descurcaret, doar ca trebuie sa-l scoatem la iveala, un ajutor specializat - psiholog, psihiatru, ceva? Oricum trebuie avut grija cu astfel de persoane, cel as putea sa-ti recomand e sa comunicati, daca se poate si sa o faci sa inteleaga ca ceea ce face va afecteaza...

| Toti2013 a răspuns:

Cu astfel de persoane nu are rost sa traiesti... Dupa ce implinesti 18 ani esti pe cont propriu. Deci nu mai are ea ce comenta.

| UnQ7 explică (pentru Toti2013):

Asa credeam si eu, dar ea zice ca daca nu fac ce mi se ordona nu primesc nimic si o sa ajung sa muncesc toata viata, cum face tata, sa incestesc in casa si cand imi e lumea mai draga ma trezesc in drum.

| Toti2013 a răspuns (pentru UnQ7):

laughing Asta depinde de tine. Poti sa stai cu ea si sa induri injuraturile ei si sa primesti casa, sau poti sa pleci si sa iti construiesti propriul drum.Nu te lasa influentat de cum te caracterizeaza ea. Devii ceea ce doresti cu adevarat nu ce vreau si ce cred parintii tai.