| Madutzza98 a întrebat:

Hei TPU, am nevoie de sfaturile voastre. Sunt impreuna cu iubitul meu de aproape 2 ani ( in vara facem). Si de cand s-a angajat la noua firma unde lucreaza acum este foarte rece si distant fata de mine, am inteles ca e o fata acolo pe care el o place, vorbea cu ea pe Facebook ca, " colegi" si i.am interzis, nu a mai vb cu ea pe Facebook dar in schimb se sunau si isi trimite.au mesaje. Tot timpul le sterge dar am avut noroc ca am instalat o aplicatie de Call recorder pe telefonul lui si am vazut cat des vorbea cu ea, uneori vorbea cu ea la telefon si il sunam si zicea ca doarme sau te miri ce ma mintea, si vroia sa imi închidă foarte repede telefonul. Spuneti mi vă rog ce sa fac sa il readuc pe calea cea bună. Cred ca ii place foarte mult de fata asta deoarece pana acum era foarte gelos pe orice faceam si oricine imi scria si mie imi placea asta, acum nici macar nu se mai uita la mine in telefon

Răspuns Apreciat de Editori
| filipcrobert a răspuns:

Am mai multe de spus, legat de subiectul ăsta.
Dacă vrei un sfat util, îți voi vorbi din experiența personală. Cu cât mai mult îl cauți, îl disperi și îi interzici. cu atât mai rău își va pierde interesul. Cu cât ești mai arogantă, îi dai și lui de bănuit, etc. se va întoarce la tine. E un fel de contrariu. I-ai putea da și un papuc, să vezi ce are de gând. Până la urmă te înșeală, să fim sinceri și realiști.
. dacă vrei un sfat personal, am văzut în descriere "98", așa că ascultă-mă. Ai viața în fața ochilor, atâta timp să te dezvolți, să fi fericită. Au trecut doi ani, înțeleg că îți e greu să te desparți. însă gândește-te că nu vei ajunge cu relația asta până la adânci bătrâneți. Fi dură și încearcă să accepți realitatea. În plus, nici el nu va înainta prea mult cu o persoană pe care, hai să spunem, dacă nu că a cunoscut-o la servici. care a acceptat să se bage peste tine, ce te aflai deja în viața lui.
Să îl "readuci pe calea cea bună", nu se prea poate. Nu e un câine pe care îl înveți să se ceară. E o ființă liberă, cu gândire proprie.
Fi dură și, discută cu el mai de grabă. Spune-i că ști ce se întâmplă, și află ce are de gând. Ești fată, probabil te privesc atâția din umbră, așteptând să fi liberă.
Voi fetele aveți atâtea opțiuni, în ceea ce privește subiectul ăsta. Nu te avânta nici tu asupra unui singur bărbat de la vârsta asta. Știu că e un sfat destul de dur, dar crede-mă că acum, chiar încerc să te ajut.

| Madutzza98 explică:

Este primul bărbat din viata mea... si cica fata asta de care ii place e virgină. Si probabil de asta a prins asa drag de ea. Nu stiu ce sa mai zic si sa mai fac

| filipcrobert a răspuns:

Https://www.facebook.com/filipcrobert
Trimite-mi cerere și vorbim acolo, din păcate sunt "junior" și nu pot trimite mesaje deocamdată. ^^

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La ce cale buna te referi? Iti este sot ori sluga? De fapt nu-ti este nici una si nici cealalta, este doar un iubit care si-a gasit o alta draguta.
Lucru asta se intampla tot timpul, mai ales cand iubita actuala este geloasa si face ceea ce nu ar trebui facut niciodata, adica sa-i interzici cuiva sa nu dea telefon, si sa-i instalezi programe de verificare pe telefon.
Urat, extrem de urat gestul, actiunea si comportamentul tau fata de el.
Se presupune ca trebuei sa ai incredere totala in omul pe care-l iubesti, dar daca el nu intelege si nu vrea sa-ti fie fidel, atunci nu poti sa-i spui decat "adio" si sa-i redai libertatea.
Fiecare are dreptul la fericire, iar el se pare ca nu-i fericit cu tine, daca si-a gasit deja alta.
Sfatul meu este sa-ti gasesti altul si sa incerci sa-ti domolesti gelozia, ca nu-ti aduce nimic bun in viata, dimpotriva: ura, cearta, nefericire, depresii si acreala.

| kandaraki a răspuns:

El si-a pierdut interesul fata de tine, atata tot, nu il mai interesezi, probabil ca in scurt timp te va parasi, asta e, nu ai ce face, nu ai cum sa ii schimbi parerea, doar sa te conformezi

| Francescax5 a răspuns:

Nu exista sa readuci pe cineva pe calea cea buna. ori e sa fie, ori nu e. O relatie care se clatina, deja e greu sa o readuci...si chiar daca o readuci ce rezolvi? nu va mai fi la fel. e posibil sa se fi consumat totul deja, si cealalta sa " ii ofere" ceva mai "bun" ceva ce poate el cauta. arata-i indiferenta, vezi ce se poate intampla mai rau decat sa va separati? Viata e frumoasa, imbraca-te, iesi afara..si traieste-o.