| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu-i place iubitului meu sa se mandreasca cu mine pe facebook asa cum fac alte cupluri? vad alti indragostiti cum posteaza poze impreuna si cu partenerele/partenerii lor adaugand versuri frumoase romantice la poze. Unii mai si trimit melodii de dragoste partenerilor lor si poze cu versuri de dragoste. Mi-e ciuda sa vad cum alti baieti isi arata iubirea fata de iubitele lor dar al meu abia o postat 2 poze cu mine desi avem o mie si una de exemplare. Chiar mi-e frica sa postez o poza cu noi doi impreuna sa nu se supere cumva. Si daca postez nu-i dau tag. Ne faceam in careva zi cateva poze si el zicea ca oricum astea ne raman noua ca nu de aia le facem ca sa le postam pe facebook. Eu inteleg ca poate i se pare aiurea postatul de poze dar faza e ca lui ii place facebookul si mereu posteaza cateceva. Dar niciodata nu-si arata dragostea fata de mine in public. Mereu vrea sa fim singuri ca cica ii place mai mult intimitatea. Nu-i vorba ca ma ascunde ca prietenii lui stiu de mine. Suntem impreuna de 6 luni si ne-am cunoscut familiile. El spune ca vrea ceva serios. De multe ori ma intreaba unde mi-ar placea sa ne construim casa. Nu stiu ce sa cred. Il vad eu serios dar uneori am dubii. De exemplu l-am prins de 3 ori ca vorbea cu fete dulceag pe mess, prin mesaje si chiar vorbea cu ele la telefon. Chiar el propunea sa o sune pe una. Cand l-am intrebat cine-i tipa el zicea ca e doar o amica. Mi se parea aiurea avand in vedere ca ei i-o propus sa o sune dar pe mine abia ma suna o data pe saptamana sa vorbim. In careva zi i-am observat o conversatie cu o colega de-a lui de la faculta pe telefon. Am auzit tot de la o colega de-a lui ca se intelege foarte bine cu fata aia. Dar chiar asa? sa vorbeasca prin mesaje? Ce dracu au de discutat prin mesaje? chestii de genu 'is numa in pantaloni scurti cu bustul gol' si alte cele. Si ieri cand vorbeam la telefon (desi foarte rar o facem) m-a pus pe difuzor si am auzit ca scria mesaje ca se auzeau butoanele. Cand l-am intrebat o zis ca cu verisoara vorbeste. Greu mi-a venit sa cred(mai ales ca cu ea mereu vorbeste direct). In fine. Deci m-a prins cu telefonul in mana dar m-am scos cu replica 'nu ai poze pe telefon?'. Peste cateva zile cand m-am uitat din nou in telefonul lui conversatia era stearsa.Toate celelalte erau acolo in afara de aia. M-am gandit ca poate are ceva de ascuns sau o fi el atat de sufletist (precum se autoproclama) ca a sters-o numa ca sa n-am ganduri rele? Voi ce parere aveti? sa-l intreb pe fata sau sa mai astept? faza e ca tot il prind cu cateceva dar nu am dovezi palpabile cu care sa-i dau peste nas si chiar m-am saturat de aceasta situatie, de amicele ei si de gramada de fete pe care o poseda in lista de prieteni pe facebook. Atatea as avea sa-i zic si i-as cere sa se comporte altcumva cu mine dar faza e ca asta nu eu ar trebui sa-i spun, el ar trebui sa stie cum sa se comporte cu iubita lui. Asta ar trebui sa vina din inima, nu din obligatie chiar daca el mi-a cerut sa-i spun cand ceva nu-mi convine ca sa se poata rectifica...

Răspuns Câştigător
| grab a răspuns:

Mai oameni buni, fata are dreptate sa isi puna problema astfel.
Ei sunt la varsta cand dragostea si sentimentele trebuie sa fie naiv de intense.
Ce i se intampla ei este ca dupa 15 ani de casnicie cand el deja e la midlle crysis si cauta in stanga si in dreapta sa isi completeze palmaresu cat o mai are tare si fara adenom de prostata. Ceva de genu, doar ca aici vorbim de adolescenta si nu e ok.
Fata mea, in locul tau i-as spune ca decat sa o ardeti "dragostea dureaza 3 ani" impreuna, mai bine fiecare in felul lui, dar separat! Nu esti obligata sa astepti firimiturile care cad de pe masa unde ospateaza el in lipsa ta.
Nu te amagi ca mai scoti ceva din relatia asta daca e plina de suspiciuni de pe acum.
Esti posesiva, dar o faci legitim ca sa zic asa, ai motive intemeiate, nu e ca si cum alea il cauta si el le da ignore ai alea tot il hartuiesc. NU! El le cauta, el le vrea, ele doar sunt femei, se lasa flatate (deocamdata doar atat)!
Daca chiar te vrea o sa vina la tine dupa ce se satura de smotocit si alte veverite si isi da seama ca tot a ta e de viitor.
Vezi si tu, eu ti-am dar doar o viziune gen comentariu literar la ce roman ai postat aici.
Succes!

17 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Ceri prea mult la varsta cunoasterii!

| buzeduulci a răspuns:

Da-i liber.

| DeeaMarry a răspuns:

Eu cred ca e destul de serioasa problema voastra, spre deosebire de cei care au postat comentarii mai sus.
E limpede ca tu nu poti sa ai incredere in el, din moment ce ai si motive sa faci asta.
Cred ca ar trebui sa porti o discutie serioasa cu el si sa ii spui tot ce te deranjeaza, iar daca nu isi schimba atitudinea sa te desparti de el. Nimeni nu e de neinlocuit, mai ales cand e vorba de un baiat care nu te pretuieste indeajuns.

| Djlsghtnquuw a răspuns:

Nu tine la tine,e evident. Daca ar face-o,te-ar suna,ar fi afectuos. Ok, poate relatia nu ar trebui sa fie in mare parte pe facebook, dar nici sa fiti ca niste straini. Ii strici combinatiile, de aia se supara daca postezi o poza cu voi. Mai bine desparte-te de el, nu merita..Nu ar trebui sa se ascunda cu tine.

| Tmcn a răspuns:

Ok, să o luăm cu începutul.
În legătură cu postatul pe Facebook îl cred şi sunt de acord cu el, viaţa de cuplu e intima şi nu e nevoie să ştie Facebook-ul cât de mult vă iubiţi voi, 2-3 poze sunt de ajuns, când postezi prea multe, e posibil ca "prietenilor" de pe site-ul de socializare să li se întoarcă.
În legătură cu celelalte dileme ale tale, da, ai motive să îţi faci griji. Fără supărare, eu bănuiesc că stă cu tine doar să nu fie singur şi probabil s-a obişnuit cu tine, acum sper să nu am dreptate.
Fă o încercare şi fii mai rece, mai distanta faţă de el, eventual spune-i că vorbeşti cu amici - băieţi şi unul sau altul a făcut o glumă care ţi-a făcut ziua mai bună şi vezi cum reacţionează.
Dacă nu observă sau nu îi pasă, e clar.

| BlackheartQueen a răspuns:

Buna!
Faptul ca nu se expune pe facebook, nu e nimic rau. Nu trebuie sa te afisezi pe facebook ca sa iti dovedesti sentimentele. Ciudat insa, este faptul ca voi doi vorbiti foarte rar. Nu e normal pentru un cuplu sa vorbeasca doar 1 data pe saptamana. As vrea sa te intreb: de cate ori va vedeti pe saptamana? El nu iti acorda destula atentie. Nu stiu daca e o idee buna sa il confrunti pentru ca va nega categoric. Poarta o discutie cu el si spune-i ca simti ca sunteti cam distanti unul fata de celalalt.

| Azµre a răspuns:

Eu pe facebook am single de 5 ani de zile rolling on the floor ce probleme existențiale îți faci... câți ani ai?

| Cristiann25 a răspuns:

Eu uite ca mi-am "obosit" ochii sa citesc pana la capat si din ce am citit mi-am dat seama ca esti prea posesiva, prea geloasa.Ce vrei sa puna toata ziua poze cu tine pe facebook? Eu am avut mereu "single" pe facebook si am avut o relatie de exemplu de 2 ani jumate.Si apropo daca te "obosesti" sa imi raspunzi:ce cauti tu in telefonul lui? Stii ca nu e frumos sa cauti in telefonul iubitului/iubitei?(la general) Mai bine isi cauta o fata care sa nu mai fie asa disperata.Esti atat de urata incat iti e frica sa nu-l pierzi? Schimba-ti comportamentul pana nu pleaca.

| NnDWtf a răspuns:

Il sufoci, d'aia nu te suna.
Esti prea geloasa, d'aia se ascunde.
Esti prea urata probabil, d'aia te ascunde pe tine.
Prietena mea mi-a cautat prin arhiva de vreo 2-3 ori, daca mai face asta o data, se poate pupa pe bot.

| OhGodWhy a răspuns:

Poate fiindca nu este suficient de prost incat sa-si expuna toate viata pe facebook, sau nu-i place sa se laude(nici eu nu suport genul asta de cupluri, banuiesc ca esti manelista sau prea plina de sine).Cui *** ii pasa de cuplurile de pe facebook, urasc rahaturile astea ce aveti de zis zicetiva in particular.Nimanui nu-i pasa de ca ca tu ri le scrise pa Facebooki!

| tubica a răspuns (pentru OhGodWhy):

Nu draga, nu sunt manelista, chiar nu-mi plac manelele si nu-s nici plina de sine. Tu ma gandesc ca nu ti-ai obosit ochii sa citesti pana la capat ca sa intelegi situatia mea si de aia prima reactie a fost batjocura. Desi nici nu ma asteptam la un raspuns politicos de la o persoana care are ca poza la avatar '*** yea'.

| OhGodWhy a răspuns (pentru tubica):

Sincer am citit tot ce ai scris.
Si consider ca esti o rasfatata.

| Arkhasas a răspuns:

Pentru că e un tip super de treabă şi calumea. Prea calumea pentru tine. Eu ţi-aş recomanda să vă despărţiţi pentru că nu îl meriţi, dar văd că deja relaţia voastră oricum este pe încheiate.

| Nebunatyca69 a răspuns:

NU PUNE POZE CU TINE PT CA mai vorbeste cu altele si de aia!happy E cam curvar asa de felul lui, eu zic sa=l lasi ca nu e de tine! E prea afemeiat, zi simplu, ORI ISI LASA AMICELE DEOPARTE, ORI VA DESPARITITi, SI-TI cauti altu mai bun, care sa te iubeasca cu adevarat, nu ca asta, sa te rogi de el sa puna poze cu voi, si sa vorbeasca cu altele, sa fim serios, aveti 6 luni impreuna, totusi, ar trebuie sa renunte si el la fufele lui, sa le lase dracu, ca tu esti prietena lui, nu panaramele alea, si NU MAI CREDE IN MINCIUNILE LUI, CA VORBEA CU VARASA, CA VORBEA CU PULEA, ASTEA-S vrajeli. :-J.

| AxlRose a răspuns:

Pentru ca esti urata sau o jita pe care nu o mai incap budigaii

| Anonymous95 a răspuns:

Cam descurajante raspunsurile de pe aici...
La partea cu facebook-ul ii dau dreptate. Poze mai pun si eu pe fb cu prietena, dar nici macar nu am dat ca suntem impreuna pe fb desi stiu toti cei care ma cunosc =) Nu trebuie sa stie toti ce faceti voi in cuplu. E casa voastra, nu au altii ce cauta in ea. Daca vrea sa iti zica ceva frumos, iti zice tie nu la tot fb. Stiu. Voi fetele vreti atentie. Multa. Cat despre treaba cu celelalte fete cu care vorbeste, nu stiu ce sa zic. Din ce ai povestit tu, nu stiu daca intr-adevar asa este, sau este doar viziunea ta asupra anumitor lucruri care te deranjaza. Nici eu nu sunt genul care sa vorbeasca mult la telefon, chiar in aceasta perioada s-a suparat pe mine ca nu prea vorbim si cica nu tin asa mult la ea si etc. dar o iubesc din tot sufletul. Daca nu iti acorda atentie atunci cand este impreuna(langa) tine, atunci sa ai suspiciuni. Non-stop nu are cum sa stea, sa vorbeasca numai cu tine. Sa zicem ca mancarea ta preferata sunt cartofii prajiti. Ai putea sa mananci pe fiecare zi cartofi prajiti? Mananci o zi, o saptamana, poate chiar o luna. Dupa aia ti se taie. Sper ca intelegi ce vreau sa zic...

Si scuze ca am scris un raspuns asa mic la romanul tau laughing

| Georgiana_Georgi_1990_mQ96 a răspuns:

Incearca sa vb cu el, nu te mai feri, spune tot ce simti. Daca nu poti sa ii spui in fata trimite-i un mesaj pe facebook sau in tel.Eu ti-as recomanda sa fii sincera cu el indiferent de situatie.Cand vezi ceva ciudat la el sa nu stai cu mainile in san.Cand stii ca ai dreptate sa nu te dai niciodata inapoi.Nu lasa sa te calce un barbat in picioare, nu lasa sa te ia de proasta.Asta e parerea mea!