| OpenYourMindBeforeYourMouth a întrebat:

Am si eu o problema, cand am fost mic parintii mei au divortat, de atunci stau doar cu tatal meu. Ei bine de cand stau doar cu tatal meu in fiecare zi striga la mine, ma face in toate felurile, ex: prost, handicapat etc. La scoala toata lumea se cam ia demine si daca stau in banca mea fara sa fac nimic, toti in pun porecle, ma batjocoresc, ma lovesc fara motiv, mai pe scurt isi bat joc de mine. Deja nu mai pot, nu stiu cum sa fac sa nu mai semene viata mea ca un calvar. Am 14 ani si doar anul viitor plec la liceu. Ma puteti ajuta va rog frumos cu problema aceasta?

Multumesc.

Funda.

Răspuns Câştigător
| FoundYouLover a răspuns:

Bună, frate de suferință! Oh, liceu, cimitir al tinereții mele! Am fost si eu ca tine, exact în perioada liceului.Tot așa, tata se purta oribil cu mine și mama. Tipa la noi prin tot orașul fără motiv, ne făcea de tot rasul.La fel colegii se purtau urat, mă hartuiau sexual, mă atingeau pe unde nu voiam, mă întrebau dacă vreau să mă culc cu ei, etc.Am vorbit cu dirigintele, le-a făcut morală, ei au stat cuminți vreo două sau trei zile, apoi au luat-o de la capăt.Muta-te cu mama ta daca poti, dar indiferent dacă te muti cu ea sau nu, gaseste-ti un hobby si seara înainte de culcare gandeste-te cum ar arăta viața ta dacă ar fi perfecta.Imagineaza-ti ca va fi așa cândva.Iar pe tatăl tău evita-l cât de mult poti si daca tipa la tine si te face în fel și chip ignora-l si gandeste-te la altceva, la ceva frumos, poate la o fata de care-ți place ție.Si gandeste-te si ca după ce vei termina școala generală și liceul (peste 5 ani) ori vei pleca la facultate si nu vei mai locui cu el, ori îți vei găsi un job, deci vei fi pe banii tăi și vei putea să te muti in chirie undeva, deci peste 5 ani oricum o sa scapi de el.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Vorbeste cu diriginta / dirigintele clasei tale si explica-i problemele tale!
Ea / el va stii, cu siguranta, ce- si cum este de facut.

| Nemessys a răspuns:

Si uite de asta toata lumea e rea. Te rog nu fi si tu ca ei doar ca sa nu-si mai bata joc de tine. Eu intr-un fel urasc realitatea asta care trebuie sa fii un mafiot, un needucat si mai stiu eu ce numai ca sa fii,, acceptat" in realitate si de alti oameni de aceeasi varsta cu tine. Sfatul meu pentru tine este: incearca sa dai de mama ta, explica-i situatia si muta-te cu ea, daca nu vorbeste cu tatal tau si zii sa se puna in situatia ta. Cat despre scoala, vorbeste cu tatal / mama/ diriginta si poate se rezolva. La liceu incearca sa-ti faci 2-3 prieteni in primele zile dupa, iesi in pauze, vorbeste cu ei, orice numai sa nu stai in banca. Si invata bine ca asa poti sa le faci in ciuda la ratatii aia. Ei stau in @&*! lor si se chinuie sa treaca clasa in timp ce tu la maturitate poti sa o duci bine mersi. O sa se intoarca roata o data si o data. Crede-ma ca tu o sa razi mai bine peste ceva timp happy Multa bafta in viata. Si. daca tot stai cu viitorii colegi, incearca sa nu devii ca ei ( consumator de groguri, alcoolic. ) Fi persoana cu 2 fete pe scurt. In sinea ta sa fii un baiat bun si destept si la exterior un mare smecher.

| vocea a răspuns:

Trebuie sa fi puternic e un subiect delicat nu il putem discuta pe lung trebuie sa faci tot ce crezi ca e mai bine pentru tine

| Eduard619 a răspuns:

Salut eu am trecut de asemenea prin aceleasi experiente si ai mai multe posibilitati.
In primul rand muta-te cu mama ta daca ai posibilitatea asta tatal tau NU te ajuta cu nimic daca se comporta astfel cu tine iar in ceea ce priveste liceul nu mai trebuie sa fii asa timid o sa fii bataia lor de joc.Incearca sa iti faci un prieten intai dupa prin intermediul lui poti cunoaste mai multa lume.
Violenta e cel mai josnic lucru pe care-l poate face cineva.

| MorganaM a răspuns:

Nu poti sa te muti la mama ta? imi pare rau sa o spun, dar tatal tau e un porc.

| viperra a răspuns:

In legatura cu tatal tau...suna la politie sau exista telefoonul copilului care sigur te va ajuta.sau ia legatura cu mama ta.la scoala, vorbeste cu directoarea...