| Virk a întrebat:

Am si eu o problema.

Ma trezesc dimineata, toata lumea ma cearta fara motiv, plec la scoala toti prostii rad de mine, ma fac prost, handicapat, DISTRUS si multe altele, la ore ma trezesc ca da cineva dupa mine cu ceva, in pauza nu ma lasa nimeni in pace toti ma lovesc, cand plec acasa iarasi toti se iau de mine, (am inceput sa ma tai pe maini de la atatea probleme), in fiecare seara ma gandesc sa mor pentru ca nu mai merita sa traiesc.

Va rog foarte mult sa ma ajutati cu problema asta.

Funda.

Răspuns Câştigător
| AndreeaP99 a răspuns:

Unii au probleme mai mari ca altii sau poate doar mai multe. Oricum, eu sunt de parere ca nimeni, dar nimeni, nu primeste o cruce mai grea decat poate sa duca(nu stiu daca esti credincios sau nu, dar nu trebuie neaparat sa-l marturisesti pe Dumnezeu ca sa crezi acest lucru). Ce vreau sa spun este ca poate ai multe probleme dar asta inseamna si ca esti foarte puternic(a). Parintii nu cred ca se iau de tine intentionat, cel putin nu cu dorinta de a-ti face rau. Sunt sigura de acest lucru pentru ca altfel nu ar mai avea grija de tine. Poate au un mod mai ciudat de a-ti arata dar cu siguranta te iubesc si iti doresc tot ce e mai bine. Ar trebui ca intr-o zi sa discuti cu ei astfel incat sa inteleaga ca nu te simti tocmai bine in urma acelor atentionari daca le pot numi asa. Cat despre colegi.ei bine se pot asemana foarte usor cu niste caini. Poate o sa spui ca sunt dura sau rea, dar nu aceasta este intentia mea. Ce vreau sa spun este ca poate tu ai o fire mai timida, mai retrasa sau poate doar nu ai atata tupeu cat au ei si astfel te interpreteaza ca o veriga slaba si te ataca. Poate ca acest lucru se intampla fiindca ai o stima de sine scazuta( nu stiu daca acest lucru este adevarat sau nu) insa sa stii ca esti important si intr-o zi iti vei da seama de asta. In primul rand trebuie sa te iubesti tu si sa te respecti tu si sa nu te consideri mai prejos decat nimeni fiindca astfel ii vei face si pe ceilalti sa te considere egalul sau superiorul lor. Oricum exista multa ura in jurul nostru si orice am face vom fi judecati si se va rade pe la spatele nostru insa trebuie sa fim constienti ca nu am facut nimic de care sa ne fie rusine si chiar daca am facut la sfarsitul zilei noi suntem responsabili si platim pentru faptele noastre. Poate ar trebui sa consulti si un psiholog in privinta acestor lucruri fiindca eu nu sunt specialist si nici nu iti cunosc problemele astfel incat sa te pot ajuta mai mult de atat, insa el cu siguranta va putea.Si nu ar trebui sa-ti fie rusine cu acest aspect daca vei lua aceasta decizie, iar daca ceilalti nu inteleg inseamna cu nu ar trebui sa fie in jurul tau. O zi buna in continuare!
P.S.: Daca vrei sa-ti iei viata ar trebui mai intai sa stii ca nu merita sa faci acest lucru din cauza unor oameni care oricum nu vor intelege nimic, asa ca te sfatuiesc sa nu alegi aceasta masura!

14 răspunsuri:
| Florentina9210 a răspuns:

Da ce ai ma tu, coarne? Serios, ai facut ceva de i-ai facut sa te urasca astia?
Nu te mai taia pe maini, iti faci rau. De ce sa pici tu? sa le provoci satisfactie altora? Nu.

| WaterDrop a răspuns:

Nu te mai imbraca ca un rocker, aranjeaza`ti si tu parul, scoate inele si lanturile si invata sa fii mai sociabil.Lumea din ziua de azi este prea inculta ca sa te inteleaga, asa ca da`te de partea lor, iar in secret fa ce iti doresti tu happy

| Virk explică (pentru WaterDrop):

Nu o sa fac asta niciodata, nu o sa-mi fac eu m-ai mic IQ-ul decat il au iei, +m-ai bine stau imbracat in haine de rocker decat sa ma prefac incult

| WaterDrop a răspuns (pentru Virk):

Ciudat, pentru o secunda a parut ca ai curaj. Daca ai curaj sa-ti aperi principiile aici, fa-o si in fata lor si vei fi bine happy

| AndreeaP99 a răspuns (pentru WaterDrop):

Nu sunt de acord cu tine. Ar trebui sa ii respectam pe ceilalti pentru ceea ce sunt. Nu ar trebui sa ne ascundem ca sa putem face ceea ce ne place. Si daca totusi facem in secret, care mai este valoarea? Cu ce ne ajuta? Lasa-ma sa raspund eu la asta. Cu nimic! Pentru ca ne vom simti facand lucrurile ce ar trebui sa ne bucure ca si cand ar fi niste infractiuni. Cat despre parerea ta, pripita sau nu, cu privire la modul lui/ei de a se imbraca nu pot spune decat ca nu este un mod prea bun de a ajuta o persoana. O zi buna!

| AndreeaP99 a răspuns (pentru Virk):

Nu am putut sa nu iti remarc gramatica. Nu vreau sa te jignesc, dar poate (si) acest aspect duce la comportamentul celor din jurul tau.

| WaterDrop a răspuns (pentru AndreeaP99):

Serios? Chiar ai vrea sa lasi o astfel de persoana care a ajuns pana la taiatul pe maini sa gandeasca astfel si sa continue sa treaca prin asta? Eu stiu ca valori, Dumezeu, incredere in sine si etc etc, dar in cazul lui nu se aplica momentan.Probabil tu traiesti intr-o lume diferita, dar in lumea mea in care este plin de animale oriunde ma uit in jur, un copil ca el nu are nici o sansa sa se exprime liber fara sa sa il manance de viu.Ce intelegere vrei tu ca el sa aiba pentru ei? Crezi ca luni cand se va duce iar la scoala, gandul ca ei sunt prosti, va opri piatra ce ii poate sparge capul sau mai rau? Nu o va face!
Raspunsul tau este foarte bun si sunt total de acord cu tine, insa nu in cazul lui.Trebuie sa ia atitudine in privinta asta sau sa se schimbe pana mai creste, pentru binele lui.

| AndreeaP99 a răspuns (pentru WaterDrop):

Si eu sunt de acord cu tine, insa tind sa cred, sau poate doar vreau sa cred ca poate lua atitudine si fara sa-si schimbe modul de a se imbraca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa-i ignori,incearca sa-ti gasesti prieteni noi,socializeaza mai des,categoric abandoneaza taiatul pe maini nu te ajuta cu nimic, dincontra.
Vorbeste cu un psiholog, redescopera-te pe tine, fi mai vesel, mai increzator in propriile forte.

| Virk explică (pentru anonim_4396):

Incerc sa ii ignor zii de zii dar problema asta se agraveaza din cat in cat mai rau, nu am cu cine sa socializez(nimeni nu vorbeste cu mine crying(, la psiholog plec in fiecare marti si nu m-a ajutat cu nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti faci cont pe softpedia nu pe site-ul asta de dezotganizati capabili sa faca numai misto.

Intreaba pe softpedia.

Acolo nu face nimeni miato de tine.

| Nueimportant a răspuns:

1. Daca iti faci rau pe ei nu ii afecteaza cu nimic. Tu trebuie sa demonstrezi ca esti mai bun cu ei: daca raspunzi raului cu rau obti un rau mai mare; daca raspunzi raului cu bine ai 50% sanse sa obti ceva bun, 50% sanse sa obti ceva rau, asadar in a doua varianta ai sanse sa reusesti sa schimbi ceva. Viata e schimbatoare si merita traita din plin. Nu-ti spun ca trebuie sa ii placi pe cei ce te ranesc, dar trebuie sa-i toleram, oricum la un momentdat o sa pierzi orice legatura cu ei si o sa ajungi sa fii inconjurat de oameni care sa te inteleaga. Legat de ai tai ai putea sa incerci sa discuti cu ei sa le explici ca simti ca nu te pretuiesc sa incerci sa-i intrebi ce nu le convine la tine si sa incercati sa gasiti o solutie de mijloc. Serios, nu-ti mai face rau singur, viata e lunga si plina de schimbari... Eu ti-as recomanda daca ai tai sunt de acord sa vorbesti si cu un psiholog el iti poate da mai multe sfaturi utile si e posibil sa ai si un inceput de depresie (ceea ce nu e o rusine, ca sa stii, e ceva normal)

| Crisstian1970 a răspuns:

M-ai facut curios, pune o poza cu tine.

| OADSR a răspuns:

Cei din jurul tău nu te merită! înceară să faci ce vrei, ce îți place și să nu îți pese de ceilalți, tratează-i cu indiferență.