| pisicuintrebari a întrebat:

URGENT! Sora mea mai mica( 7 ani diferenta si ea are 8 ani ) e răsfăţată şi masimt de parca părinţii mei m-am urî. De ex intr-o seara mama a zis sa ne facă papanasi. Ei îi plac doar fierţi si mie îmi plac doar prăjiti.(data trecuta ne făcuse fierţi) m-am dus sa o intreb pe sora mea daca de data asta putem mânca prajiti ea a zis: "atunci facem numa ce vrei tu, nesimtito " si eu am zis "dai pace ca tu esti, esti... ah, dă-o in colo de treaba." Asa, după ia, tata a venit la mine si m-a întrebat DC i-am zis ca îi proasta! Dar eu defapt vroiam sa zic ca ii "cea mai importanta din fam. Tata mi-a dat o palma si eu m-am dus sa plang in curte in locul meu special de care nu ştie nimeni. Dupa o jumătate de h a trebuit sa vin in casa si sa ii cer scuze surorii mele,(Da, eu sa ii cer scuze) iar mama mi-a "explicat" (mi-a ordonat) ca sa plângi nu e comportament de domnişoară. Chiar! Poate nu e, dar de doua ori- trei pe săptămână, trebuie sa ma eliberez, ca altfel nu pot. Plese, ajutati-ma cu ceva, orice, un sfat.

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Ce varsta ai?

| Fatamuntilor a răspuns:

Ai putea avea doua posibilitati :Ori faci un compromis de dragul surioarei tale si mananci si tu papasi fierti (sunt buni si aia), ori o rogi pe mama ta sa opreasca o parte din aluatul de papanasi si-ti prajesti chiar tu cativa.
NU merita sa te certi si sa ii porti pica surori tale pentru ca crezi ca parintii tai ii acorda mai multa atentie. Parintii vostri va iubesc la fel, atata doar ca sora ta fiind mai mica poate ii acorda mai multa atentie.

| Doub a răspuns:

" eu m-am dus sa plang in curte in locul meu special de care nu ştie nimeni."- Pff, laughing))))))))))))))))).

Gata, scuze.

Eu zic s-o mituieşti cu ciocolată.

| Lawliet14 a răspuns:

Cu palme, asa-si educa parintii romani copiii. Pacat! Pentru o chestie d-asta. Mai inainte la alt user era vorba de bataie...

Incercati sa va intelegeti pentru ca sunteti surori! Mai ales ca e mai mica de la tine, trebuie sa lasi putin. Si de ce nu mananci papanasii fierti? Prajit e mai nesanatos.

Ai totusi 15. happy Iar parintii tai asteapta mai mult de la tine. Insa ar trebui deasemeni sa te si respecte mai mult. Incearca sa fii buna si se rezolva tot.

| Vi003 a răspuns:

Incearca sa faci pace cu sora-ta si sa vezi partea frumoasa a lucrurilor. Ea e mai mica si mai artagoasa, tu esti mai mare si mai inteleapta. Oricum, ea va vedea in tine un exemplu de urmat. Cauta sa fii cea mai buna in tot ce faci ca s-o determini si pe ea sa te urmeze si ai sa vezi ce legatura puternica se va inchega intre voi. Parintii va iubesc pe amandoua, asta o stii si tu, chiar daca uneori ti se pare ca ea este favorita.

Sa fiti cuminti!

| IonutCG90 a răspuns:

Bună... nu înțeleg de ce părinții nu-ți pot face și ție pe plac. Cât îi costă să prăjească 2-5 papanași... Doamne ce lume!

| Casiana_Nady_1992 a răspuns:

Imi dau seama ce simti.Eu sunt cea mai mica din familie si nu prea ma bucur.Si eu am 2 surori mai mari.Chestia asta nu o pot spune aici.dar daca vrei pe privat.

| Arcadius30 a răspuns:

Wtf?! spune-i lu' maicata sa prajeasca pentru tine cati papanasi sti ca mananci...Si pentru rezolvarea cu sora ta incearca sa gasesti solutii pentru care sa fiti amandoua multumite

| pisicuintrebari explică:

Dar problema e ca de fiecare data cand incerc sa fac pace, incepe sa urle si tot eu pic vinovată