| ju a întrebat:

Hello TPU! Eu am o problema, iubitul meu desi locuieste cu mine se duce toata ziua la ai lui acasa (este singur la parinti)iar dupa ce pleaca de la ei ii suna imediat sa vada cum sunt si atunci cand vine acasa tot vorbeste cu ai lui sau daca nu se joaca pe calculator, iar mie prea multa atentie nu imi acorda decat daca ma cert cu el.Nu ma deranjeaza ca ii vede sau ca se duce in vizita sau chiar ca ii suna pe ai lui, ma deranjeaza faptul ca este prea des iar eu ma simt neindreptatita pentru ca eu nu am indeajuns timp sa imi petrec cu el.Intr-o seara am iesit de la munca si l-am sunat sa ii povestesc de cum mi-a fost ziua si in telefon am auzit-o pe bunica lui spunand: Inchide telefonul si vorbeste si cu mine ca doar esti aici!(eu nu vorbisem deloc cu el in seara aia). Stiu ca ai lui nu ma plac dar nici nu ma dau dupa ei pentru ca am si eu coloana vertebrala.El povesteste mai intai familiei lui ce a facut ce nu a facut si mie abia la urma daca isi aduce aminte si eu sunt genul de pers care ar vrea sa fie prima in fata lor pentru ca el cu mine isi face familie! Gresesc?!?

Răspuns Câştigător
| nico097 a răspuns:

Cand am citit aceste randuri imi amintesc exact cum a inceput totul la mine pana am reusit sa il dezlipesc ca sa spun asa de fratele lui si mama lui mi-a luat ceva timp l-am intrebat intr-o seara pur si simplu ce vrea de la viata cu cine vrea sa isi faca familie noi suntem sot si sotie sau doar amici are o obsesie si pentru calculator si cand ii reprosez ca de mine nu are timp imi spune ca nu am alt ceva de facut decat sa ii reprosez.Acum sincer eu ma inteles cu ai lui mai putin cu fratele lui este foarte dificil dar de cand i-am pus aceste intrebari s-a schimbat parca are teama ca il parasesc.Ce pot sa iti spun incearca sa te impui putin si sa purtati o discutie fie ca vrea fie ca nu vrea si ai sa vezi chiar daca te evita el tot asculta si nu vorbeste doar cand il prinzi din mai multe parti cu diferite intrebari pana ajungi la un punct sensibil si ai sa vezi ca va da rezultate.

3 răspunsuri:
| stillhartu a răspuns:

Nu gresesti absolut deloc. Genul acesta de barbati, dupa parerea mea sunt de evitat. Inca sunt prea imaturi si au nevoie de aprobarea "mamicii" in orice decizie o iau. Nu spun ca n-ar trebui sa nu vorbeasca cu familia, sa se indeparteze de ei, dar nici toata ziua cu ei. Daca lui ii e asa dor, de ce sta impreuna cu tine? De ce nu se duce inapoi sa locuiasca cu mamica? Saracutul pui...ii e dor de mamica. Acum fara alte ironii, e si vina parintilor. Asa l-au crescut si i-au transmis mereu sentimentul ca el nu trebuie, nu poate sa fie pe cont propriu. Si in al doilea rand, e vina lui. Da, urmatoarea familie, dupa cea de sange, vei fi tu. Cu tine scuza-ma ca zic, face dragoste in pat. E o situatie foarte ciudata si cel mai bine ar fi sa expui toate lucrurile exact asa cum ai scris in acest mesaj. Sa vorbesti deschis cu el si sa-i spui cat de mult te deranjeaza. Asigura-l ca nu iti doresti sa ii desparti, sa ii interzici sa-i vada sau sa vorbeasca, doar sa mai rareasca macar asa putin si sa petreaca ceva timp si cu tine. Si tu ai nevoie de atentie, si cu tine poate discuta problemele, nelamurile. Pentru ce esti tu acolo? Frumos robotel care ii mai face si curat in casa.
Urasc barbatii de genul. M-am confruntat si eu cu o situatie asemanatoare si am stat si am vorbit si am rezolvat problema. Nu mi-a placut ca la fiecare chestia ce se intampla intre noi el sa mearga si sa dea raportul.
Trebuie multa rabdare si mult tact in problema asta. Este destul de probabil ca va interpreta gresit intentiile tale si atunci tu va trebui sa fii perseverenta si sa-i explici si de 10 ori ceea ce vrei sa zici.

| ju explică (pentru stillhartu):

Pai sincera sa fiu i-am mai explicat intrecut dar degeaba atuncia a inteles iar acum ca ne-am mutat din nou in Bucuresti sa reluat povestea, problema e ca nu stiu ce se intampla acolo si ce spune sau face el, nu stiu daca da raportul sau nu, nu pot sa spun ca nu ne ajutat mama si bunica lui ca tata nu are dar le sunt recunoscatoare si atat! Pana la urma ce pot face mai mult? A fost pe cont propriu de la 17 ani adica nu s-ar pune problema ca asculta de ei neaparat dar totusi tot timpul petrecut acolo e exagerat, iar eu cand l-am cunoscut adica in 2008 eu am fost cea care practic la impins catre familia lui ca ii suna de 2 ori pe an atunci(am avut probleme de familie si stiu cum e, iar eu nu vroiam ca sa aiba si el acelasi lucru)deja regret ca i-am adus inapoi impreuna, pentru ca ce stiu sigur e ca ai lui ma judeca cu varf si indesat, daca stau pe scaun cu bratele incrucisate mama lui spune ca ma apar asa de nasoala e problema

| TiffanyღBJ a răspuns:

Nu gresesti, dar nu stiu daca o sa reusesti sa il schimbi prea mult. Pare genul de barbat pentru care parintii sunt mai presus de orice, inclusiv de iubita / sotie etc. Cred ca daca nu vei invata sa accepti lucrul asta si sa treci peste anumite chestii ( ceea ce, sincer, nu stiu cum ai putea face ), nu o sa fie prea usor sa iti intemeiezi o familie cu el si apoi sa pastrezi aceasta familie. Ar trebui sa vb cu el, sa ii explici ca tu intelegi si respecti relatia lui cu parintii, dar ca si el trebuie sa inteleaga ca tu ai nevoie de mai mult decat iti ofera el acum, de atentie, de timp etc. La urma urmei, tu reprezinti viitorul lui.