| Smile4me4ever a întrebat:

Hey. Am o problema! Sunt cu prietenul meu de aproape 2 luni si jumatate si de vreo cateva zile el a inceput sa devina distant. Chiar azi a anulat intalnirea pentru azi si maine. Zice ca se duce cu prietenii, ceea ce si face probabil (nu prea am cum sa verific, deoarece nu-i pot zice asa: ia-ma cu tine si cu prietenii tai si nu-i prea cunosc cunostintele cu care isi petrece timpul pe afara) dar mie imi trezeste banuieli din cauza comportamentului ciudat. Nici inainte nu era vreun romantic desavarsit, dar acum e mult mai rau... Nu stiu ce sa fac, i-am zis aseara ca mi se pare ca e distant si a zis: "da. stiu. dar nu conteaza de ce." O prietena care ii cam cunoaste personalitatea, mi-a zis ca e probabil o perioada proasta si el nu vrea sa recunoasca ca nici macar el nu stie ce e cu el. M-am gandit la aceeasi varianta, ca e vorba doar de o perioada proasta, poate si-o perioada de paranoee a mea, dar am totusi banuiala ca e posibil sa ma insele desi o parte din mine zice ca nu. Voi ce credeti? Astept cat mai multe pareri, si daca am mai facut greseli va rog sa ma iertati dar sunt extrem de... ranita si na, intelegeti. happy

Răspuns Câştigător
| olivert1310 a răspuns:

Completarea a fost buna. Daca lui nu-i place sa fie tinut ocupat majoritatea timpului de acceasi persoana, este posibil ca asta sa fie motivul comportamentului. Cel mai bun prieten al meu are o prietena care il streseaza mereu sa vorbeasca cu ea, fie verbal fie prin mesaje. Nici el nu mai suporta insa nu are curaj sa ii spuna. Poate simte omul nevoia sa mai petreaca timp si cu amicii lui. Oricat ar vrea, nu poate sa se distreze cu tine cum o face cu tovarasii lui, sunt glume diferite, situatii diferite. Daca ar face prietenul meu glume cu prietena lui asa cum face cu mine cred ca i-ar da papucii si totusi simte nevoia de genul asta de distractie. Lasa-l si tu mai moale. Chiar tu ai zis ca a anulat intalnirea de astazi si pe cea de maine. Deja mi se pare mult doua intalniri in doua zile, si eu sunt genul care vrea sa fie liber. O vrea sa-ti spuna dar ii e teama sa nu te superi. Nu te gandi ca te inseala, una e sa stea la glume si seminte cu baietii si alta e sa vorbeasca cu tine chestii siropoase. Prinde ideea, el iti da niste semnale, asa se destrama multe casnicii, cand sotul este asaltat de sotie simte nevoia de libertate. Cum se distanteaza putin, apar suspiciunile de inselat, certuri care nu duc la nimic bun. Vorbeste cu el, nu-l acuza ca s-a distantat, intreaba-l daca il sufoci cu intalnirile sau cu altceva. Multi baietii care aveau o viata activa cu prietenii lor, dupa ce se cupleaza cu o fata, dispar complet din peisaj, se schimba, nu mai pot sa faca tot ce faceau inainte( sa plece cand vrea la o cola si o sămânțălaughing cu prietenii) pentru ca li se cere socoteala, asa ca ei simt nevoia dupa viata care o aveau inainte si daca nu le lasi libertatea asta din cand in cand risti sa-i pierzi de tot. Eu asa m-am despartit de o fata. Trebuia sa-i dau mesaje in fiecare zi-eu care rar dadeam, sa ies la doua zile in oras-cateodata vrei sa stai o zi intreaga sa te uiti la filme, sa joci un joc, poate un fotbal si nu mai poti pentru ca esti solicitat la intalnire. Lasa-l mai liber, inca mai tanjeste dupa timpul lui liber. In doua luni nu poti sa te obisnuiesti cu povara unei relatii. Fata vrea atentie tot timpul, el mai vrea sa se ocupe si de altceva. Ai grija ce faci si bafta. O discutie sincera ar ajuta mult. Nu-l intreba de ce a ajuns asa, intreaba-l cum poti sa-l ajuti sa iasa din starea aia.

| Smile4me4ever explică (pentru olivert1310):

Eu nu il sufoc. El singur ma intreba daca vreau sa iesim. Si na, de aia mi s-a parut suspect sa-mi zica acum ca nu are timp. Stiu ca are nevoie de timpul lui liber, si n-as avea nimic impotriva daca as fi 100% sigura ca e doar asta, o chestie temporara, si ca isi va revenii. Dar mi-e frica doar ca sa se fi schimbat, eventual plictisit de relatie si astfel sa inceapa sa petreaca tot mai putin timp cu mine, pana se va satura de tot. Nu e chiar genul de tip deschis, adica nu pot comunica chiar cum imi doresc cu el, e genu care atunci cand nu vrea sa raspunda zice : asa, de aia, nu conteaza etc. care iti dai seama ca pune multe semne de intrebare. Nici mie nu-mi convine sa-l urmaresc asa si sa-mi fac doar ganduri rele, dar incerc sa fiu mai receptiva.

| Smile4me4ever explică (pentru olivert1310):

Azi mi-a zis ca s-a razgandit si ca anuleaza iesirea cu prietenul sau de maine si iese cu mine si a fost extrem de dulce si atent cu mine in seara pentru ca i-am zis ca am fost putin suparata pentru azi. Dar totusi, nu sunt neaparat sigura ca doar pentru asta a fost asa atent. Oare asta sa insemne o indreptare?

11 răspunsuri:
| Pufoshenia a răspuns:

Buna.Poate te insala sau nu ii mai palce de tien sau e suparat dintr-o cauza.Pa,pa

| Smile4me4ever explică (pentru Pufoshenia):

Pai si care dintre astea ti se pare tie ca predomina?

| Isabella95 a răspuns:

Indiferenta doare cel mai tare, sunt in aceeasi situatie.

| Smile4me4ever explică (pentru Isabella95):

Si ce ai facut sau ce ai de gand sa faci?

| llljk a răspuns:

Noi nu putem şti dacă te înseală sau nu, ar trebui să verifici tu lucrul acesta.

E normal să iasă cu prietenii lui, nu se poate depărta de ei pentru tine, ar fi nedrept.

| Smile4me4ever explică (pentru llljk):

Nici nu i-am cerut sau nu i-as cere asta. Ii inteleg nevoia de libertate cum mi-o inteleg si pe a mea doar ca mi se pare ciudat ca deodata numai petrece timp cu mine. Pana acum ma intreba in fiecare zi daca ies, acum deja imi zice ca nu poate sa iasa. Si la faza cu verificatul, nu prea stiu cum as putea afla. Nu-i cunosc decat vreo 2/3 amici si pe varul lui, dar nu-si petrece prea mult timp cu aceeia, pentru ca el are muulti prieteni, si la aceia nu am acces, nu ii cunosc, nu am date de contact, nimic.

| llljk a răspuns (pentru Smile4me4ever):

E critică problema ta. Vorbeşte cu el deschis tot ce simţi, nu e o variantă bună să te apuci de spionat. Dacă observi că nu e ceea ce îţi doreşti să fie un iubit adevărat, spune-i că nu mai vrei să fiţi impreună şi gata, mergi inainte.

| ClassyAndSassy a răspuns:

Buna,
1.Poate te inseala, ca sa aflii asta vorbeste cu cativa prieteni deai lui
2. Poate il supara ceva, vorbeste cu el si vezi ce zice, nu-l acuza pe nedrept!

| Smile4me4ever explică:

A da. Am uitat sa specific ca a avut o problema cu fosta lui prietena tocmai din faptul ca petrecea mult timp cu ea si-si lasa amicii. El statea mult cu mine, si exista si varianta ca ei sa-i fi reprosat acest lucru.