| Smile4me4ever a întrebat:

Hey. Am o problema! Sunt cu prietenul meu de aproape 2 luni si jumatate si de vreo cateva zile el a inceput sa devina distant. Chiar azi a anulat intalnirea pentru azi si maine. Zice ca se duce cu prietenii, ceea ce si face probabil (nu prea am cum sa verific, deoarece nu-i pot zice asa: ia-ma cu tine si cu prietenii tai si nu-i prea cunosc cunostintele cu care isi petrece timpul pe afara) dar mie imi trezeste banuieli din cauza comportamentului ciudat. Nici inainte nu era vreun romantic desavarsit, dar acum e mult mai rau... Nu stiu ce sa fac, i-am zis aseara ca mi se pare ca e distant si a zis: "da. stiu. dar nu conteaza de ce." O prietena care ii cam cunoaste personalitatea, mi-a zis ca e probabil o perioada proasta si el nu vrea sa recunoasca ca nici macar el nu stie ce e cu el. M-am gandit la aceeasi varianta, ca e vorba doar de o perioada proasta, poate si-o perioada de paranoee a mea, dar am totusi banuiala ca e posibil sa ma insele desi o parte din mine zice ca nu. Voi ce credeti? Astept cat mai multe pareri.

21 răspunsuri:
| Delicacy a răspuns:

Dacă perioada asta proastă înseamnă să vorbească cu alte fete şi să uite de tine, atunci da, prietena aceea a lui are dreptate.

| Azµre a răspuns (pentru Delicacy):

Direct și la obiect!
Like!

| Smile4me4ever explică (pentru Delicacy):

Nu e prietena cu el, e o prietena de-a mea care a vorbit cu el o perioada scurta de timp si e o tipa inteligenta care isi cam da seama de personalitatile oamenilor atat dupa discutii cat si dupa zodia lor.

| Anaaaaaaaa a răspuns:

Pai daca crezi ca o mai iubeste pe fosta asta poate insemna ca s-a bagat cu tine ca sa o uite pe fosta.Dar intr-adevar poate a vea si o perioada ne placuta.Dar daca ai banuiel pune-l la incercare..De exemplu fa un id de fata ia poze cu o fata frumoasa de pe facebook pe care nu o cunoaste el si bagai id in lista si vb cu el si te dai drept alta si vezi ce zice intreaba-l daca are prietene daca zice ca da intreaba-l daca te iubeste...Si asa vezi daca te iubeste sau daca nu... Sper ca te-am ajutat.Succes

| Smile4me4ever explică (pentru Anaaaaaaaa):

Nu cred. El m-a intrebat daca vreau sa gfiu cu el daca asta are vreo legatura. Poate si asta e unul dintre motive, pentru ca a fost chiar indragostit de ea, si cred ca inca mai sentimente pentru ea, dar recunosc ca si eu am vazut in el in afara de un baiat simpatic cu care discutam si incepeam sa-l plac si un leac de-al uita pe fostul prieten de care de asemenea am fost indragostita, care cred eu nu e neaparat un lucru rau, adica nu asta a fost unicul motiv pentru care ne-am cuplat. Faza cu fata nu-mi prea vine s-o fac. Adica, nu ma atrage ideea si nu cred ca e genu.

| Anaaaaaaaa a răspuns:

Pai eu ti-as zice sa faci un id de fata sa iei poze cu o fata de pe facebook pe care nu o cunoaste el...Si sa-l intrebi daca are prietena daca zice da intreaba-l daca o iubeste..Si asa poti vedea daca te iubeste cu adevarat (eu am facut asta si a functionat) dar ai grija pozele pe care le iei sa fie cu o fata frumoasa si sa nu o cunoasca el!

| carinutza373 a răspuns:

Eu cred ca nu mai vrea sa iasa, totusi, cati ani are? adica orice baiat are nevoie de prieteni cu cate sa vorbeasca porcarii despre sport sau nu mai stiu eu ce! Dar se comporta normal, vioi sau trist? Depinde si de care ii starea lui si daca a anulat o intalnire sau 2 ca sa iasa cu baietii inseamna ca tine mai mult la ei decat la o relatie, eu zic sa il parasesti! Dar mai intai vezi daca se comporta diferit laughing)))... funda pls pls?

| Smile4me4ever explică (pentru carinutza373):

Avem amandoi 14 ani. Si in ultima vreme pare usor absent, trist, de aia m-am gandit la faza cu perioada proasta. Si referitor la anulari, de fapt nu prograsem nimic, doar ca mi-a zis direct ca nu va putea iesii azi si maine si cand l-am intrebat de ce a zis ca iese cu prietenii.

| carinutza373 a răspuns:

Eu zic sa il inviorezi, sa va distrati, nu neaparat sa iesiti, sa faceti si voi chestii tipice de 14 ani, asa, daca va ramane trist ar trebui sa aiba un moti, si trebuie sa-ti zica! Funda pls pls?

| patri a răspuns:

O persoana poate oscila intre stari, dar daca i-ar pasa de tine ti-ar spune si tie am o problema bla bla... lasa-ma mai moale bla bla... Dar cum ai povestit tu, ca isi anuleaza intalnirile cu tine in favoarea celor cu prietenii mi se pare injositor, sincer. Inteleg, iesi cu prietenii tai, dar nu daca poti iesi cu mine. Prietenul meu de exemplu ma ia cu el oriunde, oricand. Nu il impiedica pana la urma nimic sa te ia cu el. Plus ca faptul ca ar veni cu prietena este un plus, prietenii lui s-ar uita "invidiosi" pe el ca are cu cine. Vorveste deschis cu el. nu poti sa lasi treaba asa. Iti faci rau tie prin banuieli si suspiciuni si macar daca e sa te insele sa-ti spuna sincer sa nu mai tragi mata de coada ca nu mai ai pentru cine. Esti tanara si meriti sa gasesti ceva mai bun in acest caz. Pupici :*:**

| Smile4me4ever explică (pentru patri):

Nu cred ca ar avea curajul sa-mi zica in fata ca ma inseala chiar daca l-as intreba.

| patri a răspuns (pentru Smile4me4ever):

Lasa raul la urma, pana la urma la tine se intoarce, daca tu nu te culci cu el poate are nevoie, nu pune la suflet caci pentru el sunt doar aventuri. Adevarata problema este de ce te refuza pe tine in favoarea altora. Aceasta este intrebarea pe care ar trebui sa insisti! :*

| Smile4me4ever explică (pentru patri):

Pai si pe ei i-a refuzat de cateva ori pentru mine. Adica ei l-au sunat cand a iesit cu mine si l-au intrebat daca iese si el a zis ca nu (pentru ca era cu mine) sau ca iese mai tarziu in caz de eu intram mai devreme acasa. Si sincer, asta e prima data cand ma refuza intr-un fel pe mine, desi eu nu l-am intrebat personal daca iese in favoarea lor, iar pe ei i-a refuzat de vreo... 4/5 ori in favoarea mea. Chiar erau dati cand venea si-mi zicea: ma suna cutare daca ies. eu: si? el: pai i-am zis ca nu, ca ies cu tine ". Deci na, nu doar eu sunt lasata pe dinafara. happy

| Smile4me4ever explică (pentru patri):

A, da si nu ne-am inceput niciunul viata sexuala. Avem diar 14 ani, totusi. happy

| patri a răspuns (pentru Smile4me4ever):

Multi inainte. Nu conteaza ca i-a refuzat si pe ei pentru tine. Asa pui tu problema? TU esti proritatea! :* Comunicati.

| Smile4me4ever explică (pentru patri):

Multumesc. Pai da, cam asa o pun ca sa nu crezi ca doar pe prieteni pune mereu accentul. Azi de exemplu, mi-a spus ca s-a razgandit, ca numai iese maine cu prietenul sau si ca vine cu mine si s-a purtat extrem de dulce. Patri, lasa-mi id-ul tau pe privat.

| patri a răspuns (pentru Smile4me4ever):

Placerea a fos a mea! fundita?big grin :*

| Smile4me4ever explică:

A da. Am uitat sa specific ca a avut o problema cu fosta lui prietena tocmai din faptul ca petrecea mult timp cu ea si-si lasa amicii. El statea mult cu mine, si exista si varianta ca ei sa-i fi reprosat acest lucru.

| patri a răspuns (pentru Smile4me4ever):

Eu zic totusi ca daca ar fi asta nu l-ar imiedica nimic sa-ti spuna. "Draga, prietenii vor sa petrec o seara, doua cu ei ca zic ca i-am cam neglijat, si sincer sa fiu parca si mie mi-ar fi dor. Este vreo problema?"

| Eu93llr a răspuns:

Buna! Te inteleg perfect prin ce treci, si eu am avut o asemenea problema. Orice persoana are nevoie de prieteni, dar sa anuleze o iesire cu tine pentru prietenii lui nu este tocmai ok. Incearca sa porti o discutie serioasa cu el, sa il intrebi de ce si-a schimbat atitudinea fata de tine, iar daca trece printr-o perioada mai proasta, ai putea sa il intrebi ce problema are, spunandu-i ca tu nu vrei altceva decat sa il ajuti, iar daca nu vrea nu insista prea mult, poate e chiar o problema persoanala si deocamdata nu vrea sa iti spuna. Cat despre prietenii lui, eu cred ca ar trebui sa ii spui ca vrei si tu sa ii cunosti prieteni, sa stii cu cine anume iese el, si ce face, sa te ia cu el, pentru ca de aia esti prietena lui(eu asa am facut cu prietenul meu si a functionat, de atunci numai avem probleme ca sta mai mult cu ei decat cu mine). Intr-adevar, poate cateodata simte nevoie de o iesire ca intre baieti, e ceva normal si e de inteles, nu trebuie sa te ti ca scaiul dupa el, sa ii acorzi si acea libertate de care are nevoie, dar nici sa nu te neglijeze pe tine pentru ei. Iar daca el nu vrea asa, parerea mea este ca nu te merita, s-au a acei prieteni sunt de fapt o alta persoana. Sper ca te-am ajutat. Te pup:*:* si ai grija cu baietii astia ca sunt cam smecheritongue...

| Smile4me4ever explică (pentru Eu93llr):

Nici nu as incerca vreodata sa-i ingradesc libertatea, dar dupa cum am mai repetat altor persoane, el a trecut brusc de la un obicei la altu. Pana acum el ma intreba daca ies pe afara, si azi in loc de obisnuitul : "iesi pe afara?" mi-a zis: azi si maine nu pot iesii. si cand l-am intrebat a zis ca iese cu prietenii. Nu am o problema cu asta, stiu ca sunt zile cand nu ai chef sa vezi anumite persoane sau cand n-ai chiar chef de persoana iubita, dar vreau doar sa fiu sigura ca e vorba chiar de baieti nu de "o alta persoana" dupa cum zici...