| Ercjiaai a întrebat:

Cum imi pot convinge parintii sa ma lase sa imi cumpere niste piese pentru calculator. Eu in acest moment am intreaga suma (1400 lei), dar acestia nu ma lasa sa imi cumpar acele piese pe motiv ca,, imi bat joc de bani". Mentionez ca am terminat anul acesta cu premiul I, la Evaluarea Nationala am luat note foarte mari( media de admitere 9, 35) si cel mai probabil o sa intru la liceul care doresc. Mereu am fost cuminte, nu le-am facut probleme etc. De asemenea, eu doream aceste componente de ziua mea ( aprilie anul acesta), dar ei mi-au spus ca o sa mi le ia dupa ce dau examenele. Au trecut si examenele si tot nu ma lasa sa le cumpar... Apropo, mereu tata daca se intampla ceva rau de exemplu daca iau o nota mica etc. da vina pe calculator.

Scuzati greselile gramaticale care s-ar putea sa le fi comis, am scris in graba...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parinti tai sunt niste mincinosi neseriosi si isi bat joc de tine. daca erau un ratat cu 5 clase mai intelegeam ca pc "era rau pentru tine " dar avand in vedere ca esti premiant, mai intri si la liceul care vrei nu vad problema sa iti dea ce meriti. mereu am urat tipul asta de parinti, ratati aia care au 5 clase au mereu ce vor, telefon pc etc, si asta buni care chiar merita nu pentru motive penibile.

poti sa le spui ca esti pasinat de pc si dupa cate ai facut ar fi cazut sa fii recompensat.

| Ercjiaai explică (pentru anonim_4396):

In sfarsit cineva care imi sustine parerea si e de acord cu mine. Multam de incurajare. Dar pana la urma nu cred ca o sa o dau la capat cu ei... incercat sa le explic zi de zi, dar tot degeaba. Usor usor deja incep sa renunt la ideea cu componentele...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ercjiaai):

Nu fi prost, nu te lasa. cum am zis mai sus asa zile si lor, ratatii cu 5 clase au ce vor si tu care esti copil model nu ai voie sa iti iei ce vrei? ce prostie inimaginabila. daca mereu lasi de la tine nu va fi bine, "lupta" mai mult pentru ca e meritul tau, si chiar meriti.

ma uitam mai sus la o parte de tot rasul "Trebuie sa arati ca esti om responsabil si stii cat timp sa petreci la pc, studiind si altele." copil premiant care intra la ce liceu vrea, daca asa nu le-ai aratat ca stii sa stai si la pc dar si sa inveti calumea, altfel nu vad cum le-ai arata.

| Ercjiaai explică (pentru anonim_4396):

Daca le bag faza cu cu ratatii cu 5 clase care au ce vor imi vor spune sa nu ma compar cu altii. Dar cand am luat 8, 60 la examen la romana au inceput sa spuna ca x si y cum au luat mai mult ca tine... dar la mate cand am luat 9, 75 nu m-au felicitat si nu m-au comporat cu nimeni avand in vedere ca e a 3-a nota pe scoala la mate... Deci nu cred ca e vreo cale sa o dau la intors cu ei. Oricum, mersi extrem de mult pentru ajutor si sustinere. Chiar ma ajuta happy. Imi face placere sa port o cinversatie cu un om ca tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ercjiaai):

Stiu am trecut si eu prin asta. daca luam 10 nu zicea nimeni bravo, cand mai luam si eu un 9 imi sareau toti in cap o saptamana. treaba ta dar e pacat sa nu primesti ce meriti. ai parinti care nu te merita

| Ercjiaai explică (pentru anonim_4396):

Mersi mult de ajutor si de incurajare. O seara buna iti doresc si toate cele bune.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ercjiaai):

Numai bine

23 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Le-ai putea inapoia banii, spunandu-le ca daca tot nu iti poti cumpara ce vrei cu ei, ce rost are sa ti-i mai dea...mai ales ca nu vrei sa-ti cumperi droguri sau mai stiu eu ce. S-ar putea sa inteleaga ideea.

| Ercjiaai explică (pentru Holiday):

Pai de fapt banii sunt castigati de mine din bursa de la scoala...

| Holiday a răspuns (pentru Ercjiaai):

Atunci spune-le ca vrei sa cumperi, sau sa-i cheltuiesti pe vreo traznaie, ceva cu care sigur stii ca n-ar fi de acord... ulterior o sa le para mult mai rezonabila ideea cu piesele pentru PC.

| Ercjiaai explică (pentru Holiday):

Crede-ma, am incercat si metoda asta big grin. Le-am zis sa imi cumpar o consola, fiind sigur ca nu m-ar lasa sa o cumpar. Dar tot nu au fost de acord... Am niste parinti foarte dificili.

| Mayar a răspuns:

Heeey! Aia e o suma mare!
Trebuie sa arati ca esti om responsabil si stii cat timp sa petreci la pc, studiind si altele. Trebuie sa le arati ca ai cap si stii sa ti.l folosesti nu doar la scoala. Fa munca acasa - curat, mancare, rufe, etc - pentru ca ei sa vada ca stii ce e responsabilitatea si ca se pot baza pe tine dupa ce iti cumpara ce doresti. Ajuta prin casa. Mama nu ar trebui sa faca totul, nu e un robot. Are nevoie de ajutor.

| Lawliet14 a răspuns (pentru Mayar):

Mare dreptate ai, si oare ce face el pe computer? Bineinteles ca totusi merita aceasta investitie prin simplul fapt ca are nevoie de un PC mai bun, dar poate ca parintii lui stiu mai bine si e un fel de computer freak? Poate ca toata ziua pe calculator.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayar):

Esti feminista?

| Mayar a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce lud esti! rolling on the floor rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayar):

Esti maimuta? vad ca vocabularul tau e limitat rau, parca ziceai zilele trecute ca esti inteligenta, ce naiba.

| Mayar a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu ma laud. Un cuvant nu are o mie de sinonime. Iar cuvantul care te defineste super ok e "lud". Imi pare rau, dar asta e limba romana, pe care ar fi trebuit sa o studiezi la scoala.
Ce fiinta umana "buna si dreapta" esti laughing La orice raspuns al meu comentezi deviat de la subiect, dar nu deviat de la jigniri.
Am inteles ca toti suntem nimicuri in fata ta si tu esti cel mai bun, mai destept, mai nu stiu cum daca jignesti pe altii. Ai decazut. Ok. Mai departe?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayar):

Ce te victimizezi singura laughing sensibilo. esti de toata mila

| Mayar a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce legatura are victimizatul cu raspunsul meu si cu comportamentul tau?
Cauti cumva o scuza? Sau mi se pare?
Nu mai fi asa teapan si intepat. Nu totul este despre tine. Si cauta replici la subiect, nu despre avioane. big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayar):

"Nu mai fi asa teapan si intepat" wow acum si delirezi. citeste din nou raspunsurile si ai sa vezi ca incurci persoanele

eu te-am intrebat daca esti feminista sau mai degraba femi.nazi ca mereu zici de mama " ajuta pe mama, fa pentru mama " dar de tata nu zici nimic. asta era motivul dar tu ai venit cu raspunsul tau penibil din ultimele zile cu "lud".

| Mayar a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai fi avut ochi sa vezi familii, ai fi inteles la ce ma refer. Nu e problema mea asta.
Dar vad ca mereu exagerezi, ia-o mai usor, omule.

| Moise_Cristian_1985 a răspuns:

Calculatoru ce trebuie cumparate e de fapt rezultatul meritelor tale, ada ca ai dreptul sa alegi cum doresti tu, parintii tai sunt sceptici la cumpararea de componente pentru PC ei vor sa fie o decizie buna, crezand despre PC-urile gata impachetate de magazin ca sunt mai bune, tu ar trebui sa gasesti o varianta calma si clara si convingatoare, pentru a demonstra ca pisele alese de tine sunt mai calitative si mai performante cu o durata de viata mai mare si se muleaza exact dorintelor tale, poti explica ca placa de baza a calculatorului din magazin nu te multumeste si nici placa video nu este destul de performanta, procesorul nu lucreaza suficient, sursa este prea mica, si ca varianta ta a alege sa asamblezi calculatorul din componente alese de tine este una buna
Incerca sa-ti pastrezi calmu in tot ce faci si sa poti sa-ti impui punctul de vedere cu argumente bine consolidate

| Ercjiaai explică (pentru Moise_Cristian_1985):

Nu prea ai inteles ce doream sa spun happy. Eu doresc sa imi cunpar doar un procesor+ o placa video happy. Nu un PC complet... si incerc sa-i conving sa ma lase sa le cumpar. Oricum, mersi ca ai incercat sa ma ajuti.

| Moise_Cristian_1985 a răspuns (pentru Ercjiaai):

Reciteste
ce am scria am fazut o strategie prin care poti demonstra parintilor tai ca piesele alese de tine merita, sau intreaba parintii ca tu ce ai merita de aceai bani?