| alessandra10 a întrebat:

Maine ma asteapta o zi groaznica! Nici nu vreau sa imi imaginez.Stiu ca probabil multi dintre voi o sa imi spuneti ca mi-am facut-o cu mana mea,si credeti-ma, stiu asta! Problema e ca anul trecut (cls.a7-a) ni s-a schimbat diriginta, iar mama nu a fost la absolut niciuna din cele 3 sedinte...nici macar n-a vazut-o si nici n-a vorbit vreodata cu diriga.De prima sedinta nu i-am spus fiindca mi-a fost frica sa nu afle de niste chestii pe care le facusem in a6-a(nici nu imi mai aduc aminte ce era exact,dar oricum, am fost proasta rau ca nu i-am spus).De a doua sedinta nu i-am zis fiindca luasem niste note proaste la matematica(tocmai diriga e de mate)....si in final de a3-a nu i-am spus tot din motivul notelor.
Si uite asa am ajuns in momentul in care maine e sedinta la scoala,iar mama se va duce sigur,fiindca inca are dubii, adica banuieste ca am mintit-o anul trecut.Si mi-a spus clar ca daca afla ca am mintit e vai de mine.Inca nu i-am spus de sedinta, dar ii voi spune maine...nu stiu de ce,dar am obiceiul asta sa aman lucrurile pana se inrautatesc maxim.
Diriginta e femeie de treaba, si desi sunt varza la matematica ea tine la mine si ma simpatizeaza.stiu ca nu ii va spune mamei lucruri rele despre mine, dar sigur mama va afla de cele 3 sedinte la care nu a fost.
As vrea sa pot sa ii spun maine adevarul,inainte sa se duca la sedinta, dar simt ca n-am destul curaj.Chiar nu stiu.sa ii spun adevarul si sa imi astept soarta,sau sa nu ii spun nimic si sa afle totul la sedinta.iar dupa,Dumnezeu cu mila!? Help, chiar am nevoie de sfaturi serioase.

5 răspunsuri:
| HaHaGirl a răspuns:

Pai ai spus ca ti s-a schimbat diriga, deci de unde sa stie asta noua ce-a facut aia de anul trecut, nu se leaga de trecut..cat despre note..asta e,note proaste ia oricine,notele nu reflecta ceea ce stii,reflecta prostia si neintelegerea profesorilor fata de copii,ii zici mamei tale daca ai note proaste si las-o sa mearga la sedinta.tu maine daca ai ore spune-i dirigintei, roag-o frumos sa nu-i spuna mamei nimic, eu am facut asta odata, acum multi ani, eram prin clasa a9a,iar diriga om cum se cade, nu i-a zis nimic mamei de absentele infinite pe care le aveam, deci incearca, poate ii va spune dar mai pe ocolite sau o va face sa inteleaga, nu o minti pe mama ta pentru ca o sa afle si atunci o sa fie si mai nasol.

| 123456789qwertuiop a răspuns:

Nu conteaza nu te mai stresa si spune-i mamei tale ca nu vei mai gresi si nnu o vei mai minti

| Kumiko19 a răspuns:

In primul rand, nu te mai stresa degeaba, viata e frumoasa si sigur sigur tu esti un copil bun. Nu vad care e marea problema.ii spui de sedinta asta; diriginta 99%sigur nu-i va zice de celelalte sedinte la care nu a fost. Crede-ma, are treburi mai importante de rezolvat si nu v-a vorbi in special cu mama ta, se va adresa tuturor parintilor. Va vorbi in special cu mama ta, doar daca tu esti un copil-problema, ai situatie de corijenta, etc. Te rog, stai linistita si sa-mi spui cum a fost >big grin

| alessandra10 explică (pentru Kumiko19):

Hey,mersi ca ma linistestilaughing dar mama o va intreba de celelalte sedinte..si atunci nu vad cum ar putea diriga sa nu ii spuna de ele. Oricum, eu sper sa se termine totul cu bine.Iti voi spune dupa ce s-a intamplatlaughing

| Kumiko19 a răspuns (pentru alessandra10):

Astept vesti! Numai bine.