| bebitza4bebitzu a întrebat:

Heyyy buna am si eu o intrebare,sper sa ma ajute careva care a trecut prin asta,anul ce vine avem nunta si nu prea cunoastem ordinea obiceiurilor unde se imbraca mireasa in unele video am vazut ca afara in curte in fata oglinzii la alte fete in casa habar nu am...dar mia suras ideea de a face afara in curtea in fata oglinzii, intrebarea mea este cand se fac traditiile astea spuneti-mi ordinea va rog, va multumesc anticipat

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Astea sunt traditii si superstitii, nu trebuie sa le faci cum erau acum 100 de ani, acum suntem in 2023, mireasa se va imbraca in camera ei nu in curte ca țaranii de acum 100 de ani, vremurile alea au apus demult.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde in ce colt de tara esti tu, ca fiecare regiune are obiceiurile lor.

| dullcat a răspuns:

Buna.Vorbeste cu parintii tai, ei stiu ordinea obiceiurilor din zona? Sau cu parintii ei daca tu esti mutat din alta parte.Lumea se imbraca in mod civilizat in casa, nu in curte sa caste vecinii ochii la mireasa in lenjerie, eventual sa faca si poze.:))

https://www.ghidulmiresei.ro/......omani.html

| Freya1 a răspuns:

Eu pot sa iti spun din mare obiceiul din zona mea.
Înainte de nunta mirii sunt fiecare la casa părintească.El cu domnitorii de onoare, ea cu domnișoarele, unde se fac pregătiri (în casa cu ajutorul membrilor familiei).
Ea îmbracă rochia, i se pune vualul de către domnișoară de onoare iar mirele este la fel ajutat sa se îmbrace de către prieteni sau dacă se poate sa ii închidă papionul sau nasturi simbolic o sora dacă are.

Merg domnișoarele de onoare după mire ce vine cu buchetul după mireasa, iar de acolo cu mașini separate după nași.De la nași merg către biserica condus el de domnișoarele de onoare, ea de domnisorii de onoare unde se face slujba (după cununia civila unde se procedează la fel) și de acolo mirii pot merge cu aceias mașina la restaurant pentru ca sunt practic căsătoriți.Iar de acolo fiecare cum vrea sa se distreze.

De obicei mirii ajung printr-e primii și întâmpină oaspeții cu un pahar de ceva.Ii pofteste la masa și începe distracția pana către dimineața când se pun plicurile pe masa pentru dar.
În zona mea toată nunta e "sustinuta" vocal ca să nu meargă ca mutii de către un staroste (un om pus sa prezinte tot ce se intampla, sa faca glume etc).

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Pai și unde ai dori sa se îmbrace o mireasa dacă nu în casa ca omul? Cum sa se îmbrace afară în curte în fata oglinzi ma voi sunteți sănătoși? Pai frate ești ești curte mai pui și oglind... Jale rău...