| eububu a întrebat:

Hi TPU am o mare problema...sunt in clasa am trecut a 6sea si parintii mi-au dat o veste proasta trebuie sa ma mut in alt orascrying prima oara am crezut ca e o gluma dar apoi am luato in serios deoarece ei au facut o casa in orasul respectiv si nu stiu cum sa ma despart de prietenii mei vechi...imi este foarte greu plus ca trebuie sa-mi fac prieteni noi.

Răspuns Câştigător
| Oana_5036 a răspuns:

Imi pare rau pentru tine... Dar incearca sa vorbesti cat mai mult la telefon cu prietenii tai vechi, pana iti faci altii noi.Nu uita ca noi, cei de pe TPU, iti suntem prieteni, chiar daca nu ne-am cunoscut niciodata.Pri mul am va fi greu.Iti amintesti cum era in clasa intai? Cam asa va fi, dar iti vei face prieteni mult mai repede, fiindca e de ajuns sa te imprietenesti cu o persoana ca sa te bage in cercul ei de prieteni.Incearca sa fi cat mai prietenos.Intreaba o persoana care ti se pare mai sociabila despre caracterul fiecarui coleg.Bafta si sper ca ti-am fost de ajutor!

5 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Pai, exista internet, jocuri mmorpg, mess, telefoane. Nu trebuie ca despartirea asta sa fie definitiva. SI oricum, in doi ani mergeai la liceu si te intalneai acolo cu alti colegi, iar pe cei vechi ii vedeai mai rar.

| danielagoldica a răspuns:

Iti va fi incredibil de greu! Eu m-am mutat cu locuinta dar in acelasi oras si am suferit enorm dupa prietenii mei

| maduts a răspuns:

Pai daca le iei nr de telefon si id nu cred ca o sa-ti mai fie asa de greu sa te desparti de ei pentru ca o sa tineti legatura si poate ca o sa-i mai vizitezi
pa:*

| karlikuicsddd a răspuns:

Si eu sunt fix in aceeasi situatie ca tine. Ma mut de la bucuresti in oradea. Si tot clasa a 6-a am terminat-o. Eu incerc sa tin legatura cu ei, si am sa ma duc in vacante in bucuresti sa ii mai vizitez. Sper sa nu pierd legatura cu ei pentru ca m-am acomodat foarte greu de ei, acum iarasi sa imi fac prieteni noi, e greu stiu. Dar asta e viata. Prietenii noi ii poti face prin multa comunicare, iar cu prietenii vechi incearca sa tii legaturi stransehappy. Fundita puppy dog eyes?

| neUtilizator a răspuns:

Te inteleg, si eu m-am atasat incredibil de mult de colegii mei, suntem cu totii prieteni acum. Insa ai timp sa te imprietenesti cu persoane noi pana in a 8a. Incearca sa petreci cat mai mult timp cu colegii tai actuali, iesi la plimbare in parc, la vreo cofetariae ceva ca un ramas-bun...

Imi pare foarte rau pentru tine, condoleante!