| SufletPustiu a întrebat:

Imi urasc parintii! Puteti sa ma judecati, punct!
Din cauza acestor oameni idioti, am pierdut nu stiu cate oportunitati, dai invata, invata, invata. Sa o ia dracu de scoala, cu ce dracu te ajuta? Cand mori ce faci scoala te ajuta? M-am saturat, mint intr-una, dupa ce ca invat nu primesc nimic.
Prietenii nu ma mai cauta, nu am voie sa ies afara, nu ma lasa sa vorbesc cu nimeni ca li se pare dubios etc etc si alte idiotenii.
Nu mai am voie sa vorbesc aproape decat cu cine vor ei, spun ca imi iau ceva, si dupa cica nu au bani. DE CE MAMA DRACU PROMITI CEVA SI NU STII CA NU TE POTI TINE DE CUVANT?
Lumea a ajuns sa spuna ca ma inchid in casa, si altceva nu fac.
SI CULMEA DUPA ATATEA NU SUNT MULTUMITI, NU MA RASPLATESC CU NIMIC.
Sa ii ia DRACU! Mi-ai distrus viata cu scoala si cu preconceptiile lor, nu am voie sa fac nimic sa vorbesc cu nimeni, decat sa invat la 16 ani.
II URASC. II URASC. II URASC. M-AM SATURAT. INCA 2 ANI SI SCAP DE EI.

16 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Mi-ar place sa stiu ce ai vrea sa faci tu la 16 ani ca sa fii fericit(a) si cu ce?

| SufletPustiu explică (pentru fabiola):

Mi-ar PLACEA, sa fiu si eu ca orice adolescent de 16 ani, nu tinut in "lesa".

| irbis a răspuns:

Ai doar 16 ani. Inca nu ai de unde stii daca scoala chiar te va ajuta sau nu. Poate da, poate nu. Nu ai cum sti ce va fi in viitor, iar scoala le-a trebuit cam tuturor oamenilor din lume. Nu lasa ce-ti spun parinti sa faci sa-ti schimbe opinia asupra scolii.
Intr-adevar, ideile, conceptiile generatiilor diferite pot fi foarte diferite.
Invata cat iti trebuie pentru a-ti multimi cat de cat parinti. Dupa aceea, separa-te de ei, incetul cu incetul.
De asemenea, alegeti un scop. Ce vrei sa faci in viata? Odata ce ai decis asta, o sa incepi sa vezi calea pe care trebuie sa o iei.
Un singur lucra insa sa tii minte: in viitor, s-ar putea sa fie nevoie sa te intorci la ei. Pentru moment insa, poti incepe sa te distantezi.

| SufletPustiu explică (pentru irbis):

Uite, citeste raspunsurile pe care le-am lasat altor 2 persoane, si ai sa intelegi. Nu am vrut chiar sa zic ca nu ma ajuta deloc scoala, e adevarat ma ajuta, dar mare mea "ura" pe ei este ca nu m-au lasat sa merg la profilul pe care l-am vrut eu, filologie. Eu urasc materiile astea "exacte", si stiu pur si simplu ca nu sunt facuta pentru ele.

| AndyLavy a răspuns:

Pai cu scoala nu ai ce sa faci. Este doar o perioada care va trece. Totul este mult mai intens, acum la vasrta adolescentei. nu dispera! o sa treaca timpul si va trece. toate trec. nu te mai consuma atat, pentru ca nu rezolvi nimic, te inteleg perfect! si eu am trecut si trec prin astfel de lucruri, iar eu sunt la facultate. invata, sa poti ajunge pe picioarele tale cat mai repede, si atunci vei pleca, eventual in alt oras, la facultate, sau dupa, si iti vei face singur viata, vei lua propriile alegeri. e aiurea sa depinzi de altii, mai ales persoane care nu te inteleg. incearca fa-ti un prieten, o prietena. e mult mai usor sa treci peste daca ai pe cineva langa tine, o persoana cu care sa vbesti si care sa te inteleaga.

| OskarRM a răspuns:

Şi ce mama mă-si ai vrea să faci la 16 ani în afară de a învăţa? De stat prin baruri, de sex şi de alte tâmpenii la care-ţi stă ţie gândul ai timp mai încolo.Nu înţelegi că vor să te protejeze? Nu e evident că vor să ai un viitor? Ce ţi-au făcut? Te-au bătut? Te-au molestat? Din ceea ce ai scris tu nu reiese nimic de felul ăsta.Îi urăşti pentru că încearcă să te protejeze?''Sa o ia dracu de scoala, cu ce dracu te ajuta?''Ai 16 ani, ar trebui să gândeşti mai matur. Dacă tu preferi să stai să paşti caprele pe islaz asta e altă chestie, dar nu cred că vrei asta.Şi foloseşte-ţi un pic şi creieraşul înainte de a-i da dracu pe ăia care-ţi vor binele.
''oameni idioţi''...idioată eşti tu că nu ştii să apreciezi ceea ce ai!

| SufletPustiu explică (pentru OskarRM):

Hai sa iti detaliez. Un exemplu?
Din ce imi doream sa aleg la liceu am ales mate-info, nu filologie cum am vrut eu. ca asa stiu ei si ca asa e bine si ca nu conteaza ce imi place mie. Sunt obligata sa invat niste materii pe care LE URASC, LE DETEST, IMI DISPLAC, in fine ceva de genu`. Si pun pariu ca o sa isi bage si coada in alegerea facultatii, in tot mai bine spus.
Nu am spus ca nu vreau sa mai invat, dar am ajuns in stadiul in care URASC deja scoala NU MAI INVAT DE PLACERE. Este INGROZITOR, sa isi vare cineva coada peste tot. Am inteles ca sunt parinti, dar nici chiar asa. Cunosc copii care sunt independenti, care au dreptul sa faca alegeri. Ti se pare normal sa imi aleaga ei prietenii, amicii etc? Sa nu mai spun ca sa imi fac un prieten nici in ruptul capului, imi este rusine cand vad pici de 10-11 care se tin de mana...
Asta este ceea ce nu-mi convine mie mai exact, ca NU pot face nici macar o alegere pe cont propriu.
Ti-ar placea tie sa fii asa? Nu cred.

| Nitunitu a răspuns:

Priveste partea buna.

Acum 16 ani mama ta ti-a dat viata. Te-a nascut, amandoi parintii au grija de tine si tu esti aici injurandu-i. Mai tarziu cand nu o sa mai fie ei (toti imbatranim si murim) o sa ii plangi si o sa ii vrei inapoi.

Gandeste-te acum daca merita sa ii injuri pe cei care te iubesc si au grija de tine si nu te-au avortat sau dat la orfelinat...

Ar trebui sa ii respecti mai mult. Mult mai mult...

Ai grija de ei si ai grija si de tine si de cei din jur.

Fericirea nu vine injurand, trebuie sa o cauti in adancul sufletului tau si o sa vezi ca ai motive sa fi si sa devi fericit si implinit.

| DomnishoaraTPU a răspuns:

Salut Suflet Pustiu!
Părerea mea este CĂ IDIOT EŞTI TU.
Cum să-ţi URĂŞTI PĂRINŢII?!
Da ce-ţi fac?!
Nu te lasă să te îmbeţi, nu te lasă să te f?!
Şi cum să URĂŞTI ŞCOALA?!
Vrei să ajungi BOSCHETAR?!
Sfatul meu:
GÂNDEŞTE MAI MULT!
JustTina061

| AdolfHitler1889 a răspuns:

Cat de mult urasc eu scoala nu o uraste nimeni!

| ionalexandru98 a răspuns:

Cred ca pui problema cam subiectiv insa la partea cu promisiunile te inteleg.Nu este o metoda sa-i promiti ceva copilului si dupa sa-i spui ca n-ai bani.Astfel copilul isi va pierde increderea in tine si s-ar putea chiar sa-i scada rezultatele(pentru ca va sti ca oricum nu este recompensat)Parintele treuie sa faca promisiuni copilului de care se poate achita si sa se gandeasca la asta inainte de a le face(eu am luat 10 la capacitate la mate si 9.80 la romana si nca nu am vazut nici-un laptop nou)Incearca sa nu le lasi de inteles ca te astepti la ceva din partea lor(e la fel ca si cum le-ai spune)si s-ar putea sa inteleaga ca mariti si tu apreciat.

| Cherrybell a răspuns:

Asa bravo! Mai extraordinar de atat nu puteai sa o spui! Pe urma iti dai seama ca aceia... care incearca sa te modeleze si sa faca un om mai bun din tine au avut dreptate. Stiu ca o spun si ei, ca o spune mai multa lume, dar daca ar fi sa mergi in alta parte, mai buni decat ei nu vei gasi.
Te pun sa inveti...groaznic! Sa sti ca mai ai 2 ani la dispozitie timp in care sa-ti castigi notele pe merit, dupa 2 ani vei ajunge la facultate, vei fugi la parintii tai sa te ajute sa poti pune verzisorii in carnetul de note cand il dai profesorului univarsitar, vei da interviuri si vei invata ca un nebun sa-ti castigi painea si va lua postul un pilos care a dat miza. Castiga-ti cunoasterea, cunostintele cat mai poti!
Nu te lasa sa iesi cu prietenii... Dar ce fac prietenii, iti preadau ore de mate, de romana, iti dau sa mananci? Mai bine zis te cara prin cluburi si cine stie pe unde ajungi si in ce conditii ajungi? Vrei viata asta plictisitoare pe care o are "adolsecentul de Romania"? Vrei aceiasi viata ca a tuturor care unii POATE in cel mai fericit caz vor ajunge sa lucreze la o firma de la 8 la 22 si vor fi uzati psihic? Daca nu vrei asta devin-o original creativ si fa din tine o persoana demna pentru un viitor prosper!
Vrei sa ajungi sa-ti para rau de tot ceea ce ai scis aici, ai gandit si poate le-ai spus parintilor tai? Vrei sa ajungi in cazul in care sa dai ultima firmitura din tine doar pentru a le cere iertare si sa-i rogi sa te ajute, chiar daca e imposibil? Fa bine si respecta-i! Sunt sange din sangele tau si ei stiu ce e mai bine pentru tine! Si meriti tot ce iti fac, mai ales daca ai ajuns sa-i imposti cu noroi pe un site, pe tot net-ul! Meriti mai multe! Si totusi ei te iubesc si daca vor mai mult de la tine, o vor doar pentru tine! Ideile, moda si alte modele din capul tau nu sunt in stare sa-ti spuna ce e bine pentru tine! Du-te si cere-le iertare, copile!

| SufletPustiu explică (pentru Cherrybell):

La chestia cu invatatul, chiar nu mai invat de placere. M-au pus sa aleg profilul "mate-info", care este o porcarie pentru mine, eu imi doream la fiologie, ca imi place sa citesc si imi place sa studiez limbile straine.
Dar cred ca am si eu dreptul sa ies pe afara, nu doar in weekend 2-3 ore in fata blocului, nu crezi?
Alti prosti care abia iau media 5, de bucurie parintii le cumpara telefoane, tablete etc. Eu? Ei bine, ma rog de ei sa imi cumpere si mie o tableta, care cred ca o merit si eu. Si rezultate la invatatura sunt, anul trecut am avut media 9, 83, si situatie materiala este, ca altfel nu le pretindeam nimic. inteleg si eu ca daca nu aveau de unde nu mai ceream, dar na, sa trecem peste chestia asta.
Dupa ce ca incerc sa invat bine, si sa ii respect cat de cat, nu am avut niciodata probleme in anturaj sau la scoala, in rest ce dracu mai vor? Sa ma dau peste cap invatand, pana lesin? Si cam atat... Si sa nu ii urasc, nu? M-am saturat oricum pana peste cap...
Scuze de greselile de exprimare sau de scriere, dar am scris in graba si la nervi, deci nu am putere de concentrare mai mare.

| alevip a răspuns:

Hei hei hei aici vina e si a parintilor trebuei sa stie sa imbine scoala cu distractia daca nu se distreaza acum cand o va face cand va avea familie? cred ca partintii tai au de invatat ei de la alti parintii cum sa isi faca copilul fericit

| invingatorul996 a răspuns:

Adevarat si eu ii urasc... faza cu "ei iti vor doar binele "e un rahat vor sa te faca masina de facut bani te obliga sa mergi la scoala, facultate etc ca la batranete sa stea in puf dupa urma ta

| MariaBanica a răspuns:

Bai oricat de exigenti si parca prea rai sa stii ca sunt parinti tai.ei vor sa-ti faca un bine.sti foarte bine ca tentaiile sunt mari si anturaje foooarte neobisnuite poate ca si ei exagereaza dar gandeste-te putin daca tu ai facut ceva inainte de ei au atitudinea asta.