| Anaxor96 a întrebat:

In familia au fost mereu probleme de alcol si de violenta domestica...Anul trecut situatia a devenit atat de grava incat mi-am denuntat tatal (sub anonimat) la serviciile sociale, si situatia s-a imbunatatit.Nu a mai baut, nu au mai fost violentehappy
Totusi de Craciun probleme au reexplodat si mai rau.
Mama in perioada aia de abia se operase la picior, iar tata intr-un exces de furie a incercat sa-i rastoarne masa (care are mai mult de 50 de kg,vazand ca piciorul e din marmura) peste ea... Evident nu a reusit sa o ranesca pentru ca am intervenit eu si am plecat imediat de acasa, stand noaptea aceea la fratele mamei mele.
Acum, dupa 4 luni (pe care,ca o fraiera, le-as putea defini cele mai frumoase, normale si linistite din viata mea) tata a reinceput sa bee de o saptamana.Inca din prima seara (de Pasti) a inceput din cu injuriile si cu insultele, nu au fost episoade de violente fizica, dar sincer stiu ca se vor intampla cat de curand.Si jur ca tremur de frica la gandul ca tata ar putea incerca sa imi omoare mama.
Aseara tata i-a zis mamei ca daca nu aveam sa fim eu si cu fratele meu,ea nu ar mai fi fost aici(dupa faza de craciun, mama l-a denuntat la Politie) si acum ca a reinceput sa bea, cred ca va incerca cat de curand sa-i faca rau.Deja o insulta si o injura in fiecare zi aproape crying
M-am gandit sa ma inscriu la curs de box si sa cumpur un spray cu piper (nu stiu sigur cum se cheama) in caz de pericol absurd.
Dar cel mai mult mi-e frica de ce s-ar putea intampla daca el s-ar imbata si eu nu as fi acasa, sau daca am merge in Romania, acolo unde oricine isi bate familia fara ca nimeni sa nu faca nimic.
Mi-e frica de ce s-ar putea intampla

10 răspunsuri:
| FemeiaPaiangan a răspuns:

Intrebarea fiind?

| danay72 a răspuns:

Imi pare foarte rau de situatia ta. Daca crezi ca situatia a scapat de sub control, vorbeste cu mama ta si luati o hotarare pana nu e prea tarziu.Mult succes.

| OoBunnyoO a răspuns:

Imi pare rau pentru situatia ta, insa nu stiu ce ai putea face. Singura solutie ar fi sa o convingi pe mama ta sa va mutati. Este clar ca tatal tau are probleme de comportament si nu va deveni niciodata un om calm care sa se abtina. Nu va amagiti singure. Incercati sa va gasiti un loc unde sa stati, poate din nou la fratele mamei tale, poate sa va intoarceti inapoi in Romania doar voi, fara tata, daca aveti pe cineva aici.
Poti incerca sa iei lectii de box si diverse spray-uri. Asta va va proteja intr-o oarecare masura de un potential accident. Problema este stresul, frica, anxietatea, presiunea emotionala care va persista pana in momentul in care veti reusi sa inlaturati factorul de stres, adica pe tatal tau. Imi pare rau, ca iti spun asta, insa pentru astfel de situatii, din pacate, nu exista alte cai de iesire.

| Radu284 a răspuns:

For ***'s sake, nu e spray cu piper, e cu ardei...

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Imi pare rau de aceasta situatie.

Un om in varsta a spus: "Am avut o viata plina de ingrijorari. Majoritatea nu s-au intamplat niciodata."
Sper ca aceasta sa se dovedeasca adevarat si in cazul tau.

Cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se pare absurda ideea de a invata box sau spray cu piper...
E vorba de mama ta, nu un catel sau mai stiu eu. E propria ta mama! Singura ta mama. Trebuei sa faci tot ca sa ai grija de ea.
In acest caz, acel barbat care se pare ca este tatal tau este o persoana... cu care mama ta poate muri oricand! Ia-l de langa ea! Muta-o pe mama ta cu tine, in alta parte, denunta-l din nou pe tatal tau sa fie arestat, etc. Doar nu o vei lasa cu el sa o omoare. Scapa de el cumva. Asta trebuie sa faci. Nu pot sa cred ca ti-a trecut prin minte sa o mai lasi pe mama ta cu el! E o problema serioasa, nu e de joaca. La o adica, da-l chiar afara din apartament, e vorba de viata mamei tale! Daca el e ...asa cum e, merita o astfel de masura!
Sper sa realizezi gravitatea acestei probleme si sa o ajuti cu adevarat pe mama ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai trebuie sa adaug ceva:
Trebuie sa mergi la biserica, sa te rogi lui Dumnezeu sa te ajute si neaparat sa duci la dar haine ale tatalui tau, fara ca el sa stie si sa i le dai, sau pui inapoi in dulap.
De asemenea, sunt niste medicamente care se dau celor de la dezalcoolizare. Poti sa te interesezi si sa ii pui in mancare.

| irinuk28 a răspuns:

Hm,incearca sa fii prin preajma, astfel tatal tau se va linistii stiind ca ai putea sa il denunti din nou.Nu vei rezolva nimic dupa parerea mea,daca mergi la box,pana la o adica ar insemna sa iti bati tatal, oarecum... sprayul cu piper ar putea fi util, dar nu are efecte atat de puternice, caci poate sa iti faca si tie rau, la furie... Ceea ce ma intreb eu, e: de ce mai suporta mama ta, toate cele din partea lui?

| AnotherNimrod a răspuns:

Asculta, e evident ca tatal tau are o problema psihica. Bineinteles ca trebuie sa anunti politia, insa vad ca nu s-a luat destula atitudine. Inainte sa incepi sa iti judeci tatal (fiindca nimanui nu-i place sa fie judecat) trebuie sa intelegi de ce tatal tau reactioneaza asa, de ce simte nevoia sa se "refugieze in alcool". Poate ca si tatal tau are probleme (emotional vorbind) si are nevoie de ajutor. Sfatul meu e sa contactezi politia si un psiholog. Sper ca te-am ajutat.

| ovidiu13b a răspuns:

Alexa. poate pur si simplu a vrut doar sa se descarce. nu o poti invinovati. sunt cam in aceleasi probleme. numai ca eu intervin cu forta daca sunt probleme.