| anonim_4396 a întrebat:

In ziua de azi lumea tinde tot mai mult sa comunice via internet. Adica se intalnesc oamenii pe strada, discuta despre una alta, dar sunt mai retinuti. Acasa insa, pe mess/skype brusc prind la curaj si incep a vorbi mai deschis. Uneori chiar si declaratii isi fac prin internet, in timp ce pe viu nu indraznesc sa faca nici un pas. Nimerind in aceasta tendinta de virtualizare a comunicarii, va este usor sa va opuneti ei, sa actionati totusi pe viu? Daca simtiti ca va este mai simplu sa destainuiti ceva prin mesaj, CUM va impuneti sa nu o faceti totusi ASA, ci real, fata in fata?

9 răspunsuri:
| auroraa a răspuns:

Eu as dori, real, insa pina cind nu am cui si ce sa declar...cu toate ca virtual e cu mult mai usor, nu vezi persoana data, nu prea ai emotii, si nici nu raspunzi atit de mult de ceea ce ai facut

| Robert a răspuns:

Depinde de persoane Natalia.Deja internetul si socializarea pe internet fac parte din viata noastra fie ca acceptam sau nu.Suntem tot mai dependenti.Pe internet. este o masca.Fiecare in spatele monitorului este cea ce vrea.Cel mai ok este in viata de zi cu zi.Eu il folosesc doar cand sunt la joob si ma plictisesc.In rest nu-mi plac capcanele lui...

| Hăgiul a răspuns:

Sunt om, deci actionez. O declaratie intre doua perechi de ochi are un impact net superior asupra psihicului decat niste furnici pe un monitor.
O fac asa din respect pentru mine.

| AlexC a răspuns:

Eu nu am NICIO retinere cand vorbesc cu cineva, spun exact ceea ce gandesc atat timp cat nu ma afecteaza. Pe internet sunt totusi mai timid, nu stiu de ce.
Ceilalti se ascund in spatele unui monitor, fiind anonimi. De obicei isi creeaza alter-ego-uri, pe internet sunt cine vor ei sa fie, stiind ca nu sunt consecinte in viata reala. Am vazut o multime de chestii :"Mi-e frica sa-i zic, ii las un bilet... ii trimit un SMS". Acest fel de persoane ajung sa se puna in locul alter-egoului, crezand ca sunt protejati de acest fel de servicii.
Nu cred ca este ceva de facut pentru a schimba acest fapt. Poate numai o educatie foarte buna de la parinti, nu sa se implice in activitatiile copiilor, ci doar sa ii instruieasca cum sa-si exprime sentimentele si gandurile, sa isi asume responsabilitatiile pentru cele scrise pe internet, sa nu se ascunda dupa un nickname, ci sa isi puna numele real, astfel utilizatorul fiind mai restictionat.

| sirina_7189 a răspuns:

Vor sa fie mari si tari in spatele monitorului

| TMI85 a răspuns:

Eu unu nu apelez la tehnologie pentru a avea tupeu sau curajul de a vb cu cineva.cum sunt in viata de zi cu zi asa sunt si in lumea virtuala. tendintele astea sunt la moda acum,rar mai vezi pe cineva sa se combine cu o fata in parc sau la o terasa,toti sunt calare pe net,acolo se fac cele mai tari combinatii,poti sa fi oricine,sa vb cum vrei,sa arati cum vrei! e aiurea ca uitam de viata noastra si ne dedicam lumii astea virtuale
eu unu nu am probleme de comunicare,nu sunt generatia care s-a nascut cu pc in fata si mobilul in mana, eu crescut in timp ce tehnologia evolua, stiu sa fiu si direct si sa vb live cu cineva si stiu sa o abordez si cu ajutorul comunicarii virtuale.nu trebuie sa imi impun nimic pentru ca stiu sa fac diferenta si sa nu mi-e teama sa vb deschis sau fata in fata cu cineva!

| ioana_5848 a răspuns:

Se pare ca in ziua de azi tinerii folosesc net-ul permanent. am o colega care traieste efectiv intr-o lume a ei produsa de net.
cum imi impun sa spun/fac ceva important real si nu prin intermediul netului sau telefonului? ma gandesc la cat de mult as ura sa mi se faca mie una ca asta! ma gandesc ca nu vreau sa fiu o lasa. si in plus, daca nu avem curaj sa facem asta, atunci ce vom face cand vom da piept cu obstacolele vietii? vom merge sa dam um mess la toata lista, sau ce?
Si pe de alta parte un french kiss pe viu e muuuult mai bun decat niste emoticoane de genu :*, pe net...
Take care happy

| Hokaghe a răspuns:

Alta e senzatia cand o faci pe viu ...pe net nu are farmec, cand esti fata in fata cu persoana respectiva altfel reactioneaza dar pe net, doar niste cuvinte care uneori nu au nici o valoarewinkingsi totusi tot mai multi din generatia mea parca sunt facuti in fata calculatorului laughing recunosc si eu stau cam mult la pc (ma joc, ma uit la filme, mai citesc ziaru cand nu am ce face ) dar prefer cand spun ceva sa spun "live"winking pana la urma ce am de pierdut ori sunt pocnit ori smugsmug ma aleg cu ceva mai bun laughing, ca sa-mi impun uneori acest lucru imi zic pur si simplu "Nu ai curaj "laughing sau "sunt un fraier daca nu indraznesc" oricum daca o tinem cu netu o sa ajungem sa ne fie frica sa mai vb cu cineva indiferent de cine o fi fata in fata happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Totul depinde de tema ce urmeaza sa o discuti si de mentalitatea ta. Daca este un subiect de importanta majora si tu o persoana serioasa, e clar ca nu vei da un SMS sau offline pe mes. Ci vei invita persoana la o intalnire. Asadar, ramane la latitudinea ta sa decizi cum comunici, dupa ce vei analiza cele doua aspecte (subiectul si pe tine); dar sper ca ti-am fost de ajutor.