| tonyc7 a întrebat:

Incepand cu ce numar de ani (reprezentand diferenta de varsta dintre un barbat si o femeie) credeti ca societatea nu poate privi cu ochi buni sau nu considera ca fiind fireasca respectiva relatie?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Barbatul sa fie cu 3-4 ani diferenta mai mare ca sa ajunga la acelasi nivel cu femeia.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Societatea isi poate baga nasul doar atunci cand unul dintre ei are sub 16 ani.
In rest nu are nimeni nevoie de nici un sfat.

| tonyc7 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Dar daca tot ai pomenit nr-ul 16, cum ar reactiona societatea daca sa zicem chiar aceasta ar fi diferenta de varsta dintre ei? Ea fata sa aiba 20-21 de ani (sa zicem) iar baiatul sa fie cu 16 ani mai mare, deci sa aiba 36-37 de ani? Considera societatea aceasta relatie ca fiind una normala sau anormala?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru tonyc7):

"Societatea" are de comentat si daca barbatul e cu 10 luni mai mare, 5cm mai inalt, dar are doar liceul, iar ea e viitor medic, de exemplu.
Referitor la diferenta de 16 ani, cu siguranta vor raspandi barfa, dar asta nu inseamna neaparat sa se opuna, sau sa critice. Si acum 60 de ani se practicau casatoriile intre barbati trecuti de 30 de ani, si adolescente de 15-18 ani. Pe atunci conta ca barbatul sa fie gospodar cu mosie, de cuvant si credincios, iar "femeia" sa fie ascultatoare, sa stea in umbra lui, caci mereu va fi bine.
Eu am un prieten care a fost in concubinaj cel putin un an cu o fata de 29 de ani, cand el avea 20. Ambii populari/respectati in oras. A fost o relatie reusita.

| Brizbriz a răspuns:

Poate sa te doara in cot de societate, insa realitatea e ca peste 7-8 categoria de varsta poate sa fie asa de diferita, ca in majoritatea cazurilor relatia nu rezista

| Miruna333 a răspuns:

Cand e vorba de o diferenta peste 20 de ani, toata lumea stramba din nas