| elenababy a întrebat:

Luam un exemplu daca intr-o seara sunteti cu prietena/ul langa voi si fostul/a va da sms ca vrea sa va impacati ii raspundeti? Poate ca unul de genul "Sunt cu el/ea si nu mai cauta" Dar apoi daca ea/el va face las/a, nesimtit/a si va spune ca v-ati batut joc de sentimentele lui/ei pentru ca nu i-ati spus ca e gata relatia voastra ii mai raspundeti? Si continuati sa-i raspundeti la eventuale sms-uri in decursul aceleasi seri?

40 răspunsuri:
| Ecea a răspuns:

Eu i-as spune ca este dobitoaca.O relatie odata ce s-a terminat nu mai exista cale de impacare, cel putin in cazul meu.Nu vad de ce ne-am mai cauta,sau de ce am mai pastra legatura.S-a terminat si gata,intelege bine, nu intelege iarasi bine, imi vad de treburile mele.Nu trebuie sa dau explicatii la nimeni pentru ceea ce fac eu.

| elenababy explică (pentru Ecea):

Tu nu i-ai spus ca relatia s-a terminat si atunci e normal ca ea sa vrea un raspuns

| Ecea a răspuns (pentru elenababy):

Daca nu spui, oricum se simte.Cateodata si tacerea poate fi un raspuns foarte clar.Dar depinde cati vor sa il auda.

| elenababy explică (pentru Ecea):

Intr-adevar tacerea e un raspuns, dar daca tu dai de inteles ca mai dai o sansa nu e vina ei ca spera

| Ecea a răspuns (pentru elenababy):

Hmm...
De ce i-as da de inteles ca mai are o sansa?
Eu cred ca din moment ce s-a terminat o relatie, sansele la impacare nu isi mai au rostul. Daca ne-am despartit odata, sansele sa ne despartim si a 2 a oara sunt imense si chiar daca ne impacam,relatia nu o sa mai fie la fel,totul devine teatru, deoarece oamenii nu se schimba niciodata, doar au impresia ca se schimba.

| elenababy explică (pentru Ecea):

I-ai da de inteles si prin faptul ca ii dai sperante spunandu-i ca veti vorbi si veti vedea in ce directie va indreptati. Uneori te poti insela in rpivinta oamenilor si unii se schimba. Poate si tu poti sa joci teatru si sa-i spui ei ca nu mai vrei sa fi cu ea, dar doar tu sa stii ca iti mai doresti sa fi cu ea insa vrei sa vezi reactia ei, daca tine la tine si sa o testezi. Si o lasi in expectativa si o vreme. In aceasta situatie tu esti cel care joaca teatru. Ce varsta ai daca se poate spune? Mi-am dat seama ca esti barbat asa ca asta nu mai intreb.

| Ecea a răspuns (pentru elenababy):

Eu in general nu mai discut cu persoanele care am terminat o relatie, nu vad de ce am mai pastra legatura, intre 2 persoane care au fost intr-o relatie amoroasa nu poate sa existe o relatie de prietenie,sunt foarte rare cazurile.
Eu din toate relatile mele pe care le-am avut, cu o singura fata pastrez oarecum legatura, insa nu pot spune ca este o relatie de prietenie.Asta se datoreaza si faptului ca relatia a fost foarte scurta si nu stim mai nimic unul despre celalalt.Cu cat ajungi sa cunosti un om mai bine,cu atat relatia,indiferent ce fel de relatie este,se apropie de sfarsit.
Sa imi testez prietena?
Asta nu as face-o niciodata,mi se pare o copilarie,nu ma incalzeste cu nimic,ba chiar din contra as da dovada ca sunt nesigur pe mine si ma indoiesc de ea.
Eu nu joc teatru niciodata,prefer sa fiu urat pentru ceea ce sunt, decat sa fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.
Consider ca sunt un om cu personaliate, nu ma schimb dupa cum bate vantul si cred ca sa incerci sa te schimbi temporal este o mare greseala.In general, barbatii cand se schimba pentru o femeie o fac doar temporal, din cauza ca se simt descurajati si neincrezatori.Sa nu piarda acea persoana accepta unele schimbari in viata lor, insa sunt doar schimbari de moment.Am invatat multe din fostele mele relatii,sunt capabil sa accept realitatea si iti spun foarte sincer ca oamenii nu se schimba,iar daca o fac, nu este o schimbare definitiva, este o schimbare provizorie de teama de a pierde ceva.

Am 21 de ani, tu?

| elenababy explică (pentru Ecea):

Eu am 28. Intrebarea pe care am pus-o nu e legata de mine, ci de prietena mea cea mai buna care are 27 si a avut o relatie scurta cu un barbat de 35ani si care a facut ce am scris si am vrut sa vad ce pareri au si alte persoane in afara de mine si ceilalti prieteni apropiati.

| Ecea a răspuns (pentru elenababy):

Se intampla si mai rele.
Desi sunt oarecum uimit ca la asemenea varste inca se mai joaca teatru.
Stiam ca oamenii se maturizeaza greu, dar macar comportamentul si gandirea sa se apropie de varsta.
Daca ma intreba cineva, puteam sa jur ca este vorba de o relatie a unor tineri de 18-19 ani happy
Astea sunt copilarii, cel putin din punctul meu de vedere.

| elenababy explică (pentru Ecea):

Si din punctul meu de vedere sunt copilarii. Si ea sufera ca a fost si primul iubit si o cunosc de 10ani si o vad cat ii e de greu. De la el ma asteptam la mai mult mai ales ca gandeste ca si tine. Intr-adevar si a gresit cu ceva a mintit cand a fost intrebata dar a recunoscut la foarte scurt timp, insa se pare ca sentimentele ei nu conteaza (ea nu a vrut sa-l supere sau sa-l raneasca) ci vorbele. Si uite asa ea ramane dezamagita desi a incercat o gramada de lucruri inclusiv si-a cerut iertare si chiar si-a calact pe demnitate pentru el.

| Ecea a răspuns (pentru elenababy):

Cum adica primul iubit? La 27 de ani are primul iubit?
Imi scapa mie ceva sau nu ai oferit toate detalile?

Cand iti ceri iertare de la un om,pentru o greseala foarte mica,nu faci altceva decat sa ii dai satisfactie si sa il faci sa creada ca are dreptate in totalitate.
Nu trebuie sa calci pe demnitate pentru nimeni,nu merita sa te injosesti in fata cuiva.
Nici o problema,nu merge cu o persoana, poate merge cu urmatoarea, sau cu a 3 a, a 10 a,nu conteaza cat incerci, important este sa iti gasesti persoana cu care te potrivesti si cu care esti fericita.
Daca din atat lucru s-a facut asa mare caz, e clar ca nu se potrivesc.

| elenababy explică (pentru Ecea):

Primul iubit in adevaratul sens al cuvantului, pana acum a mai avut relatii dar nu s-a ajuns al actul sexual. El n-a putut trece peste faptul ca ea l-a mintit cu ceva desi acea minciuna a spus-o pentru a vedea daca el ar mai vrea sa fie cu ea (ti-am spus ca el nu i-a spus clar ca s-a terminat), nerecunoscand cand el a intrebat-o desi a facut-o ulterior la un timp scurt. El a spus ca nu poate sa treaca peste minciuna chiar recunoscuta si spuse toate motivele pentru care a facut lucrul acela. Din acest motiv spun ca se pare ca in cazul lui cuvintele sunt mai importante decat sentimentele ei. Si in plus tot ea e de vina ca mintind el e acum cu noua prietena pe care a cunoscut-o foarte recent acum doua zile si prietena mea si-a cerut iertare de doua spatmani incoace si el nu i-a raspuns deloc pana acum.

| Ecea a răspuns (pentru elenababy):

Intr-un fel are dreptate.Nici eu nu trec asa usor cu vederea minciunile,in cazul meu nu se aplica "scopul scuza mijloacele".
Daca de pe acum ne mintim,cand abia am inceput relatia,cine stie ce o sa fie mai tarziu?
Astfel de lucruri nu se admit in viata de cuplu,e vorba de respect,daca asta nu exista, relatia nu are rost.
Daca nu pot avea incredere si sunt dezamagit de la bun inceput, cine stie de ce ma pot lovi in viitor.

| elenababy explică (pentru Ecea):

Relatia lor a fost in urma cu vreo 2-3 luni si dupa o luna el s-a suparat pe ea ca i s-a parut ei ca el ar vorbi cu alta (el sta pe linkuri de dating) si timp de doua luni el n-a cautat-o si ea a vrut sa stie daca mai vrea sau nu sa fie cu ea neavand un raspuns clar, s-a gandit la un cont pe unul din linkuri si povestindu-i acelasi lucru ce a fost intre ei ea i-a cerut o parere cum ar reactiona daca fosta l-ar cauta. Asta e greseala ei, recunoscuta, cu toate motivele spuse si toate sentimentele ei insa nu conteaza deloc nimis se pare... Se pare ca oricum relatia era gata din punctul lui de vedere de acum2-3 luni.

| Ecea a răspuns (pentru elenababy):

Asta este.Capul sus si sa mearga inainte.Sa nu stea in loc pentru un barbat, nu merita sa suferim unii pentru altii.
Poate a avut ceva de invatat din asta, nu trebuie sa regrete nimic si nici sa sufere.Intr-o buna zi o sa isi gaseasca ceva bun.

| elenababy explică (pentru Ecea):

De invata a avut multe! Nu regereta ce a fost inter ei, doar greselile facute si asta ar schimba daca ar putea. Cu suferinta e mai greu pentru ca nu are cum, iti dai seama ce e in sufletul ei desi stie ca a gresit cu acel cont sifaptul ca nu i-a recunoscut cand a intrebat-o. Asta cu "Intr-o buna zi o sa isi gaseasca ceva bun. " e mai greu, nu e egnul de fata care iese in cluburi, nu are multi amici/prieteni/cnuostiinte, la servici marea majoritate sunt femei si pe linkuri de dating nu mai vrea ca acolo l-a intalnit pe el desi nu asta e motivul ci ca sunt doar dobitoci care vor relatii discrete si nu ceva serios.

| Ecea a răspuns (pentru elenababy):

Nici eu nu sunt genul de om care ies in cluburi,acolo nu exista foarte multa lume de calitate,am un cerc foarte strans de prieteni,dar asta nu inseamna ca nu pot sa intalnesc pe cineva pe strada,sau printr-o prietena sau cine stie de unde poate sa sara iepurele.
Sa fie mai increzatoare, e inca tanara, nu este nici o graba.

| elenababy explică (pentru Ecea):

O sa-i transmit happy e intr-o pasa mai proasta acum dupa tot ce s-a intamplat si faptul ca nu a avut niciodata pe cineva care sa o aprecieze o face sa fie mai dezamagita. Iti multumesc pentru raspunsuri si imi cer scuze pentru greselile de ortografie, graba strica treaba big grin

| Ecea a răspuns (pentru elenababy):

Nici o problema,nu dam nici un examen ortografic.
Nu trebuie sa imi multumesti pentru raspunsuri, a fost placerea mea.
Eventual spune-i sa isi faca un cont aici, o pot incuraja si sa o fac sa isi recapete increderea in ea.Ma pricep la psihologie si la psihologia inversa happy

| elenababy explică (pentru Ecea):

Nu vrea ca i-am spus ei sa-si faca cont si sa-si spuna povestea ca i-ar fi mai usor decat mie, ea stie excat toate detaliile pe care nu cred ca le-ar spune pe un forum. Daca vrei poti sa-mi scrie mie mesaje (eu nu-ti pot trimite fiind junior decat daca-mi scrii tu primul) si ii spun ce ii transmiti si ce sa faca. Are nevoie sa aiba incredere in ea ca la acest capitol sta mai prost. Simte nevoia de a fi iubita si o inteleg, dar cand ai parte numai de dezamagiri e cam greu sa te simti increzatoare. Tare mi-e frica sa nu cada intr-o depresie, eu incerc sa o sustin, si azi am vorbit cateva ore cu ea sad

| elenababy explică (pentru Ecea):

Ti-am trimis sa ma adaugi ca prietena aici pentru ca n-am putut sa-ti raspund la mesaj si am dat destule raspunsuri incat sa fiu senoir si sper sa reusesc in decursul zilei de azi daca nu maine sa-ti dau id-ul ei happy

| GEORGE a răspuns:

Pai as ignora sms-urile, as pune telul pe vibratii sau silentios si gata. adica nu as lasa-o sa-mi strice seara.

| elenababy explică (pentru GEORGE):

Toate cele primite dupa ce-i dai acel mesaj cu "sunt cu prietena. nu ma mai cauta"?

| GEORGE a răspuns (pentru elenababy):

Da, la asta ma refer, odata ce i-ai spus ca esti cu prietenul si sa nu te mai deranjeze si el tot insista deja (fostul) ar fi prea penibil sa insiste nu crezi?

| elenababy explică (pentru GEORGE):

Uite de ce intreb prietena mea i-a trimis asta seara mesaj fostului ca-l mai vrea si el i-a scris ca sa nu-l mai caute ca e cu prietena lui, ea i-a trimis mesaj ca e nesimtit, las si si-a batut joc de sentimentele ei fiind primul ei iubit si el i-a raspuns ca nu si-a batut joc si ca pe actuala a cunoscut-o ieri si ultima oara cand a vorbit cu prietena mea acum doua saptamani era singur si a spus ca vor vorbi si n-a spus niciodata ca e gata relatia lor. Ea a trimis un alt mesaj in care l-a intrebat daca a contat pentru el si el i-a raspuns imediat ca a contat si apoi ea i-a trimis un alt mesaj legat de sentimente si el nu i-a mai raspuns. Ni se pare noua sau e dubios sa faci lucrul asta cand esti cu actuala?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nuuuu... da-i block si cu asta basta happy

| elenababy explică (pentru anonim_4396):

Cum ti se pare urmatorul lucru: prietena mea i-a trimis asta seara mesaj fostului ca-l mai vrea si el i-a scris ca sa nu-l mai caute ca e cu prietena lui, ea i-a trimis mesaj ca e nesimtit, las si si-a batut joc de sentimentele ei fiind primul ei iubit si el i-a raspuns ca nu si-a batut joc si ca pe actuala a cunoscut-o ieri si ultima oara cand a vorbit cu prietena mea acum doua saptamani era singur si a spus ca vor vorbi si nu i-a spus niciodata ca e gata relatia lor. Ea a trimis un alt mesaj in care l-a intrebat daca a contat pentru el si el i-a raspuns imediat ca a contat si apoi ea i-a trimis un alt mesaj legat de sentimente si el nu i-a mai raspuns. Ni se pare noua sau e dubios sa faci lucrul asta cand esti cu actuala?

| anonim_4396 a răspuns (pentru elenababy):

Vrei sa stii daca face anumea ca sa o termine de sanatate? e un bou oricum, pentru ce-i trebuie sa fie cu un idiot ca asta? scuze de limbaj dar chiar asa e? oricum ai pune problema, baiatul vrea sa incerce, se poate sa fi tinut la ea (cel mai des se intampla sa tina chiar cu adevarat), dar e clar ca el vrea altceva si oricum ar face-o sa sufere asa ca...sa treaca peste el cat mai repede si sa fie fericita cu urmatorul baiat. suna superficial, dar asta este, ea e responsabila pentru viata ei si de ea depinde cel mai mult daca vrea sa fie fericita sau nu, plus ca daca fostul te vede fericita si multumita incepe sa-si faca indoieli daca a luat decizia buna sau nu, asa ca e mai bine sa fie el in situatia asta decat ea laughing)

| elenababy explică (pentru anonim_4396):

Sper ca nu m-ai inteles gresit ea l-a cautat si nu el pe ea. A fost o perioada de doua luni cat nu si-au vorbit pentru ca el se suparase pe ea dar ea s-a indragostit si il vrea...aici e problema. De suferit el stie ca ea a suferit, chit ca a fost o relatie scurta, intensa. El n-are cum sa o vada cand va fi fericita pentru ca nu iese din casa, suna ciudat dar e adevarul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru elenababy):

Am inteles ca ea l-a cautat pe el si ca el s-a repezit la alta fara sa-i fi spus ei ca relatia lor s-a terminat. eu stiu cum e sa ai de-a face cu baieti de-astia "jucausi". e o cauza pierduta. crede-ma te rog, chiar nu merita ca fata sa-i dea vreo atentie. e greu cand esti indragostit pana peste urechi si ai impresia ca fara el nu poti trai. sa-si ia fata frumos o pauza de la ganduri de-astea (o saptamana, doua macar) si sa aiba alte activitati care o fac sa se simta bine...mai apoi sa vezi cum o sa stie ce vrea cu adevarat. el stie ca o poate controla cum vrea el si de-asta-si permite sa faca tot felul de faze si, pana la urma, ce fel de om ar face asa ceva altuia?! asta e problema cu fetele: se indragostesc mai tare decat baietii cand, de fapt, ei ar trebui sa fie aia care sa umble in patru labe si sa cerseasca putina atentie.

| elenababy explică (pentru anonim_4396):

Nu e baiat are 35ani iar ea 27ani. A fost o perioada de doua luni cat timp el nu i-a vorbit dintr-un motiv stupd suparare si apoi tot ea l-a cautat acum doua saptamani. I-a trimis si mesaje cu tot ceea ce simte si el s-a ambitionat sa nu-i raspunda pana in seara asta cand hop are pe alta de ieri. Da stia ca o poate controla si astfel cred ca i-a dovedit ca nu e asa slaba cum pare sau cum crede elwinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru elenababy):

Scuze, credeam ca sunt putin mai tineri. my mistake happy. dar care este diferenta daca el are intr-adevar pe alta sau zice doar asa? si numai faptul ca zis-o inseamna ca vrea sa o raneasca. cei mai multi fac ce fac si nu spun nimic. e clar ca a vrut sa loveasca in ea. de asta zic ca nu merita sa-si piarda vremea cu el. si daca se impaca, el la fel se va purta.

| elenababy explică (pentru anonim_4396):

Diferenta o face lipsa lui de curaj acum doua saptamani cand putea sa-i spuna de atunci sa nu-l mai caute. Eu ma bucur ca ea avut curajul sa-i spuna ca e nesimtit, las si si-a batut joc de sentimentele ei si culmea la vreo 30minute dupa ce el i-a spus ca sa nu-l mai caute.

| elenababy explică (pentru anonim_4396):

Si l-a ultimul mesaj i-a dat o lovitura care l-a facut sa taca si anume ca el da mai multa importanta cuvintelor decat sentimentelor desi spunea ca pentru el conteaza sentimentele. Se pare ca o mica minciuna recunoscuta de ea si pentru care si-a cerut iertare si chiar a facut mai mult decat trebuia pentru el conteaza mai mult decat sentimentele ei... Oricum pierderea e alui pentru ca e o fata cum rar gasesti si nu spun asta pentru ca e prietena mea happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru elenababy):

A pus-o intr-o situatie nasoala. magari de-astia le fac pe fete sa se simta prost fara ca ele sa fi facut ceva rau, asta e cea mai naspa faza. sper sa reuseasca sa treaca peste asta cat mai repede si sa fie fericita. oricum ce-a facut el e foarte ieftin, cand esti cu o fata "de ieri" si abia astepti sa-i intri pe sub fuste, cu siguranta nu stai si trimiti mesaje (raspunzi la mesaje), asta putea sa astepte pana maine. asta e raspunsul la intrebarea ta.

| elenababy explică (pentru anonim_4396):

Exact cu siguranta nu stai sa dai explicatii atunci si chiar niciodata. Multumesc pentru raspunsuri happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru elenababy):

Cu placere happy

| GEORGE a răspuns (pentru elenababy):

Wooooow si eu care credeam ca e normal din partea lui, dar la 35 de ani t sa faci chestiile astea...nu stiu ce sa zic, mai fac si eu magarii de genul asta dar totusi sunt tanar si experimentez, dar daca o iubesc peactuala, nici macar la primul sms nu i-as raspunde...

| nuaminspiratie a răspuns:

De ce sa imi stric seara si sa imi consum sms`uri pe fostul` daca sunt cu actualu si il iubesc pe actualul.