| anonim_4396 a întrebat:

M-am casatorit cu un musulman eu fiind de religie ortodoxă,m-am convertit la islam pentru el din dragoste,dar nu am invatat încă nimic din religia asta, decat ca nu mănânc porc si ma îmbrac in pantaloni lungi si cămașa lunga, dar el spune că trebuie să învăț să mă rog si sa merg la moschee si sa port hijab, dar imi este greu sa fac asta, eu sunt de 8 luni cu el si am 26 de ani,ne iubim e om bun sufletist, grijuliu, afectuos, ma ajuta la toate. E cam posesiv datorita religiei si culturii, dar in rest sunt mulțumită de el si sunt si gravida in 3 luni.Deci ce sa fac? Mi se pare destul de greu sa respect religia, dar daca nu o fac el zice ca nu sunt musulmana si conteaza mult pentru el pentru ca e un om religios, nu vreau sa cresc singura copilul, plus ca il iubesc dar imi este greu sa ma împac cu religia asta, daca nu fac asta vom fi nefericiți. Ce să fac? Nu vrea sa raman la religia mea, spune că, ce exemplu va lua copilul. Mintea imi spune nu iar inima da.

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Du-te in iraku lui si acolo te vor invata neamurile tot daca te plangi la tine acasa. Daca mai cade o grenada nu te speria

| Liviu a răspuns:

Dal dracu de arabete, pune mana, da copilu afara, esti tanara, casatorestete cu altul, faci greseli nu e un capat de lume.Da afara copilu, imi vei multumi mai tarziu. Avortu nu e asa un chin cum pare.Decat sa creasca copilu chinuit, mai bine il dai frumos afara, iti vezi de viata, si numai faci greseala asta.Cunosc multe femei care au dat afara copii sunt bine mersi, nu au nici od urere de cap.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai acceptat sa te mariti cu el, stiind ca-i musulman si ai acceptat sa treci la musulmani, atunci ai obligatia sa inveti si sa te rogi la moschee, asa cum cere religia voastra.
Din pacate, tu nu mai ai alta religie acum, decat cea musulmana, la care ar trebui sa te inchini, odata ce te-ai lepadat de cea ortodoxa.
Aliniaza-ti mintea si inima dupa ceea ce ai acceptat cu buna stiinta, respectandu-ti sotul, religia si familia, asa cum ar fi normal.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă te ai băgat în rahat îl mănânci pana la capăt. Cu fanaticii religioși nu prea ai cale de negociere. O s-a cam fie nevoie sa îți pui valul în cap și sa fii o femeie supusa și spălată pe creier asa cum zice religia lui

| Freya1 a răspuns:

Ai 26 de ani si 8 luni de relatie cand doamne iarta-ma le-ai fatut pe toate.
Sa ramai insarcinata, sa iti schimbi religia si stilul de viata pfff.Cea mai mare prostie pe care o faci, iar a doua prostie e ca tu ai senzatia ca il iubesti si ca acolo e locul tau.Sti ca mai poate sa isi ia cateva neveste pe langa tine nu? Sa vezi atunci cum te vei simti daca acum esti trista ca trebuie sa iti iei un batic in cap si sa mergi la biserica.
Te-ai grabit si rau ai facut, mai bine revinoti la realitate pana nu e tarziu si du-te in drumul tau.Asumati copilul si refati viata ca acolo cu el vei sta toata viata imbrobodita, fara independeta, urmarita, inselata si cu reguli stricte de viata.

| alina2k18 a răspuns:

E un fanatic religios, un musulman adevarat nu impune religia!
Te convertesti daca asta simti, NU obligata!
Ai ramas si gravida deci e clarwinking
Sa vezi mai tarziu cum e si cate o sa tragi...

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Trebuia sa te gandesti la asta inainte sa te casatoresti, inainte sa te convertesti, inainte sa ramai gravida. Ce sa mai faci acum? De 8 luni cu el si te-ai casatorit laughing)) Mai faceti si copii degeaba, fara nicio perspectiva de viitor. Probabil ti l-a facut ca sa nu mai pleci de langa el
Ai degeaba 26 de ani. Prostii din astea fac fetele de 18. Tu esti femeie in toata firea si habar n-ai ce-i cu tine.
Mai ai o intrebare despre ratatul ala cu care ai stat 8 ani. Numai prostii faci, in locul tau as lua o pauza lunga de la relatii, sa-mi fac ordine in minte, ca nu e ok ce se intampla acolo. Saritul dintr-o relatie in alta nu e ok cand esti asa aeriana. Stai cuminte si gandeste-te ce vrei de la viata, ca sentimentele trec si tu ramai sechestrata intre niste fanatici religiosi. Tu poate esti masochista dar copilul ala nu are nicio vina

| Lioana a răspuns:

E prea tarziu sa-ti mai dam un sfat. Ai intrat in hora, trebuie sa joci. Ai grija ca musulmanii sunt renumiti pentru faptul ca fura copiii de la mamele nemusulmane. Daca te vei hotărî vreodată sa-l parasesti nu-ti va fi usor. Mare curaj ai avut sa te bagi in relatia asta.

| anonim_4396 explică (pentru Lioana):

încă nu suntem luati la primărie si nu are viză ar fi greu sa plece cu un copil mic din țară cred

| Alicezzz a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci nu este sotul tau! Cat timp nu ai facut pasul legal cu casatoria, nu are cum sa iti impuna nimic, cat despre copil nici atåt, dar banuiesc ca il va recunoaste in certificat, atunci va mai complicat pentru ca va avea mereu dreptul asupra lui, iar tu vei avea mereu nevoie de acodul lui ca tata, daca vrei sa mergi cu copilul intr o vacanta in alta tara.

Eu cred ca esti destul de tanara, libera sa iti cresti un copil frumos cum doresti tu, nu am nimic cu religia lui, dar daca el te iubeste va face tot posibilul sa nu te preseze si forteze sa faci ceva ce nu simti!
Totul depinde de ce iti doresti pentru tine si copilul tau! Sarcina usoara si cautal pe Dumnezeu in sufletul tau si ai sa vezi ca toate se vor aseza.

| Lioana a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunteti casatoriti si deja iti spune ce sa faci, ce sa crezi, ce sa mananci, cum sa te imbraci...Ti-ai vandut sufletul.
Dupa cum spune Doja, va veni momentul in care vei fi nevoita sa mergi in tara lui si sa-i cunosti familia. Asteapta-te la schimbari majore de comportament din partea lui cand vei ajunge acolo. Aici e pe terenul tau si nu isi permite asa multe dar daca acum iti cere atatea, gandeste-te cum va fi acolo. E posibil sa nu te mai lase sa iesi cu copilul din tara.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Încă o victimă a prostiei genului... Bravo!

| Doja a răspuns:

Felicitari. Ai intrat in randul multor romance care si-au luat teapa vietii lor. Intai sunt f macho, cuminti, multumitori, apoi incet incet incep sa puna haine pe tine. Cel mai distractiv este in momentul in care iti sugereaza sa vizitezi tara lui natala ca sa-i cunosti familia. Asta se va intampla cel mai probabil in jurul nasterii.

Daca decizi sa iti iei pasaport si sa zbori in tara lui, vei fi sechestrata de familie, ti se vor lua actele, nu vei mai putea pleca decat facand acte de James Bond.

In Romania de bine de rau tatal (oficial) este cel cu care esti casatorita in momentul nasterii, dar un test ADN cimenteaza aceste responsabilitati. El nu iti poate lua copilul, dar acum te santajeaza si terorizeaza psihologic incet incet.

Felicitari din nou. Ai aflat de ce Romanii s-au batut sute de ani cu Imperiul Otoman.

| Subsemnatul123 a răspuns:

Te-ai convertit la o religie unde femeile sunt doar sclave si unelte? Ti-ai facut-o cu mana ta, de acum trebuie sa joci dupa cum iti canta ei. Slabe sanse sa te poti desparti de el (pentru libertatea ta) iar daca fugi si te prinde si te aduce inapoi o sa te tina probabil numai in batai.

| Basthet a răspuns:

Bună! Sunt multe femei care își cresc singure copilul, de ce n-ai fi și tu una dintre ele? Nu te așteaptă nimic bun alături de musulmanul ăsta, au dreptate toți cei care ți-au răspuns și au sugerat cam ce vei păți. Întoarce-te la religia în care ai crescut tu și au trăit toți ai tăi și lasă-l! Are balta pește (românesc) și pentru tine! Succes!

| Basthet a răspuns:

Revin! Totuși, chiar mai înainte ai scris o întrebare ca din partea unui bărbat înșelat de prietenă. Te joci cumva pe aici? Faci exerciții de literatură?

| Genco_Boran_1991 a răspuns:

Si eu ca barbat am facut aceeasi tampenie! Am luat in casatorie o musulmana la inceout a promis ca fiecare cy religia lui ca totu e bine ca e bine apoi usor usor a inceput santajul! Imi pare rau de banii care i-am cheltuit cu casatoria la ei in tunisia! Dar simt ca o iau razna cu nebuna! Mereu aduce in discutie alah mohamed si mereu ma scoate din minti! Sincer nu stiu ce sa mai fac! Ma pus dracu sa ma incurc cu astia! Nu sunt oameni de cuvant sunt fanatici!