| PanaitAnaSofia a întrebat:

Mama l-a dat pe tata afara din casa ca s-au certat,dar de tot,si eu nu vreau sa plece, dar nu am de ales.Ce sa fac sa o conving pe mama sa nu-l mai dea afara?

Răspuns Câştigător
| Fancyuiop a răspuns:

Încearcă să-i explici că nu poți trăi fără el,că nu e bine ca de la o ceartă să se ajungă în halul ăsta. Vb cu amandoi. Tratează problemă cu seriozitate. Așa-s păeinții,când nu au ce face,se ceartă ca la târlă,unu' pleacă,altul ' hodorogește în casă. Și știi dc? Ptr că așa i-am crescut noi. Da noi,copii, chiar dacă pare o "mare" absurditate. Că în loc să-i scoatem în parc, să le dăm o treabă de făcut când vin de la servici, i-am lăsat comozi, să stea și să-și permită să facă ce le trece prin minte. Majoritatea așa sunt, se ceartă ca niște tăntălăi de parcă e țara în pradă. Orice problemă are o soluție. Așa și tu, găsește-o pe aia mai potrivită.Vb cu ei și fii tare.

4 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Cum au zis si altii, certurile sun prezente intr-o casnicie.
Mai mult sau mai putin.depinde de familie.
Ideal ar fi sa se inteleaga ei,dar nu de dragul tau, asta ar fi a doua varianta.
Certurile astea au un rost, si persoanele mature au orgoliul lor si cred ca au dreptate, chiar si cand nu e asa.
Poate vorbesti deschis cu amandoi si le deschizi putin mintile.
Uneori o vorba buna din partea unei persoane relevante face minuni, sper sa fi tu acea persoana.
Succes!

| ASMA14 a răspuns:

Spune-i ca daca o sa se desparta o sa fugi de acasa si nu te mai intorci laughing

| AntoniaRules a răspuns:

Spune-i ca il iubesti si sa se gandeasca la tine, inainte sa il dea afara.

Bafta!

| Eyona a răspuns:

Stai calma, certurile parintilor sunt ceva normal care din pacate fac parte intr-o casnicie. Depinde si din ce cauza s-au certat. Poate mama ta sau tatal tau nu ti-au povestit tot pentru ca esti copil si nu vor sa te implice in problemele lor. deoarece asa sunt parintii. Tu incurajeaz-o pe mama ta pentru ca poate a avut motive bune sa faca asta. Asteapta sa se linisteasca apele si sunt sigura ca o sa isi revina poate a gandit irational pe moment din cauza nervilor. Nu poti sa stii ce e in mintea si sufletul ei. Inteleg ca iti iubesti tatal dar el o sa fie bine. iti recomad sa fii alaturi de mama ta si totul o sa se rezolve. Bafta!