| adriana1991 a întrebat:

Mereu mi vine sa ma sinucid ce sa fac?

12 răspunsuri:
| Ioannaaaaaaaaaa a răspuns:

Sa te gandesti la un viitor cu un sot minunat si niste copii.

| milan9 a răspuns:

În general, astfel de manifestări de "nelinişte", de "dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, trebuie să vezi în ele şi ocazia unei alte "aşezări" a "lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine...
Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens sau de dificultati este esenţial să cauţi sprijin moral. Nu sta aşa. Nu trebuie să îngădui nici o şansă pentru vreun gând al sinuciderii, nici în fanteziile şi nici în glumele tale.

Trebuie să fugi de un astfel de „început" de gândire, ca de sinuciderea însăşi, pentru că fiecare „început" de gând este ca o „toartă" pentru stări de mai târziu.

Stările de depresie sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri)!
Este vital să ceri şi sfatul unui duhovnic, al unui preot cu experienţă, de exemplu, dar într-un moment liniştit în care să aibă timp să-ţi asculte şi să-ţi înţeleagă bine dificultăţile afective.

Şi trebuie să te mulţumeşti cu paşii mici dar siguri şi definitivi, ai aflării răspunsurilor, la întrebări esenţiale ale vieţii... happy

| Felys a răspuns:

Succes,nu o sa iti simt lipsa

Răspuns utilizator avertizat
| Lawliet14 a răspuns:

Incearca sa gandesti pozitiv! In timp, cred ca dispar gandurile rele. Bea ceai de sunatoare, ia antidepresive naturale de la farmacie si mergi la un psiholog. Si roaga-te! E pacat sa te sinucizi si provoci rau celorlalti, suferinta. http://www.telefonulcopilului.ro/

| Divy a răspuns:

Și eu am avut astfel de gânduri îndepărtează ceea ce te deranjează și caută activități de făcut.

Știu că e greu uneori dar luptă nu te lăsa happy

Fi tare!

Dacă ai ceva ce te supără spune perdoanei dragi sau unei persoane străine tr vei simți mult mai bine happy

| Nitunitu a răspuns:

Hai sa iti povestesc ceva:

Eram cu bunica mea acasa la ea si trebuia sa mergem pe lac. Eu am iesit primul si ea inchidea poarta. Am fugit pe strada unde treceau masini pentru ca eram nerabdator(imi placea foarte mult sa pescuiesc) si la jumatatea drumului m-am oprit speriat. A venit o dacie si a pus frana brusca oprindu-se in fata mea la 10 cm maxim. Mi-am vazut viata in fata ochilor si am crezut ca eram mort. Toata faza asta a durat cred ca 10 secunde in total. Dupa care m-a luat bunica si m-a certat, dar am scapat cu viata...

Eram pe malul lacului cu nasul meu, cu mama, cu bunica si cu unchii mei. Toti cu treaba lor, eu eram cu undita in mana si pescuiam la vreo 10 metri distanta de ei. Ei beau, se distrau si eu pescuiam singur dupa un copac si nu ma vedea nimeni. A tras pestele si m-a aruncat in apa, eu tinandu-ma foarte bine de undita. Am auzit o voce care mi-a spus (tine-ti respiratia si da din maini si din picioare ca sa iesi la suprafata). Ceva m-a ridicat, nu stiu ce (cred ca ingeri) si cand am ajuns la suprafata m-a vazut nasul meu si m-a scos din apa. La fel mi-am vazut viata rin fata ochilor ca niste poze foarte rapide.

Primisem cadou un lant de aur subtire si ma plimbam duminica prin herastrau.
A venit un rrom si mi-a pus cutitul la gat spunandu-mi banii sau viata. Bineinteles am spus direct ia lantul, l-a smuls, a luat cutitul de la gatul meu si a plecat. M-a taiat putin la piele pentru ca sangeram.

Accident de masina in care era sa mor si eu si alte persoane. Am scapat toti ca prin minune fara nici o zgarietura.

Am facut copil cu o fata pe care o iubeam, nu a mers relatia, am ramas fara ea, copilul a ramas la ea, am ramas fara loc de munca(terminat psihic pentru ca eu imi doream sa am familie cu ea, ea dorea doar bani), pe malul lacului morii gata sa ma arunc si sa ma sinucid. M-a oprit un om al strazii, mi-a spus ca nu merita am coborat jos de acolo si cand m-am uitat la el nu mai era... (tot inger cred ca era)

Mi-am intalnit dragostea vietii mele, suntem fericiti si uniti la bine si la rau, in 2016 ne casatorim, mi-as da si viata pentru acest inger de femeie si experimentez tot ce are fiecare clipa din viata mai bun de oferit.

Uite ce am invatat eu despre viata

1 Nu e dreapta cu tine, daca vrei ceva trebuie sa lupti pentru acel ceva.

2 Dupa rau vine bine.

3 Viata este foarte scurta in comparatie cu eternitatea de dincolo care in cazul in care o persoana se sinucide ajunge in iad si crede-ma nu ai vrea sa fi mancata
de vie continuu de gandaci si sa te tortureze demoni (atentie nici in cel mai mare cosmar al tau nu sti cum arata cu adevarat un demon)

Toti trecem prin perioada asta numita viata si da desi trebuie sa recunosc la un momendat toti murim. Dupa parerea mea ar fi frumos sa murim toti de batranete si fericiti de aceasta perioada petrecuta aici pe acest pamant in acest univers.

Gandeste-te la ce poti avea in viata pentru a fi fericita:

1 Un sot iubitor si copii sanatosi, frumosi si ascultatori.

2 toti banii de care ai nevoie ( sunt sigur ca iti vei descoperi talentul(toti avem un talent) si vei face foarte multi bani).

3 Zambetul pe buze mereu si ocazia de a face foarte multe fapte bune.

Asa ca lasa demonul acela care te indeamna la sinucidere si la eternitate in iad si intoarce-ti fata catre Iisus Hristos.

Pune-ti toata increderea in duhul sfant si lasa-l pe Dumnezeu sa lucreze prin tine.

Spune rugaciunea Tatal nostru si dupa ce o termini roaga-l pe Iisus Hristos sa aiba grija de tine si sa iti lumineze calea sa vezi mereu partea plina a paharului.

Ai prea multe lucruri frumoase de experimentat in viata asta ca sa ii dai cu piciorul.

O sa ai in viata 3 mari sanse de a te imbogati, profita de ele, 1 mare sansa sa iti faci o familie, profita de ea si sadeste un copac la orice varsta vrei tu. Acel copac iti va purta noroc si va creste odata cu tine.

Iisus Hristos te iubeste si are mari planuri pentru tine, nu mereu vezi cum se intampla astea, dar Dumnezeu lucreaza si prin oameni si nu te astepti crede-ma sa iti vina un ajutor sau o vorba buna de undeva si iti vine.

Iti doresc o viata cat mai linistita si cat mai fericita mereu cu zambetul pe buze.

| Robi1444 a răspuns:

Alti nu primesc darul de a traii, sau altii nu primesc darul de a duce o viata sanatoasa si frumoasa, iar tu iti arunci doar asa viata. Esti o slaba care vrea sa fuga de cele grele. Ce rezolvi cu sinucidere? Provoci mai multa durere pentru apropiatii tai decat pentru tine.
Daca nu te gandesti la tine, gandeste-te macar la familia ta care te iubeste.

| DenqOO a răspuns:

Psiholog.

| IthinkIly a răspuns:

Ascultă-ți inima. Ce mai aștepți?

| DenisaSava18 a răspuns:

Vorbeste cu mama ta.
SI NU TE MAI GANDI NICIODATA LA ASA CEVA!
Am avut si eu o perioada in care am vrut sa ma sinucid, dar crede-ma nu este bine sa gandesti asa.Viata e prea frumoasa ca sa o parasesti. Daca ai un talent peste cativa ani vei deveni ceva in lume.Gaseste-ti o ocupatie si fa ceea ce te face fericita❤️☺️Si iti repet, VORBESTE CU MAMA TA! Sper ca ti-am fost de ajutor

| Lawliet14 a răspuns (pentru DenisaSava18):

Si eu am avut. Deci suntem mai multi si totusi nu am facut-o. Hai Adriana, ca se poate! ❤️