| Ancaclaudia2223 a întrebat:

Nici nu știu cum sa încep e puțin mai complicat însă vreau păreri sincere. Sunt împreuna cu prietenul meu de aproximativ 6 luni ( îl cunosc încă din liceu din clasa a 9 a dar eram intr o relație), însă am trecut prin mai multe lucruri care mi au dovedit devotamentul lui fata de mine, lucru de care și părinții mei sunt convinși. Situația de acasă a iubitului meu e puțin mai dificila așa ca a fost nevoit sa se mute, intr o perioada nefavorabil, in orașul in care lucrează. Problema sta in felul următor, tatăl meu in special, chiar și mama ce se las convinsă de el, are o problema și anume faptul ca nu ma lasă sa merg la el, Menționez ca am permis de conducere si experiența ( și el fel) bine nu asta ar fi problema însă când a fost vb ca se muta eu l am ajutat cu bagajele și l am dus in orașul respectiv ( nu foarte departe, și mi o și plătit combustibilul), însă tatăl meu (care pe moment a zis ca am făcut un lucru bun si nu mi-a zis nimic)a fost foarte revoltat, după, ca am făcut asta ( plus ca a avut loc un conflict mai aprins între ei, putin spus, in care a convins o pe mama a doua zi ca se s-a întâmplat a fost din vina mea)De atunci tot îmi zic in fiecare zi ca nu e un băiat bun, ii caută defecte, care in urma cu câteva zile nu erau. Își schimba părerea de pe o zi pe alta. La fel și mama mea care de când a auzit ca vreau sa ma mut cu el face cumva sa nu fie așa și îmi caută loc de munca intr-un alt oraș decat cel in care sta iubitul meu. Subiectul asta l am discutat cu ea și mereu îmi spune ca sunt imatura și ca nu o sa ne descurcam lucru care mi se pare ciudățel pentru ca n are de unde sa știe astea. Plus ca îmi spune mereu ca am unde sa stau și dacă vreau sa ma mut, n are decât sa plătească el chiria singur și mașina sa rămână la ea. Lucrul asta cu mașina e o problema mare ca de fiecare data, chiar și atunci când iubitul meu nu era mutat, tot nu erau de acord sa merg la el chiar dacă el venea mai tot timpul la mine, sub pretextul ca e bărbat și n are decât sa vina sa te ia. Tatăl meu a procedat la fel și in fosta mea relație(2 ani) iar de când sunt cu băiatul asta tot ii spune ca fostul meu era mai bun și la fel și mie. Menționez ca am 20 de ani, prietenul meu e mai mare cu 2 ani. Acum întrebarea mea e, ceea ce fac ei e un fel de manipulare? Sunt toxici? Au dreptate? Mulțumesc de atenție!

20 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Daca chiar va iubiti casatoriti- va. Daca te muti fara a fi casatorita nu ai binevantarea lui Dumnezeu peste relatia voastra.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu.
2. Nu.
3. Nu.

| Freya1 a răspuns:

E un pic mai complicată situația.Intr-adevar,e cam devreme sa te muți cu el după abia 6 luni, adică va trebuie timp sa va cunoasteti, sa va da-ti seama de sentimentele voastre etc.Iar despre ai tăi am tras mai multe concluzii doar ca nu sțiu care este cea buna.
O concluzie ar fi ca, poate ei vor sa fie un băiat cu mai multa stare. Spre exemplu, ai spus tu ca l-ai dus cu masina iar alor tai nu le-a convenit. Ceia ce denotă ca poate lor li se pare normal ca el sa aiba permis si masina ca sa fie potrivit pentru tine.Plus ca ti-au spus că dacă pleci, masina nu ti-o dau.Deci din nou poti sa tragi concluzia ca lor li se pare normal ca el sa iti ia masina nu sa se foloseasca el de a ta.
Iar o alta concluzie pe care am tras-o (după ce am văzut că ai spus despre tatăl tău ca bea si te si agreseaza) ca e posibil ca ei sa vrea sa stai acasa,sa aduci si tu un venit in plus pentru ei sa trăiască mai bine.
Dar desigur, pot sa ma înșel cu concluziile astea si de fapt ei doar sa vrea sa te păzească de vreo relație toxică, sau sa te convinga ca e prea devreme sa faci un pas atat de mare.

Situați e foarte complicată si doar tu poti sa ii înțelegi pe ai tăi.Tu ce crezi ca s e intampla de fapt, din cate ii cunosti?

Sa te muți singura nu e ceva gresit, adică poti sa iti găsești de munca, sa iti strângi bani si sa pleci linistită ca esti majora.

| Ancaclaudia2223 explică (pentru Freya1):

Situația e destul de complicata nu am o concluzie. Cât veni vorba de situația noastră financiară e foarte buna deci nu s ar pune problema de asta ( însă încerc sa mi găsesc un loc de munca), cei drept a prietenului meu nu i așa dar nu toată lumea are o situație financiară buna (a lucrat in străinătate). Sunt prea multe lucruri de povestit, iar cu mașina nu ma lasă sa merg nicăieri decât in folosul lor, nu i vb doar de iubit(si aici ma refer la ieșit cu pritenii sau dacă ma duc sa mi cumpăr cv folositor mie). Lucrul asta cu judecat iubitului am pățit o si in fosta mea relație cu un băiat cu care am stat 2 ani (fix același lucru ce l pățesc si acum), iar după ce ne-am despărțit si de când sunt cu actualul părinții mei s au răzgândit si mi spun ca era mai bun celălalt ca etc. Cumva nici ei nu știu ce vor ca spun un lucru si după se întorc si tot așa.

| Freya1 a răspuns (pentru Ancaclaudia2223):

Deci ce-a mai plauzibilă treaba ar fi ca ei vor sa fi cu cineva "cu stare".Nu le convine pur si simplu de ce alegeri faci, sau nu pot sa conceapă pur si simplu ca ai crescut si ca trebuie sa iti faci si tu viata ta.

Cert e ca ar trebui să discuți cu ei si sa ii faci sa inteleaga, ca la ani tai nu mai ceri voie, ci te consulți.Ca ei acum nu mai decid in locul tau, ci doar te sfătuiesc.Bine,dar sa o spui într-un mod mai diplomat.
Pana una alta,daca vei vrea neaparat sa il integrezi pe iubitul tău în familia ta, ar trebui să îl invit pe la voi, sa vina si el cu o floare si un vin, sa isi de-a si el silința in ai convinge ca e un om ok, ca sunteti doi nu doar tu.

| Ancaclaudia2223 explică (pentru Freya1):

Pai el a fost la mine acasă, a dormit la mine, de nenumărate ori. Părerea lui taica miu era inițial pozitivă apoi s-a schimbat brusc.(relația noastră a avansat intr-un mod brusc din cauza unei situații imprevizibile in care el mi-a oferit suport din mai multe puncte de vedere). Tata e si genul de om căruia trebuie sa i dai mereu dreptate, dacă l contrazici, sau îți spui opinia( chiar dacă e corecta sau nu) prinde un fel de ura.

| Ancaclaudia2223 explică (pentru Ancaclaudia2223):

Plus ca l a și jignit de o grămada de ori (intr-un mod indirect) pe prietenul meu, atât cu situația financiare cat și cu mai multe și vreau sa Menționez ca nu a avut un trecut plăcut tatăl lui fiind alcoolic și agresiv.

| Freya1 a răspuns (pentru Ancaclaudia2223):

Asta zic, ca trebuie uneori sa te mai si mulezi după ei daca vrei intelegere.
Cert este ca alor tai probabil nu le miroase ceva a bine si asta trebuie sa afli tu intrebandui.

| Lukasssz a răspuns:

Parintii sunt violenti cu tine?

| Ancaclaudia2223 explică (pentru Lukasssz):

Da, am spus și mai sus, in special tata ( nu ma refer la palme, ci la violenta domestică, are și proces verbal)

| LostForForever a răspuns:

îmi dai voi sate întreb ceva?

| Ancaclaudia2223 explică (pentru LostForForever):

Da, spune…

| LostForForever a răspuns (pentru Ancaclaudia2223):

Îl iubești cu adevărat?

| Ancaclaudia2223 explică (pentru LostForForever):

Eu îl iubesc pentru ca de asta stau cu el. Iar ca veni vorba despre mutat, eu nu aveam asta in plan însă in seara in care prietenul meu s-a mutat tatăl meu a fost foarte violent (așa a fost tot timpul) iar eu am fost nevoită sa dorm in mașina ca nu ma aflam in siguranța, prietenul meu știind asta mi-a sugerat sa vin sa stau la el, însă nici eu nu consider ca sa ma mut cu el e cea mai buna decizie dar nici sa mai stau cu părinții mei. Ma aflu intr o confuzie.

| Yoyo222 a răspuns (pentru Ancaclaudia2223):

Tatal tau e violent cu tine, te-a batut?

| Ancaclaudia2223 explică (pentru Yoyo222):

Nu e prima data nici ultima, deci da ca o concluzie alcoolul schimba oamenii.

| LostForForever a răspuns (pentru Ancaclaudia2223):

Bine calmezate și ai răbdarare atunci

| Lovelife00018 a răspuns:

In primul rand, incearca sa te gandesti de unde a pornit ideea lor ca el nu este in regula pentru tine. Incearca sa te gandesti si din perspectiva lor, pentru ca de cele mai multe ori parintii au dreptate. Au trecut prin mai multe situatii, s-au confruntat cu divrese probleme si poate are o baza ceea ce spun ei. In al doilea rand, din punctul meu de vedere poate e putin cam devreme sa te muti cu el, mai ales in alt oras. Poate si asta e dificil pentru ai tai, pentru ca realizeaza ca o sa pleci departe de ei si dorul doare: ))) Poate o sa-ti placa sa stai cu el, dar o sa ai si anumite responsabilitati gen: plata chiriei, plata utilitatilor, trebuie sa te gospodaresti sa-ti faci mancare, iti trebuie un job etc. Trebuie sa iei in calcul toate astea. Incearca sa discuti cu ai tai, calm, si sa ii intrebi exact care sunt motivele pentru care ei nu il plac si expune-le si tu punctul de vedere. Dar civilizat, fara sa te enervezi, indiferent daca ei se enerveaza sau nu. Am tot 20 si daca m-as confrunta cu o problema de genul asta as face. De asemenea, esti destul de mare si nu cred ca mai e nevoie sa iti caute mama ta un loc de munca. Trebuie sa te descurci singura si primul pas pentru a le arata ca esti responsabila este sa-ti faci un plan si sa le spui cum te vei descurca daca te muti. Cat despre manipulare, faza cu masina cred ca se incadreaza acolo. Insa nu cred ca sunt toxici, cred ca iti vor binele si de aceea procedeaza asa, chiar daca ei nu-si dau seama ca poate pe ici-colo exagereaza.

| Yoyo222 a răspuns:

Iubita, iti spun sincer daca vrei sa ma crezi... da, parintii tai sunt toxici. Sfatul meu pentru tine e asa. I-ai pe amandoi la masa, spune-le cu frumosul ca sunt parintii tai ii iubesti si ii respecti, dar si ei trebuie sa iti respecte decizia daca te iubesc pe tine. Daca iti doresti sa te muti cu el si simti ca este omul potrivit atunci fa-o, dar nu te certa cu parintii tai ca sa poti avea usa deschisa acasa. Vorbeste-le frumos si calm, explica-le ca esti majora si poti decide pentru tine, apoi decide. Sigur se vor supara, dar tu spune-le ca atunci cand le va trece sunt bineveniti sa se impace cu tine, sa te caute, intelegi? Parintii incearca mereu sa iti controleze viata, dar pune-le adevarul in fata, e cel mai bine asa. I-ar la faza ca fostul era mai bun, spune-le, mama, tata, daca eu va zic voua ca era mai bine daca vecinu era tata sau vecina era mama, cum v-ati simti? Este decizia mea, acceptati-o, ca probabil nici bunica sau bunicul tau nu a fost de acord cu vreunul din parintii tai, dar asta nu i-au impiedicat sa isi formeze familie si sa te faca pe tine. Te pup si ai grija de tine si fii puternica!

| Lovelife00018 a răspuns (pentru Yoyo222):

Poate e cam dur sa afirmi ca sunt toxici fara sa cunosti toata situatia. E de inteles ca sunt overprotective si poate au motive intemeiate. Cel mai bine e sa discute cu ei prima data si sa decida dupa ce face.