| anonim_4396 a întrebat:

Nu o mai suport pemama! Ce ar trebui sa fac? O urasc din tot sufletul! Se gandeste numai la ea tot timpul! Intotdeauna daca face ceva prost, se cearta cu tata ma cearta si da in mine. Si dupa ce imi da doua palme de obicei zice ca eu trebuie sa o respect! Dar eu nu o pot respecta pentru ca mereu atunci cand e stresata, ori de la lucru orin cauza lui tata intotdeauna isi varsa nervii pe mine. Cateodata incepe sa urle si sa se schimonoseasca de zici ca nu e normala! Si mereu tinta sunt eu! Nici nu stiu ce sa mai cred ( bunica m-a crescut nu parintii mei). Uneori ma simt de parca nu sunt binevenita in propria casa! In acele momente imi trece prin cap sa ma duc la bunica mea dar si acolo mi se pare ca nu sunt binevenita! Tata chiar m-a amenintat ca ma da afara din casa( a spus-o cand era nervos si am luat-o ca atare) Ma simt de parca as fi urata de toata familia mea uneori! Ei nu isi dau seama cat ma ranesc! Inclusiv notele mele sunt afectate de asta! Ajutor!

21 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna Luca,

Te ingrijoreaza ceva sau crezi ca esti in pericol?
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Anonima264 a răspuns:

Buna!
Incearca sa porti o discutie deschisa cu parintii tai si sa incerci mereu sa ii bine dispui, sa nu mai faci lucruri care pe ei ii supara(fiindca sunt sigura ca nu numai parintii sunt de vina, poate ai facut si tu ceva ce ia suparat, nimeni nu e sfant).
I-a note mai mari la scola, fale cadouri, spune-le cat de mult ii iubesti...chiar daca spui ca iti urasti mama sunt sigura ca spui asta doar de suparare deoarece sunt sigura ca de fapt ii iubesti!
O zi buna!

| anonim_4396 explică (pentru Anonima264):

Nu am cum sa iau note mai mari. Am deja numai 10

| Anonima264 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aaa...Deja ar fi trebuit sa fie mandra de tine daca inveti asa de bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Notele nu au nici o treaba cu asta.e vina ta ca nu inveti.intradevar mata e curva si taicatu e prost.tu vezi-ti de treaba ta.scoala.lasa-i sa se certe cat vor. daca ai 16-17 ani poti munci undeva sa te intretii si sa nu-ti pese de ei. daca esti mai mica, parintii tai trebuie dusi ori la nebuni ori la puscarie.suna si tu la protectia copilului si acuzai de abuz.

| WhiteLover a răspuns (pentru anonim_4396):

Eh aici nu e bine ce spui.crezi ca ii va fi mai bine la o casa de copii daca ii da la protectia copilului, ca apoi la 18 ani sa fie data in suturi in strada cum e la noi in tara? si apropo, tu cati ani ai? sti cat e de greu in ziua de azi sa si lucrezi si sa mergi si la scoala? in primul rand daca va fi nevoita sa lucreze pentru a se intretine, va fi nevoita sa gaseasca un job part-time din cauza scolii.doi la mana, chiria e mare, salariu de tot rasul si crezi ca se va descurca asa? mai ales daca nu are un prieten stabil sa spunem cu care ar putea porni pe drumul lor, sa se ajute unul pe altul, dar singura e extrem de greu.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Arunca-te pe geam cu tot cu raspunsurile tale. Unde e un membru care poate raporta intrebari cand ai nevoie de el?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Whaitelover? ai dreptate.dar eu in 48 de ani am observat ca pana nu e rau, nu e bine.si pana nu iei raul in piept sa lupti cu el, bine nu are cum sa-ti fie.e greu intr-adevar.dar viata e o lupta.si eu am dus-o greu dar acum culeg roadele.ca viata asta cam asa e.investesti tinerete, sanatate si ani de viata, prntre picaturi le faci pe toate, si cand ajungi la apogeu, o duci bine. daca asteptam de la mamica si taticu toata viata stiu ce viata ma astepta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci scuze ca spun asta dar mi se pare ca unii sunt mai grei de cap. Daca voiam numaj sa aud cum imi insultati familia puteati de mult sa vacafuncati pe geam. Eu am postat aceasta intrebare ca sa primesc raspunsuri de la oameni inteligenti- ma refer la unele raspunsuri - dar ceilalti zici ca suntetu batuti in cap de-a dreptu! De obicei nu insult oamenii dar m-ati calcat pe nervi!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Va aruncati* imi cer scuze celorlalti. Unii chiar au inteles.

| pisicutzamik a răspuns:

Buna,cred ca mama ta e nebuna(scuze ca iti spun), ar trebui dusa la un psiholog, iar trebui un tratament, are probleme pe sistem nervos.Normal ca si tatal tau s-a saturat la fel ca tine de aceste certuri pe care mama ta le isca. Uite iti spun ce ai putea face sa eviti sa mai dea in tine, cand vezi ca incepe sa tipe si altele, pleaca si plimbate adica nu mai sta in calea ei! ai grija de tine, si daca nu se rezolva cere ajutor politiei si cei de la politie va interveni stii ca daca tu faci asta mama ta poate face puscarie/dar ar fi bine sa o sperie un pic politia ca doar nu esti animal esti copilul ei ar trebui sa te iubeasca sa te ocroteasca sa aiba grija de tine si sa nu duci lipsuri si altele!

| Fiction a răspuns (pentru pisicutzamik):

Psihiatrul e cel pentru cei cu probleme la cap...

| pisicutzamik a răspuns (pentru Fiction):

Imi cer scuze cand am raspuns ma grabeam, adica aveam si altceva de facut da exact cum pui tu control la psihiatru ii trebuie femeii kiss

| anonim_4396 explică (pentru pisicutzamik):

Mai bine nu mai zici nimic, arunca-te pe geam. Nu ajuti oamenii defel! Mai degraba le faci mai rau!

| pisicutzamik a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cred ca ajut pe cei care inteleg ce vreau sa zic dar vad ca mama ta nu are probleme cred ca tu ailaughing nu ai toata tigla pe casa esti nebuna ar trebui sa stai inchisa la sapoca fatooolaughing, oameni ti-a dat un sfat nu trebuie sa iei de rau ce iti zicem noi da tu esti o maimuta care in loc sa multumeasca pentru sfaturi jigneste oamenii care au pierdut 5 min din viata sa citeasca ce a scris o proastarolling on the floor

| WhiteLover a răspuns (pentru pisicutzamik):

Hai sa te intreb ceva mîta mica:daca tu ai avea problemele ei, inseamna ca si tu ai fi proasta? la tine viata e roz? ma cam indoiesc.ai pierdut 5 minute citind si alte 15 cautand cuvinte sa o jignesti, asa ca nu stiu care incearca sa iasa in evidenta aici.

| WhiteLover a răspuns:

Hai sa-ti spun ceva, si eu am trecut prin aceleasi chestii, doar ca tata nu mi-a fost aproape deoarece a murit cand eram mica, asa ca a trebuit sa trec prin toate singura.Si eu am tacut multi ani si am indurat o gramada de certuri pana intr-o zi cand ceva din mine a explodat si i-am spus mamei absolut tot, cat de inutila si inferioara ma face sa ma simt, cat de rau ma doare si cat de mult m-am indepartat de ea.A durut-o adevarul, insa macar m-am eliberat.Nu iti pot promite ca va fi mai bine, pentru ca nici la mine certurile nu s-au incheiat dupa, insa au fost mai rare si cand nu eram vinovata avea curaj sa ii spun, macar nu mai sufeream in tacere.Acum tu faci ce vrei, in situatii dintr-astea nimeni nu te poate sfatui.Va veni o zi in care tu singura vei sti cand "sa pui piciorul in prag", ca sa spun asa.

| Smileyouarebeautiful a răspuns:

Pffff...te inteleg si imi pare rau pentru tinesad. Uite un sfat: incearca sa vorbesti cu ei(atunci cand sunt calmi) si mama mea e stresata din cauza serviciului si isi varsa nervii pe mine dar nah...asta-i viata. Daca vorbesti cu ei poate nu vor mai fii la fel, macar incearca :*

| didu73 a răspuns:

Doamne ce famlie ai. ar trebui sa mergi la psijologul scoli (daca aveti asa ceva) sigur te poate ajuyta si sa stii ca nu e o rusine sa mergi la psiholog iar dca cineva va rade de tine spune-le ca e mare diferenta intreun psiholog si psihiatru, psihiatrul este pentru cei cu robleme mentale. mult succes

| adee25 a răspuns:

Wow...Imi pare rau pentru tine sad.Ai trecut prin multe...Dar sa gandim logic situatia:parintii tai vin de la servici stresati, obositi, deoarece ei au treaba toata ziua.Noi elevii/studentii, nu ne dam seama, deoarece noi facem intre 4 si 6 ore de scoala, nu platim lumina, gazul, telefoanele, etc.Mamei tale ii place sa se aranjeze si sa se ingrijeasca mai mult poate pentru ca asa mai scapa de probleme. Sfatul meu este sa incercati sa fiti 'cele mai bune prietene'(sa va faceti manichiura impreuna, etc), ca poate asa mama ta isi va da seama ca esti interesata de ce face ea si veti deveni mai apropiate.Bafta in continuare!

| Antonia123 a răspuns:

Orice ar fi, chiar daca ii crezi atat de rai, trebuie sa ii accepti.Sunt pariinti tai care te-au nascut, te-au educat si trebuie sa ii iubesti asa cum ei te-au iubit si crede-ma ca te mai iubesc, dar poate asa sunt ei mai exigenti.Trebuie sa ii faci sa te inteleaga, sa ii faci mandrii de tine.Nu trebuie sa spui ca o urasti pe mama ta sau ca parintii tai se cearta mereu:trebuie sa le spui frumos, din toata inima ta ca nu vrei sa se cearta si trebuie sa fiti mereu intelegatori fiindca asa trebuie sa fie o familie adevarata.Stiu ca suferi si esti foarte trista, dar trebuie sa ii intelegi si pe ei caci tu ii cunosti cel mai bine dintre toti! Ai grija si mult noroc sa ai!