| No a întrebat:

Nu stiu. Ma simt aiurea. Sau cel putin diferita. Sunt diferita celor din clasa mea. Sunt mai visatoare, sunt fericita si daca mai stau singura din cand in cand. Colegii stiu asta. De aceea ei ( 15% din ei ) profita de mine. Sau oare doar ma cicalesc? Mi se pare ciudat. Mereu a fost asa. Eu nu sunt ca si ei. Eu sunt mai incuiata, mai tacuta. Daca ma injura cineva pe la spate eu nu obisnuiesc de obicei sa ii intorc vorba inapoi. Poate doar cand sunt suparata, nervoasa. doar atunci injur si in cel mai rau caz ma iau la bataie cu cineva. Eu plang dupa ce ma bat ( in caz ca ma bat ). Sunt o fire emotiva. Asa sunt eu. Cu restul colegilor ma inteleg foarte bine. Stiu ca aceasta nu e o intrebare, dar doresc sa ma ajutati. Un sfat mi-ar fi foarte folositor.

P. S. scuzati eventualele greseli gramaticale

Răspuns Câştigător
| kathgilbert a răspuns:

Ignora-i. Faptul ca esti mai diferita nu este un defect. Ci o calitate. Este si o vorba... ei rad de mine ca sunt diferita, sa rad si eu ca sunt toti la fel?
Totusi, incearca sa fii mai deschisa, mai comunicativa, daca spui ca esti o fire vesela nu-ti va fi chiar greu.
Invata si sa te faci respectata. Daca te jigneste cineva, nu face scandal, ci inchide-i gura intr-un mod inteligent. Blocheaza persoana respectiva din 2 replici, astfel incat sa taca.
Implica-te mai mult in activitatile clasei, fie ca sunt discutii despre achizitiile clasei(creta, ceas etc.), fie activitati extrascolare. Spune-ti parerile, impune-ti punctul de vedere. Chiar daca nu te va asculta nimeni, nu te intrista, stii cum sunt unii, iar uneori gusturile nu se discuta. Zambeste si treci peste.

11 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Nolkyz a răspuns:

Ha... welcome! laughing stiu perfect ce simti...

| eugenl a răspuns:

Nu poti face nimic. asa e firea ta. Sper sa-ti gasesti prieteni care te inteleg. Incerca sa fii mai deschisa si fa ce faci si acum, asta da dovada ca esti educata. Alegeti cu grija prietenii si succes in tot ce vrei sa intreprinzi! happy

| miradoniz a răspuns:

Găsește ceva să te facă fericită! e foarte ciudat,dar atunci când te pierzi în ce îți face plăcere, ca să spun așa, e ca și cum ți-ai încărca bateriile.Cu inima ușoară,reacțiile sunt mai spontane și soluțiile evidente.
Mă încerca un sentiment asemănător,cred,când am descoperit -o pe Jane Austen,și cu ea,minunatul univers al Regenței.E perioada romantismului(a nu fi confundat cu sentimentalismul,ok). Uite aici un link cu un online magazine, la care te poți abona, dacă ai chef.Sunt chestii destul de interesante,mi se pare, poate chiar utile-nu știi niciodată când îți este util să știi să coși un șorț (ca să nu mai spun că dacă vreodată ai avea nevoie de inspirație literara, istoria rămâne cel mai bun aliat;) )
http://www.janeausten.co.uk/online-magazine/
Succes! și Doamne ajută!

| D4N13L a răspuns:

No. Te inteleg, foarte foarte bine asa sunt si eu doar ca nimeni d la mine din clasa nu ma baga in seama at cand vr sa stau singur tongue
Eu nu as spune ca esti ''diferita'' eu as spune ca esti specialahappy
Esti o fire tacuta, incuiata asa cum ai sp si tu, eu zic ca e bine pentru ca tu nu le ai trebuie lor ei nu iti au trebuie ta daca ma intelegi.
As zice sa socializezi si cu ceilalti dar intr-un mod mai... cum sa zic... mai retras mai tacut, discret adica sa nu prea intrii in viata lor direct stii?
Bafta sper ca te-am ajutathappy

| Skylerx a răspuns (pentru D4N13L):

De acord ^^

| D4N13L a răspuns (pentru Skylerx):

Ma bucur sincer ca te-am putut ajuta, ce o sa faci o sa depinda doar de tine happy succes mare.

| VanillaBl a răspuns:

Prin vointa iti poti schimba anumite trasaturi de caracter. Eu zic sa ti le cultivi acum, psihicul se schimba foarte foarte greu in timp indelungat, asa ca incepe de pe acum. La 20-21 de ani o sa fie prea tarziu

| TƎD a răspuns:

Parca m-ai descris pe mine...asa sunt si eu, emotiv
Cat despre intrebarea ta citeste ce a scris ElenaEff si da-i funda

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa fii tu nu conteaza, o sa fie bine oricum, dar ar trebui sa fii mai fericita...nu trebuie sa fii doar visator si mai trebuie sa.ti faci si visurile realitate.incearca sa fii mai putin emotiva

| Deea852 a răspuns:

Asa sunt si eu...Si eu caut un sfat...Nu stiu ce sa fac. Exact asa sunt si eu. Parca m-ai descris pe mine nu pe tinelaughing