| monlik a întrebat:

Parintii i-si inteleg copii?

13 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Depinde de parinti. Eu sunt mama a cinci copii, acum sunt mari(21, 23, 29, 30 si 34 de ani), am doua fete si trei baieti.Pentru mine si sotul meu copiii au fost si sunt prietenii nostri, suntem o familie unita, ne ajutam intre noi, ne spunem in fata ce nu ne convine. Ii indrumam cand ne cer sfaturi dar intotdeauna le-am spus ca decizia finala trebuie sa fie a lor, doar asa vor deveni responsabili.

| morena a răspuns:

Sigur ca-i inteleg! Desi toti copii, cand ajung la adolescenta, cred ca nu sunt intelesi, problema e ca au doar ei aceasta impresie. Poate e si asa dar, nici copii nu se stiu exprima, sau poate si lipsa de comunicare dintre parinti si copil, face ca problema sa para mai complicata decat e! Asta se explica de ce unii adolescenti scapa de sub control.Pentru asta consider ca este f.importanta comunicarea, pentru a ne intelege copii! Dar unii copii asteapta, si chiar se dispera ca nu sunt intelesi! Problema e ca nu se stiu face intelesi, considerandu-se mereu victimele parintilor, care trebuie sa se dea de ceasul mortii, sa le intre in voie!

| Psihiatra a răspuns:

De multe ori da. dar depinde in ce caz, cum sunt copiii, cum sunt parintii...

| fluturas a răspuns:

Majoritatea nu stau nici sa-i asculte, dapoi sa-i mai si inteleaga straight face
dar de multe ori nici copiii nu-i inteleg pe parinti

| Denisa85 a răspuns:

Uneori da, alteori nu. Depinde si de copil, eu am o fetita de 3 ani care ma dispera. nu stiu ce sa mai fac cu ea. Nu asculta de nimeni si de nimic, acum poate veti spune "E mica si nu stie", atunci de ce la 2 ani ma intelegeam perfect cu ea si acum la 3 ani nu ii pot spune nici macar "Hai la masa" ca incepe sa tipe?
Depinde de temperamentul fiecarui copil, unii parinti nu au "timp" sa isi asculte copii (in special adolescentii care au nevoie de intelegere sufleteasca din partea tuturor.)

| Kat123456 a răspuns:

Pai depinde nu conteaza ce varsta au daca traiesc in prezent si nu in trecut adicas nu pe vremea lor eu cred ca ne inteleg

| madagascar a răspuns:

Depinde si de felul in care se poarta copii, eu cred ca ii inteleg, copii se incapataneaza sa faca contra, se dau ei mari inteligenti si experti in viata si pe parinti ii considera inapoiati.

| Laminin a răspuns:

Hei!
Da, ii vor binele copilului, de aceea nu ii lasa pe strada la ora 10 sa iasa si sa fumezeu si alte chestii. Iar ei (noi) credem ca nu ne inteleg...Intradevar,unii sunt obisnuiti cu anii '80. Ca pe vremea lor era altfel. Dar lumea se schimba in fiecare zi! Dar orice ar gandi ei si ce ar face, in adancul sufletului lor ei ne iubesc si voi sa faca ce e mai bine pentru noi. happy
Gbu :]

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand incep ei sa vorbeasca mai bine da. da cand bleotocaresc ei din gura la inceput, trebuie sa si traduca.atunci nimeni nu-i intelege.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da...adica p mine mama ma intelege ff bine, pot vorbi orice cu ea... Dar cu tata nu vb deloc sad deci depinde de situatie straight face

| xXAnGeLXx a răspuns:

Depinde de copil. daca copilu este nu tocmai "bine crescut" parintii nu ii inteleg. funda? plzzzzzzzzzz, plzzzzz muuuuuut de tot!

| CatalinaC a răspuns:

Unii da, unii nu. Depinde de firea fiecarui parinte care vrea sa isi protejeze copilul. Dar sunt si unele gene de parinti, psihopati de-a dreptul pot sa zic pentr ca nu se comporta firesc cu copii lor. Altii sunt extraordinari big grin

| LoveAndHate a răspuns:

Nu mereu.