| Ang12443 a întrebat:

Prietena mea are o viata foarte grea. A fost abuzata de catre tatal sau cand era mica si sufera de lipsa increderii in sine si altii si depresie. Mereu incer ca fiu cat de acord se poate cu ea, las de la mine, ma asigur ca e fericita dar nu stiu ce sa fac. Am oprit-o de cateva pri de la suicid dar nu cred ca mai pot pentru multa vreme. Cineva pe care nu il stia i-a spus ca o insel si acum nu mai pot sa dau de ea. O iubesc foarte mult si nu stiu ce sa fac. Va rog daca puteti sa imi dati o parere.

Răspuns Câştigător
| HUAWEHUAWE a răspuns:

Salut.

1Are nevoie de psiholog. Trebuie sa o convingi sa mearga ca sa SCAPE, sa se simtă mai bine, sa nu mai aibă motive sa se sinucidă.
2.Incearcă sa-i oferi incredere, sa nu se mai teama de problemele care-i pot aparea in cale daca traieste si ea mai indraznet, mai normal ca si restul oamenilor, oferindu-i incredere ca nu e grav si o poti ajuta in caz ca vor aparea probleme.Cat te descurci tu, incearcă sa o motivezi sa incerce sa nu se teama ca daca se intampla ceva o sa o ajuti.
Pentru a avea incredere in sine, in primul rand trebuie sa se si bazeze pe ceva pentru a-si permite sa riste, sa trateze mai cu incredere incercarea pe care o v a face.
Trebuie sa te bazezi pe ceva ca sa fi o persoana mai curajoasă, mai indrazneață.
Trebuie sa-i explici ca trecand printr-o traumă in copilarie, ea e perfect normală dar are o frică in plus de a se desfasura ca un om normal, toti incercam, toata lumea mai greseste urmand sa-si rezolve problema si atat. Trebuie sa indraznească cu gandul ca v-a rezolva problema, nu sa nu incerce de frică ca se poate intampla ceva. Chestii normale, nu lucruri mari.
5.Trebuie sa traiască si in cunostintă de cauza.
Increderea si-o face si logic.
N-am incredere in mine sa fac ceva.
De exemplu, n-am incredere in mine ca :
Cred ca pot sa iau bacul, habar n am si n-am incredere.
Si verific :
Am terminat cu 7 liceul
Testele facute acasa le-am trecut 8/10 (l-am luat )
Am incredere in mine?
Da, sunt increzator ca iau bacul.
Si face asta pe situatiile ei.
N-are incredere sa facă ceva. Si verifică : Apoi stabileste clar, poate sa facă asta sau nu merită sa faca asta ca nu poate.

Succes

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mai bine desparte te de ea nu o poti ajuta tu cu nimic, ea are nevoie de psiholog sau psihiatru, tu nu esti medic si daca are gînduri tentative de suicid clar sunt probleme grave care necesita urgent ajutor medical de specialitate.

| siriusblack98 a răspuns:

Ai doua variante:
1. Incerci sa dai de ea si sa faci tot posibilul sa o trimiti la psiholog/psihiatru pentru ca te depaseste mult problema iar ea in situatia actuala nu este o persoana alaturi de care sa intemeiezi o familie pe viitor daca are asemenea probleme, nu pana nu si le rezolva cel putin iar asta poate dura intre 5 ani si niciodata.
2. O lasi balta cum te-a lasat si ea pe tine si iti vezi de viata ta pentru ca nu esti dator sa salvezi pe nimeni care nu vrea sa fie salvat in viata asta.
Choice is yours.

| ioana748 a răspuns:

Are nevoie de ajutor specializat.
Și psihiatric și psihologic.
Trebuie sa înceapă sa facă diferența între trecut și prezent.
Pe de alta parte ideea de abandon în cazul ei o poate împinge spre manifestări nu tocmai plăcute.
Asa ca, ai grija, este o persoana sensibila și dacă ești în viata ei trebuie sa ți asumi aceasta responsabilitate.
Norocul tău ce sa spun sau poate misiunea ta în viata aceasta.
Nu este un proces ușor cel de echilibrare și lasare a traumei în urma, unde si este fapt, dar se poate.
Multă sănătate și sa ai grija de ea.

| MrAM a răspuns:

Prietena ta are nevoie de ajutor specializat, poate de la un psiholog sau psihiatru. Pe tine te depaseste situația avand in vedere ca a avut tentative de suicid. Daca ai banuieli ca a dispatut incearca sa contactezi persoane apropiate care pot da de ea, eventual poliția.