| BloodRevelation a întrebat:

am nevoie de un sfat. Deci treaba sta in felul urmator i-am cumparat fiului meu cand a implinit 1 an un pui de pitbull, acum cainele are varsta de 9 ani si este foarte bolnav la cati doctori l-am dus toti mi-au spus ca trebuie eutanasiat ca sa nu mai sufere... Cum sa ii explic fiului meu ca trebuie sa ii iau cel mai bun prieten?, eu si sotia mea nu stim cum sa ii explicam fara sa il facem sa sufere am nevoie neaparat de un sfat nu mai pot lasa cainele sa sufere in halul ala!

9 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Sfatul meu ar fi sa-l iei pe fiul tau impreuna cu tine,in momentul in care mergi la veterinar cu cainele...
Pus in fata situatiei fara iesire,va intelege ca nu e nimic de facut si este spre binele cainelui,eutanasierea.
Desi mi se strange sufletul dandu-ti un asemenea sfat,totusi,nu minti copilul.
Atasamentul dintre ei este intr-adevar enorm,lasa-l sa-si poata lua ramas bun de la primul lui prieten asa cum se cuvine,lucrurile astea ne maturizeaza in viata.
Si, imediat, cumpara un alt catel, preferabil de alta rasa, in asa fel incat sa nu poata face comparatii automate cu cel eutanasiat...
Am o fetita de 9 ani si doi caini lupi.Au crescut impreuna.
La un moment dat, Prada, femela, a trebuit sa faca o operatie grea.Fiica mea avea 6 ani si a venit cu noi la medic.A ascultat cu atentie ce primejdii exista, a plans doua ore jumate pana cand s-a terminat operatia, a refuzat sa manance pana nu a vazut-o band apa si a fost cea mai buna infirmiera a lupoaicei mele!
Nu minti copilul.
Doare, stiu.
Dar in viata, nu putem fi lipsiti de asemenea dureri.

| luiza a răspuns:

Spune-i copilului exact despre ce e vorba si mergeti impreuna sa cumparati alt caine, de preferat un pui pe care sa il aleaga el!

| mixxjim a răspuns:

Eu i-as explica copilului ce se intampla si ce trebuie facut, de dragul cainelui. Stiu ca poate parea dur, stiu ca poti spune ca nu o sa inteleaga copilul sau nu o sa vrea sa accepte dar ai sa fii mirat sa vezi cat de mult intelege si ce matur o sa abordeze problema. Nu-l subestima, copiii de astazi sunt mult mai maturi si mai inteligenti decat copiii de alta data. Si poate avea un alt cel mai bun prieten in loc, bineinteles daca o sa mai vrea sau cand o sa vrea - tot cu el discuti si asta.

| michelia a răspuns:

E foarte delicata situatia. Si eu am catel de 3 ani si copii si ma intreb ce as face in situatia ta...
Baiatul tau este inca mic si e plin de sperante. Pentru el nu exista ideea ca doctorul nu poate salva catelul. Si chiar daca pitbull-ul sufera, baietelul se consoleaza cumva ca ii este alaturi si ca poate il mai alina.
Daca ii spuneti ce vreti sa faceti va va judeca ca ati omorit ciinele, pe prietenul lui si se va indeparta de voi! Nu cred ca are nuante de gri acum, mai ales in ce priveste catelul.
Cred ca sint adevaruri care trebuie ascunse, omise. Si cam asta e sugestia mea.
Sa eutanasiati ciinele fara sa stie baietelul ca asta faceti. Daca tot e bolnav, se poate intimpla sa moara pe masa de operatie sa zicem, cum se intimpla si oamenilor, nu?
Asta ar fi varianta mea. As proteja baiatul de inca o trauma.

| BloodRevelation explică (pentru michelia):

Inteleg ce spui dar totusi a crescut alaturi de cainele ala 9 ani nu e atat de usor.
Si totusi imi e foarte greu sa imi mint proprius copil mai ales despre asa ceva.Dar deja cainele are dureri mari maine il duc la vet si o sa trec pe la cineva care are pui de de pitt si ii iau altul si sper ca nu va vi suparat pe mine dupa ce ii voi explica situatia.

| FastAndFurious a răspuns:

Una e sa moara de batranete sau de vreo boala si alta e sa fie eutanasiat implicit cu acordul lui.
Te bizui prea mult pe puterea lui de intelegere daca crezi ca va spune vreodata " da, fa-o" sau" da, bine ati facut".
Daca alegerea mai importanta e sa nu-ti minti baiatul, de fapt nu e de ales, ai decis deja.

| SoloPC a răspuns:

Fal sa inteleagal si cumparai alt caine mai mare sa se joace cu el gen un Saints Bernard!

| LondonAnn a răspuns:

I-al usor.Mai intai intreaba-l ce ar face daca cainele ar fi bolnav. I-ar parea rau? Atunci cand raspunsul ar trebui sa fie ca i-ar fi mila sau ca nu i-ar placea sau ca nu vrea sa fie bolnav atunci ii spui ca el chiar este bolnav si ca rtebuie sa-l eutanasiezi. Ar fi normal sa planga dar altceva nu poti face.Trebuie sa inceci sa il faci sa uite de chestia asta. In cele din urma va fi bine.

| Bumby97 a răspuns:

O sa sufere oricum,nu e usor sa iti pierzi cel mai bun prieten inca din copilarie, explica-i frumos despre ce este vorba, ca sufera si ca oricum va muri dar e mai usor sa moara repede, fara sa sufere. Dupa poti sa ii cumperi un alt caine, il va entuziastma. FUNDITA?