| Dony20 a întrebat:

Salut tuturor. Acum o saptamana am fost plecat cu masina si pe unde am fost eu drumurile sunt foarte inguste nu exista trotoare etc... Erau 2 persoane pe mijlocul benzii mele si din fata imi venea alta masina, iar eu am semnalizat am trecut de axul drumului am ocolit prima persoana dar cand sa revin pe banda mea am atins a 2-a persoana in mana cu oglinda, fiind un copil de 12 ani. Am oprit masina, fetita plangea, a venit si mama ei foarte speriata care a chemat politia si ambulanta. A venit politia m-a testat cu aparatul alcool-test rezultatul fiind 0. Politia a facut masuratori si in cele din urma mi-a oprit masina la sectie pana a 2-a zi la expertiza, unde nu mi-au gasit nici o problema cu ea. M-am inteles cu mama fetitei si cu fetita care am lovit-o ea neavand nimic grav la mana decat muschiul putin strivit. Politia mi-a facut o constatare la ceea ce sa intamplat si m-a pus sa semnez. Nu exista declaratii date impotriva mea sau altceva. Nu mi-a dat amenda puncte etc... Mi-a oprit doar permisul si mi-a dat dovada cu drept de circulatie si au spus ca trebuie sa primesc ceva de la politie sa ma duc sa imi iau permisul inapoi dar nu stiu cand.
Intrebarea mea este: Am cazier judiciar datorita acestei fapte? Nu am avut niciodata nici o problema si deasta mi-e frica sa nu fiu inscris in cazierul judiciar datorita acelei constatari facute de politie. Va rog muly sa imi spuneti. Ma framanta rau chestia asta. Astept cand mai multe raspunsuri...

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O amenda de circulatie ramane doar in istoricul contraventiilor, acesta nu este cazier judiciar si ramane doar 5 ani.

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazierul judiciar se inscriu doar pedepsele penale, respectiv cele aplicate de o instanta de judecata in cazul condamnarii pentru o infractiune.
Daca nu esti condamnat penal nu se va inscrie nimic in cazierul judiciar.
In situatia expusa o sa-ti faca dosar penal doar daca exista plangerea prealabila a persoanei vatamate. De asemenea exista si posibilitatea impacari, caz in care se inlatura raspunderea penala.

| Dony20 explică (pentru Ioandelasal):

Pe dovada cu drept de circulatie scrie dosar penal dar asta a fost facuta in prima zi fara sa fie nimeni audiat. L-a audiat doar pe cel din dreapta mea care era cu mine in masina. L-a audiat doar verbal. Nu exista declaratii impotriva mea, decat aceea constatare.
Politistul acela a zis ca daca m-am inteles cu persoana vatamata se va clasa dosatul, deci o sa fiu inscris in cazierul judiciar?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dony20):

Ti-am spus ca numai condamnarile definitive se inscriu in cazierul judiciar. Daca te impaci nu mai continua urmarirea penala si nu o sa fii condamnat.

| Krsdt a răspuns (pentru Ioandelasal):

Consider ca tipul NU ARE DE CE SA SE IMPACE, cu "victima", atata timp cat aceasta circula neregulamentar, nu? Nu stiu, ceva nu-mi miroase a bine in cazul asta...

| Dony20 explică (pentru Ioandelasal):

Da, dar sunt ingrijorat deoarece acel politai a zis ca voi ramane cu pata asta toata viata si mi-a zis ca daca ia cineva menda si ala ramane inscris nu stiu unde si se vede peste ani si ani ca a luat amenda pe data de si din ce cauza de asta mi-e frica ca zice ceva de cazier si eu oricum mi-au facut dosar dar am inteles ca se claseaza si circul cu dovada. Sper sa nu am probleme dar cred ca ma duc sa cer cazierul de la politie dupa ce se termina toata asta...
Dau fundita big grin

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dony20):

O amenda de circulatie ramane doar in istoricul contraventiilor, acesta nu este cazier judiciar si ramane doar 5 ani.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si daca ai fi luat amenda aia nu inseamna cazier judiciar. Cel mai bine ti-a raspuns Ioandelasal.

| Cristian_Mihaitamcr_1999 a răspuns:

Daca nu ti.a dat amenda presupun ca nu ti.a intocmit nici dosar penal... daca ti.a intocmit dosar penal... O sa apara in cazier...dosarul penal ti l.ar putea face pentru lovire...doar atat.dar daca mergeai cu 70 km/h nu cred ca e muschiul "putin strivit" dar daca erai cu 40km/h nu cred ca e o problema asa de mare... In plus ai putea da statul in judecata spunand ca din cauza trotuarului inexistent sa peodus accidentul... sper ca te.am ajutat....scuze pentru problemele de ortografie..https://m.facebook.com/mihaitamcr.cristian?ref=bookmark daca nu esti lamurit cu ceva...

| Dony20 explică:

Pai daca mi-a facut dosar si se claseaza mai apare in cazier?

| Dony20 explică:

Pe dovada cu drept de circulatie scrie dosar penal dar asta a fost facuta in prima zi fara sa fie nimeni audiat. L-a audiat doar pe cel din dreapta mea care era cu mine in masina. L-a audiat doar verbal. Nu exista declaratii impotriva mea, decat aceea constatare.

| Dony20 explică:

Politistul acela a zis ca daca m-am inteles cu persoana vatamata se va clasa dosatul, deci o sa fiu inscris in cazierul judiciar?

| Krsdt a răspuns:

Esti perfect nevinovat, iar politia a facut abuz atunci cand ti-a ridicat permisul.
Mijlocul benzii este pentru autovehicule, nu pentru pietoni CARE CIRCULA AIUREA.
Poti sa dai in judecata politia, pentru abuz si necunoasterea legislatiei in vigoare.
Bafta si drumuri sigure pe viitor!

| Roxi04 a răspuns:

Daca se intampla asta, dear nu cred, din cate am inteles fetita nu statea unde trebuie deci nu e vina ta! funda?