| fasfasfasafas a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare pentru cineva cu experienta. Cum este sa iti traiesti toata viata singur? (Fara partener)

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Omul fiind o primata,primatele traiesc in grupuri deci avem nevoie de afectiune, socializare, nu suntem facuti sa traim ca tigri si sa traim langa un anumit grup, cred ca omul este monogam social si poligam sexual, pai eu nu traiesc singur, dar banuiesc ca e greu, dar te adaptezi in timp

ce frumos https://www.youtube.com/watch?v=tQNpL-HBoNk

| SilentRain a răspuns:

Daca nu ai prietenii, e foarte naspa.

| Lostlyric a răspuns:

Daca o traiesti impacat cu ideea, o vei trai normal. Daca nu esti impacat cu ideea, e posibil sa mori de singuratate. La propriu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e viata... Din experienta iti zic. Si nu, nu ai cum sa traiesti "impacat cu ideea" cum vad ca spune cineva mai sus, suntem prin definitie fiinte sociale, cu nevoi sociale, ne este scris in codul genetic, nu avem cum sa functionam altfel... nu corect, nu la capacitate normala. Si cu cat ai sa astepti mai mult cu atat mai rau. Traitul "impacat cu ideea" nu duce decat la o acumulare mai mare a unei stari de rau care la un moment dat va trebui sa iasa la suprafata, vei refula. Cu cat mai lunga perioada, cu atat mai puternice vor fi efectele, fizice, fiziologice si psihice. Sa "traiesti impacat cu ideea" nu inseamna decat sa te minti singur, sa te resemnezi. Dar cum spuneam, totul merge pana undeva. Pana unde si care vor fi efectele, mai greu de anticipat, depinde de la persoana la persoana, depinde cat "balast", cate lucruri pozitive ai in balanta vietii pe celelalte planuri sa compenseze. Daca balanta e goala si inclina doar spre nimic, atunci e grav. Totul este un sistem unde trebuie sa fie un echilibru. Cand balanta inclina prea mult intr-o directie, incepe sa se alimenteze singura, tot ce e in partea de sus se va scurge in cealalta parte, adica in jos si invers. Intri intr-un cerc vicios care se va alimenta singur.

Răspuns utilizator avertizat
| Claudidi95 a răspuns:

Depinde de priorități. cred că toți avem nevoie de comunicare, afecțiune sau măcar o îmbrățișare sau strângere de mana. dar nu e obligatoriu. În vremurile de azi haotice și întoarse pe dos a fi singur = a evita o grămadă de probleme. Plus, fericirea în primul rând nu o găsești în alții. în primul rând trebuie sa o găsești în tine, Go for it

| FlavorOfLife a răspuns:

Iti zic sincer am ajuns la concluzia ca e mai bine sa traiesti singur/a ..nu stiu daca ai observat dar si vaduvele parca se fac mai frumoase cand sunt singure laughing gen gaina-singura se face frumoasa, dar cocosul ciuptilit, saracul nu stiu daca ii mai cresc pene frumoase (daca esti baiat). Ideea sper ca ai intels-o, singur/a nu mai ai asa mult stres si te concentrezi pe tine si doar pe tine, mediteaza mult la avantaje/dezavantage, poate cu timpul o sa gasesti singur raspunsul, poate cand nu te astepti.Nu este ok sa traiesti fara prieteni, ai nevoie de prieteni!

| Lica_Ema_2001 a răspuns:

Groaznic. Te plictisești singur