| GreenHouseEnquieries a întrebat:

Am si eu o problema cu tatal meu. Munceste in strainatate, aduce bani in casa si cand e acasa se lauda cu cat este de apreciat acolo si aici sta doar in bautura si incearca sa-si verse nervii pe familia lui. Nu ne bate, dar are energie sa urle non-stop. M-am trezit acum din cauza lui. Nu am ce sa ii fac, ceva sugestii? Nu mai suport sa am nopti nedormite, de cand ma stiu e asa. A reusit doar o perioada sa se mentina bine, dar cand bea un pahar cu prietenii nu se mai opreste pana pleaca inapoi in strainatate. Il iubesc, dar faptul ca ne chinuie verbal ma face sa am caderi nervoase si sa ma indepartez de el.

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cred ca viata lui tatal tau nu este tocmai roz in strainatate. Munceste mult pentru banii pe care le trimite acasa.
Iar cand ajunge acasa, probabil nu vede urma acelor bani sau rezultate palpabile, pentru care este nervos si se da la bautura.

| Violleta2022 a răspuns:

Este cumva posibil ca mama ta sa-l starneasca sau enerveze?
Incearcati sa vorbiti cu el cand este treaz, adica mama ta sa vorbeasca cu el, sa-i explice ca nu este normal ceea ce face la bautura si este indicat sa nu mai bea si sa-si distruga familia.

| FaraNumePls a răspuns:

Spune-i să mai tacă laughing eu așa am făcut. Am și eu un tata guraliv și am devenit eu mai guraliv decât el. Și a mers rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un pumn in nas cand e beat si dimineata o sa ii fie jena. Glumesc. E cam greu sa schimbi un om la varsta lui, mai ales tata. Eu am incercat cu tatal meu la fel si nu am reusit niciodata. Pana nu se da cu capul de toti peretii, la propriu si la figurat, nu ai ce sa faci, posibil sa nu se schimbe niciodata, dar sa ai speranta ca totusi va fi mai bine.

| Nonameagain a răspuns:

Oare spune adevarul cand zice ca e apreciat?
Un betiv nu se abtine selectiv. De fapt, nu se opreste deloc.

| GreenHouseEnquieries explică (pentru Nonameagain):

E adevarat, am fost si eu cu el si are prieteni acolo. Dar nu inteleg cum reuseste sa se abtina doar acolo. De ce nu poate si acasa?

| Nonameagain a răspuns (pentru GreenHouseEnquieries):

Aia e! Ce probleme are acasa?
Iar daca il atrag "prietenii" pentru ca el vine cu bani de afara si le face cinste, ar trebui sa vorbesti serios cu el. Sa se abtina. Mai ales ca, cu acei bani (indiferent ca bea numai el sau cu altii) poate sa faca alte lucruri mult mai bune.

| YouandI a răspuns:

Are în el acumulate ceva frustrări, probabil nu ii convine că este departe de voi, străinătatea e grea. Daca voi nu munciți asta poate să hrănească aceasta frustrare și mai mult, daca nu ii apreciați efortul și nu ii mulțumiți la fel. Un om căruia îi se arată iubire și mulțumire muta munții din loc, invers este nemulțumit și frustrat.
Îl poți lua în brațe, îi poți spune că-l iubești și în același timp sa ii mulțumești pentru eforturile pe care le face. De asemenea banii pe care el îi aduce să nu îi cheltuiți aiurea, să vă sfătuiți și cu el. Sa nu aibă el impresia că tot ce muncește este cheltuit de voi. Nimănui nu i-ar placea o astfel de situație.

| Bodychip1979 a răspuns:

Probabil dincolo nu avea cine sa il enerveze si era calm acum ca s-a intors urla si face scandal probabil din cauza lui maicata care nu poate sa taca il tot freaca la cap. cati ani ai tu? Daca esti mic nu o sa intelegi dar cand cresti mai mare iti dai si singur seama de ce face asta

| GreenHouseEnquieries explică (pentru Bodychip1979):

Am 17 ani si cred ca inteleg. Nu e vina mamei, nimeni nu il enerveaza. Din nu stiu ce cauza, cauta sa ne invinovateasca pentru greselile lui. Spune ca vrea o familie unita, dar nu isi da seama ca el o inrautateste

| Bodychip1979 a răspuns (pentru GreenHouseEnquieries):

Probabil a suferit ceva in copilarie ma refer ca asa a facut taicasu cu el si maicasa si din cauza asta face si el la fel

| Rares19dri a răspuns:

Spune-i ce simti pe fata ce simti adica zi asa: "Tata tu nu iti dai ca pe noi ne doare cand tipi la noi dupa ce bei?" Si poate o sa va inteleaga! Incearca!