| Andrei112243we a întrebat:

Salut TPU! Acum 2 ani am avut o relație cu o fata vreo 4 luni și după m-am despărțit de ea din cauza ca i-am zis ca nu o iubesc dar i-am zis asta la nervi pentru ca o iubeam enorm de mult... Acum m-am îndrăgostit iar de ea și știu sigur ca și ea mai are sentimente pentru mine doar ca nu mai vrea sa fim împreună! Și acum se comporta foarte ciudat cu mine, îmi vorbește urat câteodata deși ea ar tine încă la mine! Ce sa fac sa o recucereasc pentru ca o iubesc enorm de mult și nu vreau sa o pierd?

Răspuns Câştigător
| Dintrebare a răspuns:

De iubit nu o iubeai si nici acum nu o iubesti. Doar ti-e frica sa nu o pierzi, asa cum zici. Frica asta este doar egoism pur, nimic mai mult. Ar fi confortabil ca ea sa fie langa tine cand ai chef. Iar felul asta de a exagera sentimentele tale si de a nu iti pasa de sentimentele ei, te duce in zona de narcisism. Ca tu te-ai purtat urat cu ea acum 2 ani, nu e asa grav. Ba chiar te gandesti ca ar trebui sa te ierte. Dar faptul ca ea se comporta ciudat, e cam naspa, nu? Te-ai gandit de exemplu sa vorbesti cu ea si sa ii spui ca iti pare rau pentru ce ai facut acum 2 ani? Pur si simplu sa iti ceri iertare.

| Andrei112243we explică (pentru Dintrebare):

Da am vorbit cu ea mi-am cerut iertare de 1000 de ori doar ca vrea sa fim doar prieteni deși ea suferă pentru faptul ca nu mai suntem împreună! Și, și mie îmi e greu sa nu mai fiu cu ea

| Dintrebare a răspuns (pentru Andrei112243we):

Deci amandoi vreti sa fiti impreuna, dar nu sunteti. Simti si tu ca e o fractura de logica la mijloc, nu? Comunicati si lasati orgoliul la o parte si impacati-va sau lasati-o balta ai aia e. Astea sunt singurele doua posibilitati utile. Restul e doar o telenovela adolescentina care nu foloseste nimanui.

| Andrei112243we explică (pentru Dintrebare):

Sa știi ca comincam doar ca nu știu ce o retine de a fi înapoi cu mine și sa o las balta crede-mă ca nu pot am încercat!

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand jignesti si dai cu piciorul nimic nu mai poate fii ca inainte.
Ti-ai batut joc de ea si acum primesti aceeasi bataie de joc, de ce te plangi?
Din pacate, nu poti sa recuceresti ceva ce ai jignit si parasit!

| Lukasssz a răspuns:

Eu zic sa cauti pe alt cineva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chestia asta cu,, stiu sigur ca si ea mai are sentimente pentru mine" este mai mult o scuza ca sa insisti si sa nu o lasi sa plece, sa o ti pe loc, e o dovada de egoism. Chiar crezi ca in 2 ani inca se mai gandeste la tine? Daca ar fi asa, de ce crezi ca inca te evita?
Uneori, in viata, trebuie sa ne asumam consecintele faptelor facute. Ar fi trebuit sa-ti calculezi vorbele. Nu conta cat de nervos ai fi fost.
Totusi trecutul nu il mai putem schimba. Insa putem putem lucra la viitor.

| NunuNini a răspuns:

Iti "etalezi" nervii fata de femeia pe care o iubesti? Oare chiar o iubesti? De unde stii ca tine la tine daca tu te-ai comportat urat cu ea? Fata e desteapta daca sta departe de tine.

| AndreeaWTS a răspuns:

Nu rezolvi nimic cu "cerut iertare".
I-ai arătat cine ești, și ea știe că asta nu se va schimba.
Episoade de-astea de "nervi" vor exista întotdeauna pentru că așa ești tu.
Și probabil, ea nu vrea așa ceva, chiar dacă mai simte ceva pentru tine.

Mai sus, ți-a scris @Dintrebare ceva :
"De iubit nu o iubeai si nici acum nu o iubesti. Doar ti-e frica sa nu o pierzi, asa cum zici. Frica asta este doar egoism pur, nimic mai mult. Ar fi confortabil ca ea sa fie langa tine cand ai chef. "
Citește asta de mai multe ori până ai să înțelegi.

| Andrei112243we explică (pentru AndreeaWTS):

Și dacă nu o iubesc și mi-e doar frica sa nu o pierd de ce nu o pot uita și simt ca am sentimente pentru ea

| AndreeaWTS a răspuns (pentru Andrei112243we):

Păi dacă o iubești și simți tu că ai sentimente pentru ea, cum ai putut să o rănești, să-i spui că nu o iubești și să te desparți de ea?
Ce e aia "la nervi"? Ce încredere să mai aibă ea în tine, că dacă se împacă cu tine, nu te va apuca iar nervii vreodată?
Că-i spui tu iartă-mă de nu știu câte ori?
Nu merge așa. Faptele, greșelile, nu se șterg cu vorbe.

Dacă chiar o iubești, și consideri că merită și ești deștept, recâștigă-i încrederea.
Dar nu cu vorbe.
Ci cu răbdare și cu ceea ce faci și ceea ce ești.
Altfel, totul e o minciună. Și o să-ți strici și viața ta și pe a ei.

| gritt a răspuns:

Nu o iubeai enorm daca ai ranit-o intentionat.

| luffypk a răspuns:

Daca ai fost o data magar, crezi ca-ti mai permite si a 2-a oara? Cred ca e doar in mintea ta faptul ca ar avea sentimente pentru tine. I-ai zis ca nu o iubesti pentru ca o iubeai prea mult? Hm, ce paradox... Acum 2 ani e cam mult, chiar ma indoiesc ca ar tine sentimente, timp de 2 ani, pentru tipul care i-a zis ca nu o iubeste si care a mai si rupt relatia, zic doar. Fii realist!

| Andrei112243we explică (pentru luffypk):

Pot fi sigur ca are sentimente pentru mine pentru ca ea a mai vorbit cu sora ei și sora ei m-i-a zis