| anonim_4396 a întrebat:

Acum vreo 4 luni a murit mama mea pe care am iubit-o enorm faza este ca eu inca ma gandesc in orice minut la ea la psiholog nu vreau sa ma duc pentru ca sunt sigur ca nu m-ar ajuta.Am trecut cu greu dupa inmormantare sora mea a plecat in afara si am ramas singur cu tata.Dar ma bantuie mereu mama ma simt mereu ciudat si paraca imi e dor infiecare minut de ea.Si mai e si faza ca am auzit ca tata vrea sa se recasatoreasca iar eu nu sunt de acord si nu stiu ce sa fac.Nu vreau sa ii ia locul mamei mele nimeni nici macar acea femeie ea era totul pentru mine.Nu vreau sa ma gandesc ce o sa se intample cu ea daca se casatoreste cu tata cred ca ii fac viata un calvar nu vreau sa prind pe nimeni in casa mea in afara de membrii familiei.Intrebarea mea este cum sa il conving pe tata sa nu se recasatoreasca si cum sa scap de dorul mamei mele va rog ajutor!

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Imi pare rau pentru mama ta.
Cu psihologul, as crede ca ai dreptate. Nici eu nu am avut cine stie ce ajutor de la ei cand am avut nevoie.
De cate ori iti aintesti de mama ta, incearca sa te gandesti la un moment frumos pe care l-ati avut impreuna. In loc sa iti plangi de mila, incearca sa strangi din dinti si sa lucrezi la o realizare despre care stii ca mamei tale I-ar fi facut placere. Poate ca te vede de acolo de unde este si o faci sa zambeasca.
Nu porni din start pe ideea ca nu vei accepta o noua sotie pentru tatal tau. In primul rand ca va dura ceva pana sa faca acest pas, daca il va face. Probabil ca se gandeste ca ii va fi greu sa te creasca singur. Parerea mea este sa nu te pui rau cu ea degeaba. Asteapta in primul rand sa apara, apoi ai rabdare o perioada sa vezi cum se poarta. Nimeni nu se asteapta sa o iubesti asa cum ti-ai iubit mama, dar ai putea sa ai o relatie decenta cu ea si s-ar putea sa iti si fie de ajutor daca este o femeie ca lumea.
Poate ca daca ii arati tatalui tau ca esti cu capul pe umeri, stii sa te descurci singur, iei note bune, il ajuti cu problemele gospodariei, o va lasa mai incet cu idea de a se recasatori.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cam repede a uitat de maicata, dar pana la urma e bine ca nu mai e trist, in timp iti trece si tie

| Libelle a răspuns (pentru mgtow):

Wow. Foarte intelepte cuvinte ai mai scos din tastatura. Sunt sigura ca i-ar rezolvat problemele, nu-i asa?

Probabil daca ai fi simtit cum e sa iti moara un parinte, ai fi contribuit cu ceva mai bun.

| mgtow a răspuns (pentru Libelle):

Decat trist mai bine fericit, stii cum se zice sufletul dus pe lumea cealalta se bucura ca si-a gasit jumatatea pe pamant referitor la vaduv/a

| RAY a răspuns:

E foarte greu sasi pierzi mama condoleante man, normal ca e foarte greu ti-a dat viata e mama ta, nu ai cum scapi de durerea aia, toata viata vei simti aia e normal esti om, tatal tau daca o iubeste nu se va insura cu alta

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Nu poti obliga un om sa nu isi refaca viata, e dreptul lui. Tatal tau are nevoie de o femeie alaturi si e alegerea lui daca o sa isi gaseasca pe cineva si cand o sa faca asta.Atata timp cat se va comporta frumos cu tine nu trebuie sa crezi ca vrea sa ia locul mamei tale si nu esti obligat sa ii spui mama sau altceva, o strigi pe nume.Contrar a ce crezi tu, un psiholog bun te poate ajuta sa intelegi ca moartea e doar un alt pas pe care fiecare il facem, mai devreme sau mai tarziu, si mama ta e intr-un loc mai bun acum.Ea nu ar vrea sa suferi si intr-o zi o sa mergi si tu acolo, cand o sa vina timpul.Pana atunci trebuie sa faci tot ce poti tu ca sa ajungi un om bun si sa o faci mandra de tine.Stai cuminte, lasa-ti tatal sa isi gaseasca pe cineva, mergi la psiholog deoarece o sa te ajute mult si stai linistit, de acolo de sus mama ta te vede si nu cred ca ai vrea sa vada cum faci rautati sau ca suferi.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Nu vreau sa ma gandesc ce o sa se intample cu ea daca se casatoreste cu tata cred ca ii fac viata un calvar nu vreau sa prind pe nimeni in casa mea in afara de membrii familiei." sa spui asta cand o sa cumperi casa cu banii tai pe munca ta nu pe munca tatalui tau. Omul nu trebuie sa moara singur si chiar daca se casatoreste, nici o femeie nu o sa ia locul mamei tale. Peste ani cand o sa cresti o sa vezi ca e naspa singuratatea, acum esti prea mic ca sa intelegi asta. Si nu ai cum sa scapi de dorul mamei, o sa inveti sa traiesti cu asta.

| MorganaM a răspuns:

Ar trebui sa valorifici toate invataturile mamei tale, macar in cinstea ei si sa mergi la biserica, sa te rogi pentru ea si sa dai prescura, pomana pentru linistea ei. Ai ajuta-o enorm. De ce nu o ajuti?
Daca tu ai fi in locul tatalui tau, nu ai avea nevoie de o mana de femeie sa te ajute? gandeste-te ca e greu si pentru el si niciodata un om poate lua locul unui om diferit. Nimeni nu incearca asta, incearca doar sa fie mai bine. Priveste si din punctul lui de vedere si aplica invataturile mamei tale, nu le uita! si ofera pace si sufletului mamei tale cu ajutorul lui Dumnezeu, asta ar trebui sa te preocupe acum : sa o ajuti! Ca ea nu a murit efectiv, ci exista, insa in alta parte, doar sufletul ei. Nu a disparut, ci vede si simte tot ce faci, mai ales pentru ea. Nu o lasa balta acum, cand are mai mare nevoie de tine! Daca o iubesti, o ajuti.