| KeNNT3D a întrebat:

Am decis sa ma 'descarc' si eu de emotii sa zic asa.
Am 16 ani, nu am avut o viata prea fericita..pnm. Cand eram mic stateam cu maicamea, taicameo si fratele meu intr-un apartament, etc etc. Dar dupa aceea el a ' descoperit bautura si alte femei( adica sa o insele pe maicamea)' sa zic asa. Scuzati limbajul. De atunci a inceputt sa o mai bata pe maicamea, apoi pe mine cam non- stop, si bataie calumea la 9-10 ani daca imi amintesc bine ma batea doar cu catarama de la curea... Eram vanat de fiecare data. Eu lq varsta aia inloc sa fiu fericit acasa cu familia eram rin baruri ca asa i placea la asa ziu 'tata' saisi petreaca zilele si noptile. Apoi ne-a dat afara din casa... Poveste lunga. De atunci m-am 'adancit' prea mult in jocurile video de mic. Cam toata ziua eu eram in casa la pc. Si acum e caun drog sa zic asa. Dar acum e mai rau ca nu mai am pc. Doar tel si o tableta. De atunci de mic nj mai imi placea sa ies afara. Bici acum la 16ani nu prea ies afara. C maicamea daca vb iar zice ca-s nebun sau nu stiu ce. De atunc tin totul in mine. Avem si problema cu bani. Cam niciodata nu am ce imi doresc. Deasta mai toata vara dau la lopata s alte lucruri. De vreo 2-3 saptamani m-am apucat s-a cam beau. Cam aia o ma am si eu. nu stiu ce sa mai fac Sa ma refugiez in bautura? Sau sa inxerc sa continui sa ajung cineva, oricum nu ajung prea departe. Cel mult in constructii sau ceva de genu. Cu taicameo nu am mai vorbit de mult, a mai venit pe la noi odata. Eo voiam sa il bat. Dar na mama a zis sa il las in pace ca e pacat. Concluzia e ca nu am avut si nu cred ca o sa am o viata prea roz..stiu ca sunt si probleme mai grave sau alte lucrur dar parca intru intro depresie sau ceva de genu. As zice mai multe dar e si 2 noaptea. Povestea e lunga. Astept niste sfaturi. Orice e bine venit chiar daca sunt critici. Si mersi daca ati citit sa zic asa scurta mea povestioara. PS: eu intodeauna am incercat sa fiu de treaba sa imi ajut prieteni/familia la nevoie, oare mai merita sa fac acest lucru? Astept pareri.

Răspuns Câştigător
| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns:

Salut, pentru inceput va rog sa nu fiti rai si sa faceti misto de gramatica lui, a spus ca scrie de pe tableta/telefon pentru ca ramas fara PC.

Sa incep, inca esti tanar pun pariu ca ai resurse materiale pentru ati permite sa-ti achizitionezi niste carti si sa-ti faci permis la biblioteca, parca e gratuit, citeste cat mai mult sa inveti totul de la 0. DE LA 0. Poate ai carti si caiete mai vechi din clasele anterioare, citeste-le, invata-le! De ce sa te opresti doar la "a munci pe santier" cand poti obtine o diploma de bacalaureat? Inchide-te in camera ta si citeste si invata cat mai mult! Invata engleza si romana +istorie sunt foarte multe resurse pe internet + programa de bacalaureat. E ok, nu-ti permiti sa faci meditatii dar poti invata singur. Acum daca te-ai luat si cu bautura nu prea cred c-o sa dai un randament prea mare mai ales ca esti addicted in pc-uri, jocuri, telefoane etc.

Pun pariu ca poti reusi sa promovezi bacalaureatul DOAR dar DOAR daca ai vointa! O sa-ti fie greu dar poti ajunge cineva.

La scoala sa lasi distractia si sa fii atent la profesori si la ce se preda si in pauze sa iti intrebi colegii ce nu ai inteles, cateodata de la colegi intelegi mult mai bine decat de la profesori.

| KeNNT3D explică (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

Mersi sfat. A fost chiar incurajator. Primul care imi zice ca pot ajunge undeva sus. Inca odata merci de sfat. Engleza stiu cat de cat, imi place mai mult decat romana, numa imi e cam greu cu accentul.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rezista prietene, or sa vina si vremuri mai bune.
Atat trebuie sa faci, sa rezisti orice s-ar intampla. Bafta multa. happy

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-l ajuti deloc!

| KeNNT3D explică (pentru anonim_4396):

Incerc. Mersi de incurajare. Sper sa ai dreptate:d

| Xscape a răspuns:

Dumnezeu nu te-a pus degeaba. happy Roagă-te când simţi că nu mai poţi. happy

| deea1155 a răspuns:

Hmmmm omul beat nu e niciodata in picioare, asa ca fugi de acest viciu, care pe langa faptul ca e nociv e si costisitor. Spui ca nu vei ajunge nicaieri decat cel mult in constructii, aici te inseli amarnic ambitia poate face ce nici imaginatia nu e capabila (asta o spun din experienta). Si in plus in constructii nu sunt numai oameni care dau la lopata sunt sefi de santiere, ingineri, supraveghetori, proiectanti etc.

| KeNNT3D explică (pentru deea1155):

Merci de sfat/ajutor.