| Cosmin483 a întrebat:

Am o întrebare, ce părere aveți despre persoanele bâlbâite? Am întrebat niște persoane și au spus ca li se pare foarte drăguț. Mie nu. Când ma bâlbâi încep și sa transpir pentru ca nu pot pronunța ceva corect. Tatăl meu își bate joc de mine ca sunt bâlbâit. Râde de mine și ma imita. Știu, e foarte nasol. Dar na... Trebuie sa mergem înainte. Deci, ce părere aveți despre persoanele bâlbâite și despre situata mea? Ce sa fac? Ce sa fac sa nu mai fiu bâlbâit (nu cred ca voi reuși sa scap de asta, am fost și la logoped)? Și ce sa fac sa-l ignor pe tata?

Răspuns Câştigător
| Yuoia a răspuns:

Tatal tau sa faca bine sa se abtina! E constient ca din cauza lui esti asa? Samanta pusa de el a facut sa iasa persoana care esti. Poti sa-i spui asta din partea mea.
Iar tu, poti sa-ti controlezi emotiile ca sa te balbai mai putin. Se poate. Cu multa vointa. Am avut un coleg balbait rau. Si el se pierdea temandu-se de reactiile noastre. Dar noi l-am inteles si in fata noastra vorbea mai bine. Asa a prins curaj si s-a putut controla si in fata strainilor. Nu poti scapa, dar poti imbunatati pronuntia. Succes!

| Cosmin483 explică (pentru Yuoia):

Mulțumesc mult!

3 răspunsuri:
| troleibuz a răspuns:

Tatal tau e inuman. Spune-i ce te doare.

| Balalau95 a răspuns:

Ar trebui sa vezi filmul: The King's Speech (2010)
https://www.imdb.com/title/tt1504320/
cum s-a vindecat ala de balbaiala

si ai dreptate, eu unul NU as face misto de cineva care se balbaie, dar din pacate, daca nu mi-ar fi frate, sora, familie, etc. nici nu prea as sta prea mult pe langa el, am impresia ca o sa incep si eu sa ma balbai

in orice caz, sunt 2 solutii (asta e in film) sa asculti muzica in casti si sa vezi apoi cum vorbesti
insa mai stiu SIGUR, din mai multe surse, ca, daca inveti o limba straina in aia nu o sa te balbai

si, cu mult respect, arata-i degetul tatalui tau, din partea mea, e un imbecil amarat, isi bate joc de propriul copil, ala trebuia castrat in tinerete!