| 243567895345466 a întrebat:

Salut am 15 ani si sunt putin balbait, va rog spuneti-mi cum sa scap ca sa nu ma mai balbai

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Buna happy
Ai putea cere ajutorul unui logoped.
Acasa vei putea face un exercitiu la oglinda cand esti singur.
Ia o carte si citeste in fata oglinzii cu voce tare DE 2-3 ORI UN FRAGMENT.
Detaseaza-te/fi relaxat/si gandeste pozitiv.
Acorda-ti incredere si pronunta mereu ca tu poti!
Daca este mult mai grav, cere sfatul unui medic.
O zibuna happy

3 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

N-n-n-n-n-n-nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de cauză. Mie mi se întâmplă pentru că vorbesc repede, tu poate eşti mai timid sau emoţionat.

Dacă te bâlbâi când vorbeşti cu cineva, ce ar trebui să faci este să nu îţi pese de modul în care vorbeşti, asta pentru că dai prea multă importanţă pe cum se aude decât pe ce vrei tu să spui.

Dacă eşti emoţionat, te gândeşti că nimeni nu te împuşcă dacă ai să greşeşti un cuvânt şi că nimeni nu o să te judece, deci fii stăpân pe ce spui.
O altă variantă ar fi să vorbeşti mai rar şi articulat, un pic silabisit.

| Frumystefy a răspuns:

Ori logoped, exercitii de dictie ( joc de cuvinte)