| Virk a întrebat:

Am o mare problema(asa cred eu). De cand am fost mic parintii mei se certau mereu de se auzea din capatul satului...Acum cateodata tata o bate pe mama si dupa aia se leaga de mine fara rost... la scoala toata lumea isi bate joc de mine in ultimul hal.
Cand plec de la scoala acasa iarasi vad cum se uita oamenii la mine si dupa rad de mine...

Nu stiu ce sa fac... nu stiu de ce toate astea mi se intampla doar mine. am cazut cu psihicu...nu m-ai suport.

Va rog sa ma ajutati cu problema aceasta.

Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Butterfly02 a răspuns:

Si eu am cam aceeasi situatie.
Nu trebuie sa cedezi psihic. Daca tatal tau tipa la tine, prinde tupeu si intoarce i replica. Apara te atat pe tine cat si pe mama ta. Prima oara dupa ce eu am facut asta, am inceput sa plang. Dar m am obisnuit sa i intorc replica si de la o vreme ma lasa in pace.
Cat despre oameni care te deranjeaza sau rad te tine, nu ii baga in seama. Nu pune la suflet tot ce e in jur. Daca ei vor vedea ca esti curajos te vor lasa in pace. Sau de fiecare data cand oamenii se uita la tine, uita te si tu urat la ei ca sa vada ca ai stima de sine. Nu sta cu capul in pamant cand mergi. Stai drept si cu privirea inainte.
Si daca chiar nu mai suporti ce este in jurul tau (dar dupa cum am spus nu ar trebui) incearca sa iti gasesti niste activitati care sa te desprinda de lumea de afara. Cum ar fi pictatul, cititul, muzica, sportul.
Iar daca ai un prieten de incredere sau un frate/o sora sau chiar o ruda, incearca sa discuti cu ei despre asta. O sa te simti cu siguranta mult mai bine daca iti descarci sufletul.

| Virk explică (pentru Butterfly02):

Multumesc de raspuns... sper ca ma va ajuta. O zi buna happy

8 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Trebuie să prinzi puțin tupeu, dar tupeu constructiv și să nu mai lași pe nimeni să își bată joc de tine fără rost. Iar cât despre probleme cu tatăl tău indicat ar fi să mergi la poliție și să îi faci o plângere.

| WaterDrop a răspuns:

Ce varsta ai? Mai indura pana faci 18 ani si apoi vei fi libera sa faci ce vrei.Insa ai grija sa nu faci vreo prostie.

P.S: Daca ii raspunzi tatalui tau s`ar putea sa fie mai rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare rau pentru ceea ce ti se intampla, sincer! Vreau sa constientizezi un singur lucru insa:NU E VINA TA DELOC!, trebuie sa EXISTE SOLUTII PT ORICE PROBLEMA, TREBUIE SA FII PUTERNIC! Imi dau seama cat de greu iti poate fii in asfel de situatie :in primul rand pentru ca oamenii manifesta o ignoranta detestabila in asfel de cazuri, iar apoi pe langa ignoranta manifesta rautate si obraznicie.Nu pune la suflet nimic! nu-ti pese de ce zic sau fac, ignora-i si vezi-ti de problemele tale, sunt doar neantelegatori si rai, ofera-le cel mult ignoranta si compatimirea ta pentru rautatea lor.Nimic mai mult! Cat despre situatia ta familiala ai grija de tine si mama ta, stii exista posibilitatea de divort ai putea vorbii cu mama ta despre asta! In plus daca esti minor poti apela la Protectia Copilului pentru sfaturi sau ajutor.

Daca doresti putem continua discutia pe TPU, in privat-te rog doar contacteaza-ma daca ai nevoie de un sfat in plus, sau sa-ti descarci sufletul cuiva.

| MyNameIsJohnny a răspuns:

Suna la telefonul copilului.

| Fenna a răspuns:

Ar trebuie sa vorbesti cu parintii tai si sa le spui ce iti fac.Si spune lumii ca nu este vina ta.

| 21341231 a răspuns (pentru Fenna):

Ai citit tot? =] doamne...

| Suciu_Bya_Ioana_1997 a răspuns:

Buna. Cum a zis si OnuOnulica trebuie sa prinzi un pic de tupeu, incearca sa ii spui mamei tale, cand sunteti doar voi 2 acasa.Nu trebuie sa te simti rusinat. Vorbeste cu mama ta despre depunerea unei plangeri la politie, daca nu e de acord atunci cand tatal tau o mai bate pe mama ta SUNA LA POLITIE, acolo o sa te intrebe dc ai sunat si ii spui care este problema ca mama ta mananca bataie in fiecare zi... cand suni la politie sa nu te auda tatal tau.
Bafta si ai grija. papa