| Printeselor_Printul_2000 a întrebat:

TPU Am o problema am foarte mari emotii, sunt timid si ma si balbai am 15 ani sunt in clasa a9 ..Si la scoală incep sa ma balbai imi bate foarte tare inima si rosesc la fata si cu fetele is foarte timid, ajutor cat se poate de urgent dau funda!

3 răspunsuri:
| Costellino a răspuns:

Timiditatea nu e buna. Am fost si eu timid cand eram de anii tai si apoi dupa ce am crescut si am plecat in lume mi-am dat seama cat am pierdut pentru asta. O fata din alta clasa a vrut sa ne cunoastem mai bine si sa legam o relatie dar din cauza ca eram timid am dat cu piciorul si mereu mi-a parut rau ca era draguta fata. In general te balbai mai mult cand ai emotii cred. Roaga-te la Dumnezeu sa te ajute sa mergi mai departe si sa faca mai curajos. Cand vorbesti cu cineva sau esti in clasa, incearca sa fii tu insuti si nu te emotiona. Incearca sa iti faci o prietena care este si ea timida si mergi prin parcuri sa stai mai mult pe langa fete. Cand trece o fata pe langa tine pune de gand ca este si ea om ca si tine si nu ai de ce sa te intimidezi. Mergi la discoteca de cateva ori si scapi de timiditate. Capul sus, fete sau baieti toti suntem egali. Nu iti face nimini nimic rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai incet nu te ambala.fii tu insuti, ca nu te mananca nimani.toti santem oameni si nu treci prin ceva prin care ceilalti nu au trecut. fetele abia asteapta sa le bagi in seama. daca te plac, se bucura, si-ti vor zambi, daca nu? vor gandi; ce se uita boul ala la mine? asa sant toate.chestia e; ca ele pierd intodeauna.

| Darksiade a răspuns:

Asta este si anxietate sociala, iti sugerez sa-ti faci curaj zicand "Pot sa o fac si p'asta, pot." Daca nu, poti merge la psiholog, desigur. Bafta!